Idziemy do sklepu dla biegaczy

Rola prawdziwego sklepu dla biegaczy, w którym pracują profesjonaliści, którzy dzielą naszą pasję jest nie do przecenienia. Tam raczej nie trafisz na sprzedawcę, który nie zna się na sprzęcie, treningu, biomechanice. Sklepy, w których znajdziemy sportowe mydło i powidło również mogą mieć swoich specjalistów od konkretnych działów, ale jest to mniej powszechne zjawisko. Gdzie się wybrać po sprzęt lub poradę? I o co pytać sprzedawcę? Czego wymagać?

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze  @PolskaBiega

Masz pytania? Podyskutuj z nami na  FORUM!

Sklepy dedykowane biegaczom to współcześnie nie tylko miejsca, gdzie na półkach leżą buty sportowe, a na wieszakach elegancko prezentują się ubrania. To miejsca, w których możesz dostać poradę, zapytać o trening albo o to gdzie warto wystartować w biegu, czy gdzie w danym mieście można potrenować z jakąś grupą biegową. Ponieważ sklepów jest coraz więcej, tym bardziej właściciele troszczą się o bogatą ofertę i kompleksową obsługę swoich klientów. Tym lepiej dla nas.

Ponadto w sklepie możemy coraz częściej poprosić o ocenę naszego typu biomechanicznego - czy biegamy stawiając stopy neutralnie czy nadmiernie pronujemy, albo supinujemy. Badania przeprowadzane są na bieżniach mechanicznych, z kamerą, która nagrywa jak biegniemy, dzięki czemu można obejrzeć ruch w zwolnionym tempie. Innym sposobem jest skanowanie stopy albo test na odcisk stopy robiony na podoskopie. Wprawny sprzedawca potrafi często ocenić nasz typ biomechaniczny gołym okiem. Dzięki takiemu badaniu może później dobrać nam buty stosownie do naszych wad. Jeśli nie kupimy butów, za takie badanie najczęściej będziemy musieli zapłacić, jeśli kupimy - będziemy mieć je gratis.

Sklepy biegowe, poza sprzedażą sprzętu i pomocą w doborze butów czy oceną typu biomechanicznego, prowadzą również treningi albo wykłady, z udziałem gości - dietetyków, fizjoterapeutów, producentów obuwia albo trenerów. Czasami zapraszani są znani biegacze, którzy opowiadają o swoim treningu i zawodowym życiu.

Czego oczekiwać od sprzedawcy?

1. Przede wszystkim uwagi - nie ważne czy w sklepie są zaawansowane sprzęty do oceny typu biomechanicznego, jeśli sprzedawca nie jest nami zainteresowany.

2. Pytań o to kim jesteśmy - sprzedawca powinien chcieć się dowiedzieć jakim jesteś biegaczem - czy wolisz biegać po asfalcie czy w terenie, czy lubisz buty amortyzowane czy nie, czy biegasz 3 razy w tygodniu po 5 km, czy robisz 70 km w tygodniu.

3. Pytań o nasze oczekiwania - jakich butów potrzebujesz? Mają być treningowe , terenowe, startowe czy minimalistyczne? Jeśli nie jesteś tego pewien możesz go poprosić o radę. Czy jest sens kupować buty w teren , jeśli biegam po płaskich ścieżkach leśnych? Czy potrzebuję startówek, jeśli biegam 10 km w godzinę?

4. Oceny naszego typu biomechanicznego, jeśli go nie znamy (albo weryfikacji jeśli znamy) - niekoniecznie za pomocą zaawansowanych urządzeń, ważne, żeby sprzedawca potrafił wytłumaczyć dlaczego uważa, że to taki, a nie inny typ biomechaniczny.

5. Pomocy w doborze sprzętu - w przypadku butów: wyjaśnienia dlaczego akurat takie nam proponuje, oraz żeby zaproponował nam modele różnych firm do wyboru.W przypadku ubrań - oprócz samodzielnej oceny czy ubranie nam się podoba - poprośmy sprzedawcę o opowiedzenie o zastosowanych w ciuchach technologiach. Poprośmy również o jego ocenę. Czy w tym biegał? Czy ktoś z jego znajomych biegał? Które rzeczy on by wybrał? W przypadku gadżetów - czy rzeczywiście są potrzebne czy mają tylko działanie motywacyjne?

6. Odpowiedzi na nasze pytania - nie ważne czego dotyczą - samego sprzętu, grup biegowych czy innych spraw, nie dajmy się zbyć niezrozumiałą odpowiedzią. To nic złego jeśli sprzedawca powie nam, że nie wie, gorzej, jeśli udaje, że wie i mamy tego świadomość.

Sklep dla biegaczy Sport Guru Sklep dla biegaczy Sport Guru  Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

I jeszcze garść porad na koniec:

- zastanów się czego szukasz, żeby ułatwić sprzedawcy sprawę - wybierając się po buty poprzyglądaj się swoim stopom i pomyśl czy masz szerokie śródstopie czy wąskie, jakieś wady albo częste dolegliwości - np. czarne paznokcie itd. - zabierz ze sobą skarpetki, w których biegasz - nie za grube, nie za cienkie, takie, które nie zniekształcą poczucia komfortu - jeśli jesteś dziewczyną - wiedz, że sprzedawca poprosi cię o zdjęcie butów, skarpet i podwinięcie nogawek do kolan, żeby ocenić twój typ biomechaniczny (głupio zrezygnować z takiej oceny z powodu np. nieogolonych nóg) - nie przychodź kupować butów krótko po maratonie czy innym wyścigu, gdy masz obolałe mięśnie albo ranę na stopie, to wszystko zniekształci - nie bój się zadawać pytań.

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA