Eliksir młodości? Regularne ćwiczenia

Sport to zdrowie - stara prawda po raz kolejny znalazła potwierdzenie w wynikach badań naukowych. Badacze z McMaster University w Kanadzie dowiedli, że ćwiczenia wytrzymałościowe - w tym bieganie - spowalniają proces starzenia się.

- Nie ma nic lepszego na walkę z objawami starzenia się niż ćwiczenia fizyczne - mówi pomysłodawca eksperymentu profesor Mark Tarnopolsky. Jak naukowcy dowiedli zbawczego działania sportu? Genetycznie zmodyfikowane myszy, które starzały się dużo szybciej, zostały podzielone na dwie grupy. Jedna - przez pięć miesięcy trzy razy w tygodniu biegała przez 45 minut po bieżni. Druga grupa nie była aktywna fizycznie.

Po 150 dniach obie grupy zostały wnikliwie przebadane. Wyniki jednoznacznie wykazały, że grupa biegaczy jest pełna energii, a przede wszystkim nie została dotknięta procesem starzenia - organy wewnętrzne (serce, nerki, wątroba, płuca) wyglądały tak jak w przypadku zdrowych niemodyfikowanych genetycznie myszy. Zupełnie inaczej przedstawiała się sytuacja w grupie nieaktywnej. Tutaj proces starzenia się wyraźnie dał o sobie znać - myszy były ospałe, zaczęły łysieć a ich organy wewnętrzne znacznie się postarzały.

McMaster University, naukowcy, badania, myszy
Różnice między myszami, które biegały (z lewej) a tymi, które nie były aktywne fizycznie (z prawej) są widoczne gołym okiem, fot. McMaster University

- To bardzo przekonujące dowody, które wyraźnie wskazują, że ćwiczenia wytrzymałościowe poprawiają funkcjonowanie całego systemu mitochondrialnego. To z kolei oznacza zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności. Wniosek jest prosty - regularne ćwiczenie jest naprawdę fontanną młodości - tłumaczy jeden z badaczy, Adeel Safdar.

O zbawczym działaniu aktywności fizycznej, która przeciwdziała otyłości i chroni przed chorobami serca wiadomo nie od dziś. Dotychczas nie sądzono jednak, że np. regularne bieganie ma aż tak duży wpływ na proces starzenia się, a raczej na jego zatrzymanie, czy nawet odwrócenie. Co ciekawe wg. wyników profesora Tarnopolsky'ego i jego podopiecznych na ćwiczenia nigdy nie jest za późno. - Organizm ćwiczących osób zdecydowanie dłużej pozostaje młody - stwierdza prof. Tarnopolsky.

Dołącz do nas na Facebooku