Jak powstają buty do biegania? Zobacz galerię z fabryki [ZDJĘCIA]

Jaką drogę przemierzają buty biegowe od pierwszej, luźnej wizji projektanta i działu marketingu, do momentu, gdy znajdą się w pudełku, z którego wyciągamy je w sklepie? Zobacz galerię zdjęć ilustrujących krok po kroku jak powstają szosówki.

Powstawanie butów biegowych przypomina zajęcia z techniki w szkole podstawowej - wycinanie kolorowych elementów, klejenie i szycie (chociaż dziś wiele modeli powstaje już w technologii bezszwowej).

Narodziny koncepcji

Choć model powstaje w głowie projektanta, to wytyczne co do tego na jaki but istnieje potrzeba na rynku często wychodzą od ludzi od marketingu. To oni badają trendy, określają odbiorcę, cenę i specyfikę danego modelu. Z nowymi wersjami starszych butów jest łatwiej - pracuje się po prostu nad ich ulepszeniem.
Pierwsza wizja zostaje przelana na papier i wprowadzona do programu graficznego w komputerze. Projektanci skupiają się przede wszystkim na funkcjonalności butów, wprowadzają nowe technologie, ale szukają również miłej dla oka kompozycji, kolorów i kształtów - "linii nadwozia". Projekty są oceniane, głowią się nad nimi zarówno technolodzy jak i marketingowcy. Wzór przenoszony jest na kopyto, czyli formę, na jakiej powstanie kształt buta. Sporo uwagi poświęca się materiałom, z których powstaną buty, to one będą robić dobre lub złe wrażenie w sklepie, gdy weźmiemy produkt do rąk. Trudniejszym elementem jest podeszwa - projektant przygotowuje wiele jej rzutów, na podstawie których powstanie trójwymiarowy model.

Jak powstają buty biegowe?materiały prasowe

Próby i błędy

Później powstają 3 - 4 lub więcej pokoleń prototypów, które są sprawdzane, testowane, udoskonalane. Wreszcie - powstaje seria testowa, która pozwoli zebrać opinie wśród "oblatywaczy", ale część butów zostanie również poddana testom laboratoryjnym. Może minąć nawet rok zanim model trafi do produkcji.

Kolorowa układanka

Poszczególne puzzle, z których zostanie złożona misterna układanka, wykonywane są w większości przez maszyny. Gro roboty trzeba jednak wykonać ręcznie. Podeszwy zostają odlane z różnych mieszanek pianki i gumy w specjalnych, przygotowanych formach. Elementy te mają różne właściwości, dzięki czemu część podeszwy będzie bardziej odporna na ścieranie, inne jej fragmenty będą natomiast bardziej przyczepne. W osobnych formach powstają również mostki stabilizujące, specjalne systemy amortyzujące, które zostaną zintegrowane z podeszwą wewnętrzną. Wszystkie elementy, przypominające łakocie łatwo psujące zęby - gumki i żelki, zostaną docięte i wygładzone ręcznie, a później sklejone w całość.

Jak powstają buty biegowe?materiały prasowe

Sklejanie modelu

Cholewka, której wygodę, przewiewność i urodę będziemy oceniać, również powstaje z puzzli. Te jednak wycina się używając foremek, podobnych do tych, którymi nadajemy kształt świątecznym pierniczkom. Tu zaczyna się typowa szewska robota - sprawne ręce zszywają elementy starannie, żeby but nie deformował się, nie uwierał i nie obcierał stóp. Instalowane są również sznurówki. Cholewkę formuje się na kopycie, które ma kształt zbliżony do ludzkiej stopy i w zależności od zamysłu konstruktora - może mieć szerszy przód czy wąską piętę. Cholewka z kopytem w środku jest jeszcze raz mierzona, kontrolowana i łączona z podeszwą. Gdy elementy są utrwalone kopyto wyciąga się ze środka, a do wnętrza buta trafia wkładka. Całość przechodzi kilkukrotnie kontrolę jakości, na różnych etapach produkcji.

Jak powstają buty biegowe?Materiały prasowe

Poszczególne procesy, technologie łączenia elementów różnią się w zależności od firmy. Każdy but przechodzi jednak właściwie tę samą drogę, zanim trafi do pudełka i do naszej biegowej szafki. Warto złapać w garść i przypatrzeć się swoim butom biegowym, poszukać drobniutkich śladów, świadczących o tym, że wykonały je dla nas czyjeś prawdziwe ręce.

Magda Ostrowska-Dołęgowska

Szukasz butów do biegania dla siebie? Zajrzyj do działu sprzęt do biegania i poznaj nasze opinie.
Szukasz butów do treningów na twardych nawierzchniach - poszukaj w dziale Buty treningowe.
Interesują cię buty do biegania w terenie? Dowiedz się więcej.
Szukasz butów "naturalnych"? Znajdziesz je w dziale Buty minimalistyczne.