Pyszny miks bananowy

Banany, nie dość, że bardzo smaczne i łatwe w użyciu - są bardzo dobrym źródłem węglowodanów dla biegaczy. Dzięki naturalnemu "opakowaniu", które tworzy niejadalna skórka, można je zjeść w każdych warunkach. Maratończycy znają je doskonale z punktów żywieniowych dużych imprez, a wielu z nas traktuje banany jako pierwszą rzecz do przekąszenia po powrocie z treningu.

Węglowodany zawarte w bananach są łatwo trawione przez układ pokarmowy człowieka. W zielonych bananach znajdują się one pod postacią łańcucha skrobi, który w miarę dojrzewania owoców rozbija się na cukry takie jak fruktoza, glukoza i sacharoza. Wysoka zawartość tych właśnie cukrów nadaje pyszny, słodki smak dojrzałym bananom. Poza tym, owoce te zawierają błonnik, chociaż nie jest go tak dużo jak w zbożach. Zbawienny wpływ błonnika zawartego w bananach na przemianę materii sprawia, że mogą one, mimo stosunkowo wysokiej kaloryczności, być wiodącym składnikiem diet odchudzających. Okazuje się, że zjadając dwa małe banany, wchłaniamy o 5 gramów więcej błonnika, niż jedząc np. 100 gramów orzechów. Banany zawierają bardzo mało tłuszczu, ale znajdujące się w bananowym miąższu kwasy tłuszczowe poprawiają stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych.Co dobrego siedzi w bananach?

w 100g bez skórki:
- białka: 1,1 g
- węglowodany: 23 g
- tłuszcze: 0,3 g
- błonnik: 2,6 g
- witaminy: C - 8,7 mg, poza tym z grupy B, witamina A, D, E
- makroelementy:
Fosfor: 22 mg
Wapń: 5 mg
Magnez: 27 mg
Potas: 358 mg
Sód: 1 mg
Zawierają pierwiastki śladowe, takie jak miedź, cynk, selen, fluor, mangan i jod.

Wartość energetyczna: 89 kcal = 373 kJ

10.09.2009 KOKTAIL Z MELONA STYLIZACJA JUNONA LAMCHA DZIECKO FOT. AGATA JAKUBOWSKA / AGENCJA GAZETA

Koktajl bananowy

Od razu po powrocie do domu z treningu możemy zafundować sobie szybkie i smaczne uzupełnienie węglowodanów i białka. Koktajl bananowy możemy zrobić na bazie mleka albo jogurtu naturalnego. Wystarczy zmiksować owoce z mlekiem lub jogurtem w blenderze. Jeśli owoce są cierpkie możemy dodać troszkę cukru.

07.07.2005 DZIECKO KOKTAILE MLEKO I OWOCE STYLIZACJA JUNONA LAMCHA FOT.PAWEL KISZKIEL / AGENCJA GAZETA

Dołącz do nas na Facebooku.