Opaski kompresyjne. Kompresja, ale czego? [TEST]

Komentujecie, że skarpety czy opaski kompresyjne są przereklamowane, a kompresują przede wszystkim portfele. Muszę wziąć je w obronę. Ok, można kupić tańsze skarpetki (ale naprawdę nie wszystkie nadają się do biegania), a opaski nie poprawią Ci życiówki, przez sam fakt ich założenia. Ale mięśnie są stabilniejsze, regeneracja szybsza i znajduje to zastosowanie nie tylko w sporcie.

Poza tym coś w tym musi być, skoro wszyscy biegowi i triathlonowi wymiatacze startują w opaskach na łydki - tak sobie pomyślałam i przystąpiłam do testowania. Nie ukrywam, że z początku też byłam sceptyczna, traktując to jako kolejny kosztowny gadżet.

Co się kompresuje?

Jak ma działać kompresja, dowiemy się z opakowania. Wspomaga krążenie krwi przez co szybciej dotlenia mięśnie, przyspiesza usuwanie toksyn (kwasu mlekowego), więc i regenerację. Redukuje ból, minimalizuje wibracje, zmniejsza ryzyko kontuzji... Jeszcze?

A jak jest? Oczywiście opaski same w sobie nie polepszą wyników na zawodach, nie zwiększą Twojej wydolności i nie wyeliminują zmęczenia. "Żadnego bólu", "możesz trenować częściej i ciężej" - to slogany, które pewnie nie tylko mi działają na nerwy. To, ile trenuję zależy przede wszystkim od stopnia mojej determinacji. Natury nie oszukasz - żeby poprawić wyniki, trzeba trenować. Ale bieganie w opaskach może tę drogę uczynić przyjemniejszą i bardziej efektywną. Po dziesiątkach kilometrów wybieganych w opaskach, mogę z pełnym przekonaniem napisać: zmęczenie przychodzi wolniej, a po wysiłku ból wynikający z mikrourazów (popularnie zwanych "zakwasami") jest wyraźnie mniejszy. Poza tym fakt, że opaska naprawdę ściśle przylega i uciska łydkę, daje przyjemne uczucie zwartych, stabilnych mięśni, gotowych do "walki" o kolejne kilometry.

Kompresja zmęczenia

To jest chyba największa zaleta opasek. Przy długotrwałych wysiłkach, opaski wyraźnie opóźniają uczucie zmęczenia nóg. Ja odczułam to już po dystansie ok. 7 km, a im dłuższy bieg, tym bardziej to doceniasz. Przyspieszają też regenerację mięśni. Po wysiłku nie czuć tego nieprzyjemnego uczucia spiętych łydek. Ale uwaga, opaski nie zwalniają z porządnego ok. 15-minutowego rozciągania (!). Jak już ustaliliśmy wcześniej - cudów nie ma. Trzeba trenować i się rozciągać. Natomiast przyspieszone krążenie krwi i dotlenie tkanek najwyraźniej działa. Czuć to nie tylko podczas długotrwałego wysiłku, ale także podczas długotrwałego siedzenia, ale o tym za chwilę.

compressport.pl

Co się nie wybiega, to się dowygląda

O gustach się nie dyskutuje. Jeśli chodzi o wybór kolorów, każdy chyba znajdzie coś dla siebie. Ja biegam w błękitnych. Są piękne.

Kiedy używać?

Podczas biegania czy startów, ale tych dłuższych. Truchtając sobie spokojnie kilkukilometrowe dystanse, nie sposób poczuć i docenić różnicy w bieganiu z/bez. Wciśniesz się w opaskę, w pierwszej chwili poczujesz (w sumie mało przyjemny) ucisk i nawet nie zdążysz poczuć efektów, które ma on za sobą nieść. Więc jak używać, to na treningach ponad 1-godzinnych, długich wybieganiach. Ale także w długiej podróży samochodem (ktoś się wybiera na narty?), samolotem czy w pracy, jeśli wymaga ona od Ciebie siedzenia. Opaski przyspieszają krążenie w kończynach dolnych i dzięki temu możemy uniknąć ich obrzęku.

Kompresja portfela?

Opaski Compressport R2 kosztują 139 zł. Z jednej strony to sporo, ale z drugiej - nie kupuje się ich codziennie, ani co miesiąc, ani nawet co sezon (jeśli się ich używa z głową). Są wyjątkowo trwałe. Nie kurczą się praniu (jeśli nie pierze się ich w pralce w 40 st. C, tylko ręcznie w letniej wodzie), nie zadzierają się (nawet na trudnych, górsko-leśno-chaszczowatych trasach, na których przyszło mi w nich biegać/chodzić). Są też odporne na chlor, więc triathloniści mogą śmiało trenować w nich na basenie. Mogę je też porównać do innych, tańszych opasek, zakupionych w dużym sklepie sportowym. Compressporty zdecydowanie lepiej trzymają mięśnie, są zdecydowanie lepszej jakości i efekty kompresji są znacznie wyraźniej odczuwalne. Może więc warto zainwestować.

Zdjęcie CEP Opaski kompresyjne Allsports Sleeves Zdjęcie COMPRESSPORT opaski kompresyjne na łydki US Ultra Silicone Zdjęcie Compressport Opaski kompresyjne na uda FORQUAD QD99T3
CEP Opaski kompresyjne Allsports COMPRESSPORT opaski kompresyjne na łydki Compressport Opaski kompresyjne na uda
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info