ASICS GEL-Noosa TRI 9 [TEST]

Buty z tej serii są odpowiedzią ASICSa na rosnące zainteresowanie triathlonem. Są do zadań specjalnych, więc też ich (i siebie) nie oszczędzałem. Przetestowałem je w każdych warunkach - na treningach szybkościowych, na maratonie i średniointensywnych treningach biegowych. Dają radę!

a

W moje ręce wpadła dziewiąta generacja ASICS Noosa TRI. Buty z tej serii są odpowiedzią firmy na rosnące zainteresowanie triathlonem. Jak na but startowo-treningowy, zadziwia olbrzymia wręcz liczba użytych systemów i technologii. Przeczytacie o nich poniżej. Póki co  zostawmy marketingowe slogany na boku i przejdźmy do tego, co najważniejsze, czyli jakie są te buty.

Wygoda i wygląd

Po otworzeniu pudełka zaskoczyły mnie krzykliwe kolory - są to jedne z najbardziej kolorowych butów biegowych, jakie widziałem! Połączenie odblaskowych zieleni, żółci, pomarańczy i błękitu skojarzyło mi się z piękną słoneczną pogodą i zawodami triathlonowymi rozgrywanymi w środku lata. Na szczęście firma ASICS odeszła od pomysłu sprzed 2 lat, kiedy to chciała uspokoić kolorystykę tych butów (w 2012r. były stonowane, niebieskie).

Pierwszej przymiarki dokonałem jeszcze w biurze - buty dobrze dopasowały się do mojej dość szerokiej stopy. Zaskoczyło mnie uczucie doskonałego dopasowania buta, wystarczająca ilość miejsca na palce oraz silne trzymanie pięty dzięki wyprofilowanemu zapiętkowi. Buty założyłem do garnituru, więc zrobiłem w pracy furorę.

Rekreacja

Jeszcze wieczorem odbyłem pierwszy kontrolny bieg - spokojne 14 km. Buty mają obniżony drop w porównaniu do standardowego obuwia biegowego, co wymusza bieg ze śródstopia. Dzięki dwóm piankom oraz systemowi żelowemu miałem poczucie, że buty w dostateczny sposób zapewniają amortyzację w czasie treningu na twardym asfaltowym podłożu. Noosa zapewniają również wysoki komfort termiczny poprzez zastosowanie obszernych paneli z siateczki. Tu warto zwrócić uwagę, że poprawiono mankament z poprzedniej wersji, gdzie mieliśmy do czynienia ze zbyt dużymi oczkami w siateczce przedniej, umożliwiającymi przedostawanie się małych kamyczków do buta.

 

Asics GEL-Noosa TRI 9fot. ASICS

Szybkość

Kolejnym sprawdzianem był trening na prędkościach zbliżonych do tempa startowego. Tu buty pokazują się z najlepszej strony. Dzięki usztywnieniu podeszwy w okolicach śródstopia wybicie jest silne i pewne. Waga butów też zachęca do szybszego biegu.

Maraton

Głównym testem dla ASICS GEL-Noosa TRI 9 miał być start na królewskim dystansie 42,195 km. Buty są pozycjonowane jako treningowo-startowe. Po zważeniu w domowym zaciszu okazało się, że faktycznie ważą tyle, ile moje startówki (300 g przy rozmiarze 44,5). Jeśli chodzi o cechy szczególnie przydatne w biegu maratońskim, to z pewnością muszę pochwalić system Duomax. Rzeczywiście pozwala uporać się z nadpronacją zmęczeniową przy tak długim biegu. Wyraźnie odczuwałem, że mimo zmęczenia, po 30 km moja noga jest wspomagana w celu równego przetaczania.

Kolejnym aspektem, który zwrócił moją uwagę, jest podeszwa Wetgrip. Znacie pewnie to nieprzyjemne uczucie biegnięcia po mokrym i śliskim asfalcie przy punktach żywieniowych. W Dębnie biega się na pętlach, więc przy kolejnych okrążeniach jest naprawdę mokro. Podeszwa Noosa zapewnia zwiększoną przyczepność właśnie w takich momentach i rzeczywiście daje poczucie większej kontroli. Po zakończeniu biegu byłem bardzo miło zaskoczony: nie miałem żadnego obtarcia czy czarnego paznokcia - to jest prawdziwy komfort biegowy!

Dynamika na biegach i triathlonach

Podsumowując, buty są naprawdę ciekawą propozycją dla osób, które mają ochotę na szybkie bieganie. Zdecydowanie polecam je jako buty startowe i do jakościowych treningów szybkościowych. Obuwie zapewnia dobre trzymanie stopy, dużą dynamikę biegu oraz wystarczającą amortyzację. Każdy z wykorzystanych systemów sprawdza się w praktyce. Noosa są klasą samą w sobie, a dostarczone w komplecie gumowane sznurówki z plastikowymi zaciskami jednoznacznie kierują naszą uwagę na starty w triathlonach na dystansach od sprinterskiego aż po Iron Man.

 

Podstawowe informacje:

firma: ASICS
model: NOOSA TRI 9
waga: 301 g (rozmiar 44,5)
drop: 8 mm
cena: 499 zł

Parametry (skala 1-5):

Amortyzacja - 2 w normalnej skali, ale w przypadku startówek 4,5
Stabilizacja  - 4
Trzymanie stopy - 5
Sztywność - 4
Przyczepność - 5
Wentylacja - 5
Wygoda - 4,5
Dynamiczność - 5

Zastosowanie (skala 1-5):

długie wybiegania - 3
codzienne treningi - 3
trening szybkościowy - 5
maraton - 4,5
krótsze zawody - 5
triathlon - 5

Najlepsze dla stopy: szerokiej/wąskiej/uniwersalne

Zastosowane technologie:

Clutch counter - zapiętek zapewniający dopasowanie buta do pięty;
Solyte Midsole Material - lżejsza pianka od standardowych Asics Eva i SpEva, która daje lepszą amortyzację i trwałość;
ComforDry Sockliner - antybakteryjna wkładka;
I.G.S. (Impact Guidance System);
Rearfoot and Forefoot GEL Cushioning System - żelowa amortyzacja w przedniej oraz w tylnej części buta;
DuoMax - różna gęstość pianki w budowie podeszwy, umożliwiająca kontrolę nad nadmierną pronacją, w tym pronacją zmęczeniową;
Wet Grip Rubber - podeszwa o zwiększonej przyczepności na mokrych nawierzchniach;
Full Lenght Guidance Line - specjalistyczne ułożenie rowków podeszwy w celu zoptymalizowania efektywności przetaczania stopy;
PROPULSION TRUSSTIC - odpowiedzialne za zewnętrzne wsparcie rozcięgna podeszwowego.

 

Asics buty Gel-Noosa Tri 9
w okazje.info

 

ASICS ASICS