Zakwaszanie i odkwaszanie organizmu. O co chodzi?

Co oznacza, że jakiś produkt jest kwasowy lub zasadowy? Jakie to ma znaczenie dla organizmu? Co nam grozi, jak zakwasimy nasz organizm? Jakie są tego objawy? Radzi ekspert IRON BODI, Karina Piwowarczyk.

Żeby ludzki organizm odpowiednio pracował potrzebuje produktów zarówno kwasowych jak i zasadowych . Najważniejszą informacją jest to, że nie chodzi tu o pH produktów, ale ich wpływ na pH naszej krwi tuż po ich strawieniu i przyswojeniu. Np. cytryna jest kwaśna, ale działa zasadowo, natomiast cukier jest słodki, a zakwasza organizm. W każdym posiłku powinniśmy wybierać produkty zarówno kwasowe, jak i zasadowe w ilości co najmniej zrównoważonej.

O produktach spożywczych, które zakwaszają organizm przeczytasz tutaj [KLIKNIJ]. O produktach spożywczych, które odkwaszają organizm przeczytasz tutaj [KLIKNIJ].

A tymczasem zobacz, jakie są objawy oraz skutki braku równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

CO NAM GROZI?

Zjadanie posiłków typowo kwasowych, na krótką metę, nie spowoduje niczego złego, gdyż ludzki organizm sobie z tym poradzi. W tym celu będzie korzystał z własnych zapasów wapnia, sodu, potasu lub magnezu. Jeżeli natomiast cały czas jemy produkty zakwaszające, to organizm musi posiłkować się zgromadzonymi minerałami, aby utrzymać w nim równowagę kwasowo-zasadową. Jeżeli taki proces powtarza się bardzo często następuje demineralizacja tkanek.

Nie chodzi tylko o odwapnienie organizmu i pojawianie się osteoporozy, łamania zębów i paznokci. Dotyczy to całego organizmu, przez co kości stają się podatne na złamania, a zęby na próchnicę. Ponadto grozi nam choroba wieńcowa, miażdżyca, wylewy, nadżerki na błonach śluzowych, choroby wątroby, zmarszczki, problemy z włosami, cukrzyca, zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz, co najgorsze, podatność komórek na zmiany nowotworowe.

Inne skutki:

- organizm staje się bardziej podatny na działanie bakterii i wirusów,

- powstanie drożdży, grzybów i pleśni np. candydoza,

- starzenie się organizmu, zmarszczki, bóle i opuchnięcia,

- szybszy rozwój komórek rakowych w środowisku kwaśnym,

- zaburzenia snu ,

-częste infekcje,

-zaparcia.

NIE LEKCEWAŻ OBJAWÓW!

Zakwaszenie ma swój udział w niemal wszystkich chorobach przewlekłych - albo wyzwalając objawy, albo będąc efektem uszkodzenia komórek. Poniżej główne choroby spowodowane nadmiarem kwasów w organizmie.

1. Przewód pokarmowy Ostre lub przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka, grzybica jelit, zaparcia, problemy trawienne, uczucie pełności, wzdęcia, schorzenia pęcherzyka żółciowego.

2. Mięśnie - stawy Dna moczanowa (kwas moczowy), bóle mięśni (kwas mlekowy), uszkodzenia dysków międzykręgowych, ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa, osteoporoza, zapalenie stawów, reumatyzm.

3. Skóra - włosy - zęby Wypadanie włosów, kruche paznokcie, próchnica, parodontoza, sucha skóra, zakażenia grzybicze, trądzik u nastolatków i dorosłych, problemy z cerą, cellulitis.

4. Układ metaboliczny Nadwaga , napady głodu, nagły głód słodyczy , cukrzyca, kamienie nerkowe, podwyższony poziom cholesterolu.

5. Układ sercowo-naczyniowy Nadciśnienie, przedwczesne zwapnienie, choroby naczyń krwionośnych, nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg, zawroty głowy, migreny, zawał serca .

6. Cały organizm Chroniczne bóle, depresja, zmniejszona wydolność organizmu, ogólne złe samopoczucie, niezdolność do radzenia sobie ze stresem, obniżenie popędu płciowego, przetrenowanie u sportowców, szybkie męczenie się. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej są także przyczyną osłabienia bariery immunologicznej organizmu.

Lista produktów, które zakwaszają organizm

Lista produktów, które odkwaszają organizm

Zobacz wideo
 
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.