Buty do biegania. W czym biegać jesienią i zimą?

Nie trzeba rezygnować z treningów tylko dlatego że jest zimno, ślisko czy mokro. Treningi jesienią i zimą mogą być równie przyjemne jak bieganie latem. Ważne, żeby buty do biegania dobrać do warunków panujących na dworze.

a

Buty do biegania jesienią i zimą, różnią się od butów szosowych do biegania. Tak jak opony letnie do samochodu różnią się od opon zimowych.  Jeśli biegacza można przyrównać do wyścigówki, to czemu sprzętu do biegania nie przyrównać do elementów jej wyposażenia? Zimą i jesienią biegacz potrzebuje lepszego ogumienia.

Choć, jak wynik z Narodowego Spisu Biegaczy, prawie połowa biegaczy posiada jedną parę butów do biegania, to buty terenowe, zwane również butami trailowymi lub crossowymi, wydają się być niezbędne podczas jesiennych i zimowych przełajowych treningów. Takie buty przeznaczone są do zmagania się z górskimi szlakami, bezdrożami i błotnistymi leśnymi ścieżkami.

Jeśli biegasz głównie po asfaltowej, płaskiej trasie i masz pewność, a trasa ta zimą jest odśnieżana, specjalne buty do biegania zimą i jesienią nie są ci potrzebne. Pamiętaj jednak, że to właśnie bieganie jesienią i zimą w terenie daje najwięcej z treningowego punktu widzenia.

Butów do biegania w terenie na rynku jest naprawdę dużo. Mają jednak kilka cech wspólnych. Przede wszystkim agresywny bieżnik zwiększa przyczepność i sprawia, że podczas biegania po śliskiej nawierzchni nasz krok biegowy jest bardziej stabilny. Podeszwa buta do biegania zimą często jest wyposażona w wypustki, haczyki lub kolce, aby zapobiec ślizganiu się na lodzie.

Aby zapewnić stabilny krok biegowy, buty mają mniej amortyzacji. Wyposażone są za to w płytkę stabilizującą wbudowaną w podeszwę. Płytka ta zmniejsza czucie pojedynczych nierówności, ale też zmniejsza elastyczność.

Poza tym buty do biegania jesienią i zimą mają wodoodporną cholewką, która uchroni nas przed przemoknięciem stóp nawet jeśli będziemy biegać po kałużach lub po kopnym śniegu. Niektóre z butów są ocieplane i posiadają warstwę goretexu.

Źle dobrane obuwie może być przyczyną kontuzji takich jak skręcenia, zwichnięcia, naderwane mięśnie i stłuczenia.

Do butów powinniśmy założyć grubsze skarpety, które pomogą utrzymać ciepło i zapewnią nam komfort podczas treningów. Zimą, jeśli biegamy po kopny śniegu, dobrym rozwiązaniem są stupty - specjalne ochraniacze, dzięki którym śnieg nie przedostanie się do obuwia.

Buty terenowe do biegania

 

Zdjęcie Salomon Buty damskie Wasatch TS WP W L36667400 Zdjęcie Salomon Buty męskie Deemax 2 TS WP L10765500 Zdjęcie Salomon Buty męskie Synapse M CS WP L35919300 Zdjęcie Salomon Buty XA Pro 3D Ultra 2 Gtx W 356820 W
Salomon Buty damskie terenowe Salomon Buty męskie terenowe Salomon Buty męskie do biegania zimą Salomon Buty damskie do biegania zimą
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info