Krótsza noga: czy wystarczy wkładka? Ortopeda radzi.

Foot ID

Foot ID (Fot. Asics)

Czy krótsza noga może być przyczyną bólu piszczeli i kręgosłupa? Odpowiada ekspert, dr Urszula Zdanowicz.

Jacek: Dowiedziałem się ostatnio, że mam prawą nogę krótszą o 1 cm co jest z kolei przyczyną bólu piszczeli i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
W pierwszym odruchu zaniosłem but do szewca i poprosiłem o przyklejenie warstwy gumy o grubości 1 cm.
Na razie wydaje mi się, że kontuzja nie powraca, ale nie jestem pewny, czy jest to wynikiem przerwy czy poprawnej korekcji buta. Spotkałem się też z opinią, że powinno się redukować różnicę w długości o połowę.
W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem? Na sensowną pomoc lekarską w mojej okolicy raczej nie mam szansy.

Dr Urszula Zdanowicz*: Pewna różnica w długości kończyn jest częstą sprawą i jak najbardziej powinna być skorygowana wkładką do buta. W jaki sposób zmierzono Panu ile ta różnica wynosi? Najlepiej na zdjęciach RTG, bo samo badanie kliniczne, zwłaszcza u mniej doświadczonej osoby może nie być do końca miarodajne - np. różnica w ustawieniu talerzy biodrowych może wynikać z rotacji miednicy.

Niezależnie od tego różnica w długości kończyn może być przyczyną zarówno bólu kręgosłupa, jak i przeciążenia piszczeli - proponowałabym wykonanie jednak badań obrazowych tych okolic - zwłaszcza, jeśli dolegliwości powrócą. Jedno nie wyklucza drugiego. Może mieć Pan różnicę w długości kończyn i niezależnie od tego zmiany zwyrodnieniowe/dyskopatię w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a ból piszczeli choć oczywiście może być wynikiem niesymetrycznej pracy nóg może też np. wynikać ze złamania zmęczeniowego i to (oraz inne przyczyny bólu piszczeli) powinno zostać wykluczone.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl,  była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Dołącz do nas na Facebooku

Komentarze (2)
Krótsza noga: czy wystarczy wkładka? Ortopeda radzi.
Zaloguj się
  • Gość: agnieszka

    0

    a jesli ktos ma noge krótszą owięcej niż centymetr i skrzywienie krzyżowo lędzwiowe. jakie leczenie byloby najbardziej skuteczne .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX