Ból kostki: prawdopodobne przyczyny. Ortopeda radzi.

Boląca kostka przeszkadza Arlecie w bieganiu i utrudnia chodzenie. O najczęstszych przyczynach urazów zlokalizowanych w tym miejscu opowiada dr Urszula Zdanowicz.

Arleta: Od dwóch tygodni dolega mi ból w okolicach kostki (przyśrodkowej). Ból nasila się, gdy zginam stopę, zwłaszcza przy nawracaniu i odwracaniu się. Nie jestem w stanie biegać, (mam duży dyskomfort przy jeździe samochodem).

Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Gazeta

Dr Urszula Zdanowicz*: Nie pisze Pani niestety, w którym miejscu w okolicy kostki przyśrodkowej ma Pani największe dolegliwości oraz jak się rozpoczęły: po urazie? Samoistnie? Czy z czymś wiąże Pani początek dolegliwości: zmiana butów, treningu, obciążeń, nawierzchni itd. Ważne jest również, czy miała Pani kiedyś w przeszłości jakiekolwiek urazy, ''skręcenia'' w tym stawie skokowym.

Każdy ból, który utrzymuje się przez dłuższy czas, pojawia się również w spoczynku, wymaga diagnostyki i wizyty u lekarza. Już po badaniu klinicznym lekarz powinien mieć pewne wyobrażenie odnośnie możliwych przyczyn.

Wśród najczęstszych możliwych patologii należy brać pod uwagę: - patologie ścięgien (min. ścięgno mięśnia zginacza długiego palucha, ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego) - ból jest wtedy zazwyczaj zlokalizowany do tyłu od kostki przyśrodkowej, - konflikt w tylnym przedziale stawu skokowego - ból może być wtedy zlokalizowany głęboko w części tylno-przyśrodkowej, - patologie wewnątrz samego stawu skokowego (uszkodzenia chrzęstno-kostne) - oprócz bólu może po wysiłku pojawiać się również obrzęk stawu skokowego, - ból wynikający z przeciążenia strony przyśrodkowej z powodu niestabilności bocznej stawu skokowego - w przeszłości przebyte urazy skrętne stawu skokowego, - inne rzadsze przyczyny.

Prawie zawsze konieczne jest wykonanie zdjęć Rtg oraz badania USG. Dodatkowo może być konieczne wykonanie badania rezonansu magnetycznego i/lub tomografii komputerowej - zwłaszcza przy uszkodzeniach chrzęstno-kostnych.

Po wykluczeniu uszkodzeń strukturalnych i podejrzeniu przeciążeń w tej części stawu koniecznie powinno się wyjaśnić dlaczego biomechanicznie ten staw nie pracuje prawidłowo. Komplet badań biomechanicznych połączonych z analizą video biegu powinien dać wszystkie odpowiedzi oraz pomóc zapobiegać podobnym problemom w przyszłości.

Zapraszam na Pakiet Biegacza dostępny w naszej Klinice: to połączenie badania lekarskiego, kompletu badan biomechaniczych oraz spotkań z trenerami przygotowania fizycznego.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Aby nie dopuścić do urazu w trakcie treningu, należy rozgrzać każdą partię mięśni. Zobacz przykładowe ćwiczenia!

Zobacz wideo
Copyright © Agora SA