Biegać z zegarkiem czy bez? [TEST]

Trochę już biegasz. Masz za sobą pierwszą "dychę", może półmaraton. Rośnie twój głód biegania, a z nim zmienia się trening. Chcesz dokładniej mierzyć swoje osiągnięcia. Myślisz o zegarku biegowym? Może ten tekst Ci pomoże.

Wygodne buty z wyższej półki pomogli ci dobrać w sklepie, strój też. W bieganie inwestujesz coraz więcej pieniędzy, bo wciągnęło "po szyję". Wstajesz rano przed pracą, zanim jeszcze "druga połowa" otworzy oczy lub wieczorem, kiedy większość znajomych stawia na niezobowiązującą rozrywkę w bezruchu, na kanapie. Masz ambitne plany startowe, chcesz bić rekordy życiowe. Stawiasz na profesjonalny trening - interwały, podbiegi, długie wybiegania, rytmy. Do tej pory biegałeś z aplikacją. Ta jednak gubi GPS, jej wskazania są nie tak dokładne, no i na światłach to ciągłe na chybił trafił celowanie, żeby wcisnąć pauzę. Chociaż jest to drogi sprzęt, zacząłeś zastanawiać się nad zegarkiem biegowym.

Jestem niemalże w tym samym miejscu, co Ty. Z tą niewielką różnicą, że od kilku tygodni biegam z zegarkiem (Timex Ironman Run Trainer 2.0) - testuję! Porównać go z innymi modelami nie jestem w stanie, przykro mi. To moja pierwsza przygoda z zegarkiem biegowym.

Na początek to, co mi się spodobało, a czego wcześniej nie miałem, nie byłem w stanie zmierzyć lub wymagało to ode mnie dużo, dużo więcej wysiłku.

Przede wszystkim trening interwałowy. Z zegarkiem jest to o niebo łatwiejszy. Przed startem w oparciu o kilometraż lub czas programuję sobie do sześciu odcinków. Mogę ustawić w sumie 99 takich pętli. Po przebiegnięciu każdego odcinka oprócz dźwięku - biegam z muzyką, więc nie zwracam na niego uwagi - zegarek informuje mnie o zmianie tempa wibracją. Mała rzecz, a cieszy. Podobnie jak możliwość ustawienia alarmów, które przypominają o nawodnieniu lub jedzeniu. Rzecz przydatna przy długich wybieganiach.

Na plus wypada GPS. Zegarek bardzo szybko łapie sygnał z satelity i nie traci go  tunelach, podziemnych przejściach i w gęstym lesie. A przy aplikacji z tym bywało różnie. Ponadto jest dokładniejszy. Na tej samej trasie wskazania smartfonowego oprogramowania i zegarka różniły się prawie o pół kilometra. To dużo.

Co mi się jeszcze spodobało? W przeciwieństwie do aplikacji, z którą wcześniej biegałem, zegarek podaje rzeczywiste tempo biegu, które mogę kontrolować na bieżąco. Dzięki temu wiem, czy mam przyspieszyć, czy zbytnio się forsuję i powinienem zwolnić. Aplikacja podawała mi tempo co kilometr i to średnie. Biegam z opaską na ramieniu, więc spojrzenie na telefon sprawiało mi sporo problemów.

Poza tym ekran można podzielić na trzy części i jednocześnie wyświetlać czas biegu, kilometraż i tętno lub prędkość. Czcionka jest duża i nawet podczas intensywnego biegu, kiedy pot zalewa oczy, jestem w stanie odczytać wskazania. Parametrów ustawić można dużo więcej - spalanie kalorii, średnie tempo biegu, itd. Programujemy trzy różne ekrany i za pomocą lewego dolnego przycisku zmieniamy je podczas treningu.

Oprócz treningu biegowego, robię też trening siłowy. Pompki, brzuszki, drążek - wszystko co wiąże się z ćwiczeniami za pomocą masy własnego ciała. Jak każdy lubię przerwy między seriami wydłużać "o minutkę". Odkąd zacząłem przygodę z zegarkiem, dzięki paskowi z czytnikiem pracy serca to właśnie tętno wyznacza mi czas odpoczynku. Jeśli osiąga dolną granicę, czyli 140 uderzeń na minutę, wiem, że muszę zrobić kolejną serię. Nie ma zmiłuj. Taki trening siłowy może związany stricte z bieganiem nie jest, ale przy długich dystansach wytrzymałość całego organizmu jest niezbędna.

Zegarek współpracuje z aplikacjami biegowymi, m.in. TrainingPeaks, MapMyFitness i popularnym Endomondo. Po treningu wrzucamy parametry do internetu, dzielimy się nimi ze znajomymi, porównujemy. Może to nie czyni go wyjątkowym, bo i z aplikacji można zgrać swoje osiągnięcia. Jednak ułatwia sprawę. Zamiast biegać z jednym i drugim, wystarczy sam zegarek.

