Ostropest plamisty. Cudowna broń w diecie biegacza

Ostropest plamisty należy do grupy "superfoods", czyli żywności, która posiada wyjątkowo dużą ilość witamin i minerałów. Z racji na swój skład, może on być również fantastycznym uzupełnieniem zdrowej diety biegacza.

Ta niepozorna roślina jest istną skarbnicą zdrowia. Podstawowym jej składnikiem jest sylimaryna, która posiada silne właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozkurczowe, detoksykujące. Ponadto ostropest zawiera dużą ilość białka. W związku z tym roślina ta wspiera regenerację, co może zainteresować osoby intensywnie trenujące.

ostropest plamisty Shutterstock

Ostropest plamisty - dla figury i urody

W 100 g ostropestu znajduje się aż 26 g błonnika, spożywaj go zatem, jeśli zależy ci na redukcji wagi.

Ostropest działa także regenerująco na skórę, chroni ją przed działaniem promieni UVA, UVB, pomaga pozbywać się toksyn z organizmu. Dzięki temu wygląda ona zdrowiej i młodziej.

Lekarstwo na problemy z wątrobą

Jednak najbardziej znaną zaletą tej rośliny, to właściwości odtruwające i regenerujące wątrobę. Spożywanie ostropestu jest polecane w szczególności osobom, których dieta opiera się na wysoko przetworzonych oraz borykającymi się z chorobami wątroby.

Jak spożywać ostropest plamisty?

Ostropest można zakupić w formie całych nasionek (wtedy mielimy je w młynku do kawy) lub nasionek już zmielonych. Gotowy proszek po prostu dodajemy do kanapek, koktajli owocowo-warzywnych, warzyw lub porannej owsianki.

 

Źródło: draxe.com