Obolała stopa maratońską przeszkodą?

Ból w okolicach śródstopia oraz opuchlizna stoją na przeszkodzie do prawidłowego przygotowania się do maratońskiego debiutu Anety. O prawdopodobnych przyczynach kontuzji opowiada fizjoterapeutka, Ewa Witek-Piotrowska.

Aneta: Biegam, jestem amatorem, mam 35 lat, pracuję umysłowo, urodziłam dwoje dzieci, jak wynika z ostatnich badań jestem w bardzo dobrym stanie zdrowia. Do niedawna biegałam sporadycznie, częściej grałam w tenisa ziemnego, siatkówkę chodziłam na zajęcia fitness. Jednak od ponad roku jestem zapaloną biegaczką. Przed startem w biegu sylwestrowym (10 km) moje treningi były bardziej intensywne (stopniowo zwiększałam dystans, a pod koniec biegu szybkość). Na zmianę trenowałam w warunkach naturalnych i na bieżni. Po ostatnim treningu przed zawodami moja prawa stopa spuchła i odczuwałam ból pod śródstopiem. Każdy podskok powodował duży ból w tym miejscu. Zastosowałam altacet i opaskę ściągającą i tak co wieczór kładłam się spać. Opuchlizna stopniowo schodziła i teraz jest niewielka, ale jest. Opuchnięty jest przód stopy, wszystkie palce. Podczas zajęć z aerobiku przy podskokach ból się znów pojawia. Jednak, podczas biegania nic mnie nie boli i po treningu (przygotowuję się do debiutu w maratonie we wrześniu) nie odczuwam żadnych dolegliwości. Wiem też, że gdybym biegła długo po twardej nawierzchni ból znów by się pojawił, a opuchlizna zwiększyła.

Proszę o pomoc, co zrobić, żeby wyleczyć tę kontuzję, jak często wykonywać ćwiczenia na stopy, jak uniknąć przerwy w treningach, bo tego to sobie nie wyobrażam.

Ewa Witek-Piotrowska * : Być może ma pani płaskostopie poprzeczne, czyli stopa nieprawidłowo rozkłada się na podłożu. Tkanki mogą ulegać ''zgniataniu'' i robi się tam stan zapalny. Powinna pani to zdiagnozować i zbadać stopy. Być może będą Pani potrzebne specjalistyczne wkładki ortopedyczne poprawiające ustawienie śródstopia. Stan zapalny i i opuchliznę trzeba jednak wyleczyć. Pomocne będą także ćwiczenia stopy.

*Ewa Witek-Piotrowska: jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' www.ortoreh.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Agora SA