W czym biegać w terenie? [INFOGRAFIKA]

Buty do biegania terenowego tworzy się z myślą o pokonywaniu trudnych górskich ścieżek i bezdroży, ale również parkowych, niezbyt wymagających alejek czy polnych dróg. Biegacze chętnie korzystają z nich jesienią i zimą, gdy śliskie ścieżki i chodniki nie sprzyjają zwykłym pożeraczom szos. Czym się charakteryzują buty terenowe? Przeczytaj i zobacz!

Podstawowa różnica między butami terenowymi a szosowymi to bieżnik. W butach do biegania w terenie jest zdecydowanie bardziej agresywny. Jego zadaniem wgryzać się w błoto, glebę, trawę i leśną ściółkę. Guma, z którego jest wykonany, jest miększa niż w przypadku butów na asfalt, bo w terenie wyżej ceni się dobre trzymanie, niż odporność na ścieranie. Terenówki mają zabudowany przód, chroniący przed uderzaniem o kamienie i korzenie, a nierzadko cholewkę tworzy materiał, przez który wpada mniej piachu niż przez dobrze wentylowaną siateczkę. Niekiedy w butach do biegania w terenie jest również mniejsza ilość pianki amortyzującej.

Salomon Speed Cross, buty terenoweAgresywny bieżnik, zabudowany czub, wodoszczelność - cechy dobrych butów terenowych. Na zdjęciu Salomon Speed Cross 3.

Buty do biegania w terenie to najczęściej drugi typ butów, na które się decydujemy - po tradycyjnych butach szosowych, treningowych. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek modele kompromisowe, przydatne i na asfalt i na leśne, ubite ścieżki.  Ale im bardziej zróżnicowany teren, im większa liczna pagórków do pokonania, im częściej wybieramy się na górskie, kamieniste ścieżki usiane korzeniami, pełne błota - tym większe znaczenie mają dobre buty terenowe. Znaczenia nabiera wówczas stabilność buta. Im mniej pianki amortyzującej, tym bliżej podłoża znajduje się stopa i tym większą stabilność można uzyskać. To rzadko da się osiągnąć w dobrze amortyzowanych butach szosowych. W niektórych modelach, stosuje się rozszerzającą się ku dołowi podeszwę, która ma poprawiać stabilność. Nie da się jednak uniknąć tego, że na bardzo nierównym podłożu, stopy będą stąpać na wszelkie możliwe sposoby, dostosowując się do podłoża. Ciało szybko uczy się reagować, łapać równowagę.

Salomon gore-texSalomon

W niektórych modelach stosuje się pokrycie cholewki z innego materiału niż siateczka, przez który do wnętrza nie wpada piasek i drobne elementy ściółki. W innych stosuje się po prostu mniejsze mają mniejsze oczka w siateczce. Czasami w butach terenowych stosuje się również membranę goreteksową, na mokre warunki. Dzięki temu woda ma zdecydowanie utrudniony dostęp do wnętrza buta. Niektórzy biegacze nie lubią takiego rozwiązania, bo w bucie jest im po prostu za gorąco. Wolą zaczekać aż woda z wnętrza się wypompuje, a przewiewna cholewka wyschnie. To kwestia gustu i... potliwości stóp, bo niektóre membrany nadal nie odprowadzają wilgoci na zewnątrz tak dobrze jak zwykła siateczka. Warto zwracać uwagę na jakość materiałów, z których zrobione są buty terenowe - jak zresztą każde.

Co wyróżnia buty do biegania w terenie?
- agresywny bieżnik,
- mniejsza amortyzacja,
- siateczka o drobniejszych oczkach

Na jakich nawierzchniach się sprawdzą?
- na ścieżkach leśnych,
- na ścieżkach polnych,
- bezdrożach,
- na błotnistych ścieżkach,
- na górskich ścieżkach, kamienistych szlakach i litych skałach

Na jakie dystanse? Wszystkie! Biegowe i piesze!

buty terenoweWawrzyniec Święcicki/ Magda Ostrowska-Dołęgowska

 

Komentarze (10)
W czym biegać w terenie? [INFOGRAFIKA]
Zaloguj się
 • tpepe

  Oceniono 19 razy 15

  Był okres, kiedy w butach terenowych pojawiła się taka płetwa z tyłu, zwiększająca powierzchnie podeszwy pod piętą. Rewelacyjne to było przy zbieganiu a nawet schodzeniu po stromych ścieżkach. Jakoś jednak nie przypadło producentom do gustu, a może to po prostu wszystko kwestia mody...

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 1 raz 1

  Biegać nie umiem, ale brakuje mi superantypoślizgowych butów na zimę. Jakoś nie mogę znaleźć odpowiednich (choć mam ograniczone pole manewru, bo nie chcę nosić niczego skórzanego)... Po prostu boję się wychodzić na śnieg w czymkolwiek o gładkiej podeszwie, ale nawet w moich obecnych traperach bywa mi zbyt ślisko.

 • macmac4

  Oceniono 41 razy 1

  od 5 lat biegam w trampkach a raz w tygodniu boso.kontuzje ustały od razu nogi nie puchną i buty nie smierdzą polecam.chcoć ktoś kto chce lub już wydał 500 zł na super buty z super bierznikiem zawsze będzie nie przekonany. działy marketingu nike adidas i innych dzięki tej pani mają trochę mniej pracy

 • sky.dancer

  Oceniono 7 razy -1

  A tu recenzja b. sympatycznej choć nietypowej trailówki:
  twojezwyciestwo.wordpress.com/2013/09/16/trailowy-pantofelek-nike-terra-kiger/

 • macmac4

  Oceniono 24 razy -2

  ha ha ciekawe jakie autorka ma doświadczenie chyba od poprzedniego arty. o obuwiu do biegania nic w jej toku myślenia się nie zmieniło. najlepsze buty do biegania to buty bez fajerwerków z płasą cienką podeszwą i bez żadnej amortyzacji. ma pracować stopa i staw kolanowy a biegać trzeba ostrożnie. producenci obuwia długo będą nas nabijać w butelkę dzięki takim niedouczonym pseudodziennikarzom. dziś taki bierznik a zadwa lata siaki ha ha gonić do sklepu i kupować oto jej dewiza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX