O czym warto pamiętać biegając jesienią i zimą?

Zdecydowaną większość biegowych treningów wykonujemy teraz po zmroku, albo wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze ciemno. Dla przejeżdżających drogą samochodów jesteśmy słabo widoczni, zwłaszcza jeśli mamy na sobie elegancki, czarny strój. Poza tym - robi się chłodno i cieplej już raczej w tym roku nie będzie. Jak się ubrać na trening i o czym pamiętać w te chłodne dni?

Zwykle skupiamy się na poradach dotyczących ubrań na chłodne dni. Tym razem podajemy kilka porad ogólnych.

Biegacz oświecony

Zimą większość treningów robisz po ciemku - niezależnie czy jesteś jednym z herosów wstających o 5 rano czy biegacz wieczorem albo z pracy do domu. I tak - biegasz w ciemnościach. Jeśli nie trenujesz na mieście w świetle latarni, tylko pędzisz do lasu - może Ci się przydać czołówka (szczególnie gdy nie ma jeszcze śniegu, który rozjaśnia widok). Niektórzy dobrze radzą sobie z nierównościami podłoża nie widząc go - dla innych, a raczej większości będzie to po prostu nieprzyjemne, będziemy zmuszeni biec wolniej i ostrożniej. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się czołówki - trzymanie latarki w ręku jest niewygodne. Ale kupując lampę na czoło trzeba sprawdzić czy nie ma zbyt dużej masy na przedzie i czy nie podskakuje w trakcie biegu. Warto spędzić chwilę nad dopasowaniem jej do siebie, bo majtająca się czołówka potrafi doprowadzić do szaleństwa. A jeśli siedzi na głowie zbyt luźno może się zsunąć i zdzielić nas w nos... UTMB 2011UTMB 2011 fot. Alessandro Belluscio fot. Alessandro Belluscio

Ograniczona widoczność

Większość ciuchów biegowych ma odblaski. Ale jeśli biegasz poza miastem nawet mało ruchliwą drogą - nie zaszkodzi Ci dodatkowy odblask na ramię albo kostkę. Istnieją również ubrania w bardzo krzykliwych, jaskrawych żółtych i zielonych kolorach, w których za dnia trochę wstydzimy się wyjść na dwór. Za to po zmroku są nieocenione jeśli chodzi o zapewnienie biegaczowi bezpieczeństwa.

Nawadnianie

Mimo że jest zimno - i tak się pocisz, a więc tracisz wodę. Pamiętaj żeby pić - przed treningiem, po treningu, albo w trakcie bardzo długiego wybiegania, nawet jeśli Ci się nie chce.

Oddychaj przez usta

Gdy wciągasz powietrze przez nos nie masz za dużo możliwości by je ogrzać. Ale robi się naprawdę zimno możesz wciągać powietrze rozchylonymi ustami, jednocześnie przyciskając koniuszek języka do podniebienia - wówczas przy każdym oddechu ogrzewasz je trochę w ustach.

Gdy jest Ci za gorąco - bardziej się męczysz

Nie ubieraj się za ciepło na trening tylko dlatego, że na dworze jest zimno. Przetestuj różne opcje ubioru. Jeśli jesteś ubrany zbyt grubo bardziej się męczysz, więcej się pocisz i wkrótce jesteś cały mokry i bardziej podatny na wychłodzenie, przewianie.

Przeczytaj również 5 sprawdzonych patentów na bieganie w chłodne dni

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Agora SA