Co mi się nie spodobało? Co 5 sekund spoglądam na zegarek. Wyimaginowana potrzeba spojrzenia na wyświetlacz pojawia się co chwilę. Przebiegłem 40 metrów, rzut oka na lewy przegub. Tak "w koło Macieju". To męczące i odbiera mi część przyjemności z biegania. Jeszcze jedna uwaga. Jak już napisałem, świetnie, że podczas biegu można śledzić trzy parametry jednocześnie na jednym ekranie.  Może to czepialstwo, ale szkoda, że nie cztery.

Kupić czy nie? Zapytajmy eksperta!

Moje przemyślenia to jedno, czym innym jest opinia eksperta. A ekspert radzi: jeśli myślimy o profesjonalizacji, realizacji założeń treningowych, zegarek jest niezbędny. - Początkujący powinni bardziej koncentrować się na własnych odczuciach i biegać na czas, a nie na tempo. Osoby, które myślą o poprawie wyniku, potrzebują zegarka. Na wyższym poziomie ma znaczenie, w jakim tempie wykonujemy odcinki tempowe, w jakim tempie bieg ciągły - uważa Weronika Zielińska, trener lekkoatletyki. - Problem polega na tym, że profesjonalny zawodnik biegający od wielu lat "czuje" swoje ciało i wie jakim tempem mniej więcej biegnie, natomiast wielu amatorów jak ma dobry dzień, to biegnie szybko, następnego dnia biegnie wolniej. Zegarek sprawia, że łatwiej utrzymać intensywność treningów na odpowiednim poziomie - dodaje.

A Ty? Czy ćwiczysz z pulsometrem? Weź udział w naszej SONDZIE na stronie głównej!

Timex Ironman Run Trainer 2.0Timex

Komentarze (13)
Biegać z zegarkiem czy bez? [TEST]
Zaloguj się
 • m.a.v.e.r.i.c.k

  Oceniono 74 razy 72

  Ja zawsze biegam z zegarkiem, żeby wiedzieć która godzina. Pozdrawiam.

 • majkel90pl

  Oceniono 20 razy 20

  jedyne 1199zł

 • groobas

  Oceniono 19 razy 15

  rzygać się chce na te "testy" sponsorowane. nie ma to jak dostać egzemplarz i opowiedzieć bajeczkę aby ktoś mógł wydać 1199. "rzetelne" testy... o kant podeszwy to potłuc.

 • kingpost

  Oceniono 8 razy 8

  1199 zł.?! to ten zegarek chyba na koniec treningu serwuje tosta z serem...

 • k4r0

  Oceniono 2 razy 2

  Polara albo Garmina znacie? Polar jest dobry ale brakuje mu polskiego menu, a Garmin nie ma funkcjonalności "rozgrzewki" Taki zaawansowany zegar do triathlonu :
  www.gps-nawigacje.pl/garmin-forerunner-910-tx.html
  Są też specjalistyczne zegarki, przeznaczone wyłącznie do pływania, liczą przepłyniętą długość, rozpoznają styl pływacki, obliczają współczynnik SWOLF:
  www.gps-nawigacje.pl/garmin-swim.html

 • artus

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam GlobalSat GH-625XT
  treningbiegacza. pl/globalsat-gh-625xt-test-pulsometra
  bieganie. pl/?show=1&cat=22&id=6460

 • junkie73

  Oceniono 5 razy 1

  Wedlug mnie to najbardziej wyczerpujaca temat 'zegarkowy' i nie tylko strona w internecie - www.dcrainmaker.com/

 • m.a.v.e.r.i.c.k

  Oceniono 11 razy 1

  no dobra, a tak serio to porównujesz zegarek do jakiejś słabej aplikacji. w wielu aplikacjach, np. endomondo, też można wyświetlać aktualne tempo, a interwały też są bardzo wygodnie zrobione.

  no i myślę, że nagminne "spoglądania" na zegarek jest nie do uniknięcia. wolę dostawać informacje o tempie co jakiś czas na słuchawki niż musieć samemu kontrolować. jeżeli biegnę ósmy kilometr, padam na twarz i co spojrzę na zegarek będzie się okazywało, że biegnę trochę za wolno i będę przyśpieszał, to nie będę miał kompletnie żadnej informacji jak szybko ten ósmy kilometr przebiegłem. no chyba, że w głowie odejmował będę sobie czasy i starał się uchwycić dokładnie moment przekroczenia okrągłej liczby kilometrów, ale do wygody temu daleko.

  jeżeli ograniczymy klikanie w aplikacji do startu i stopu na koniec (dla fanów zatrzymywania podczas odpoczynku jest autopauza) i poustawiamy sensowne informacje głosowe to aplikacje potrafią być naprawdę wygodne.

 • Stan Makowski

  0

  Lepiej się biega z zegarkiem, bo działa bardziej motywująco. Dobre zegarki z GPSem można znaleźć w Sport-Guru.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX