Bieganie zimą. Biegaj z czołówką

Zima to okres, kiedy nie sposób biegać za dnia. Rano przed pracą - jeszcze ciemno. Po południu czy wieczorem, po pracy - już ciemno. W takiej sytuacji warto jest biegać z latarką czołowa powszechnie nazywaną "czołówką".

Motivato.pl Odzież techniczna, której coraz częściej używamy, poza oczywistymi funkcjami poprawienia komfortu treningu, dzięki technologiom odprowadzającym pot, zazwyczaj ma także elementy odblaskowe. Niektóre kolekcje są nawet zaprojektowane specjalnie z myślą o bezpieczeństwie biegacza i mają mnóstwo odblasków. W zasadzie całe "świecą".

Nie zawsze to jednak wystarczające. - Kiedyś wydawało mi się, że jestem dość dobrze widoczny - mówi Radosław Kłeczek, wielokrotny medalista mistrzostwa Polski na dystansach powyżej 5000 metrów.

- Niestety odblasków czasami jest za mało lub są niezbyt widoczne przy słabym oświetleniu. Od ubiegłego roku, kiedy o mały włos nie zostałem na treningu potrącony przez samochód, jeśli biegam w mroku lub ciemnościach, zawsze zakładam czołówkę  - mówi dodaje.

Wojciech Kępka, pomysłodawca Wieczornego Biegania w Szczecinie - spotkań, w których regularnie uczestniczy około 200 biegaczy, podkreśla, że bez względu na to, czy biega po leśnych ścieżkach, czy miejskich chodnikach, na każdy wieczorny trening zabiera czołówkę.

- Nie wyobrażam sobie biegania po zmroku bez dodatkowego, własnego oświetlenia. Czołówki coraz częściej nie tylko oświetlają drogę. Są również sygnałem dla osób zbliżających się do nas - mówi.

Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014

Jak wybrać czołówkę?

Czym kierować się w wyborze czołówki? Najważniejsze elementy to moc świecenia, wydajność oraz cena.

Wiele zależy również od tego, w jakich warunkach będziemy używać czołówki. Czego innego będzie potrzebować ultras na górski wyścig na 100 km, a co innego wybierze biegacz trenujący wieczorem w parku.

Dla miejskiego biegacza wystarczającym sprzętem będzie czołówka dająca od 50 do 100 lumenów (lm), ważąca nie więcej niż 60-80 gram (bez baterii). Koszt takiego urządzenia to około 100 zł.

Warto wziąć także pod uwagę sposób zasilania. Większość czołówek jest zasilanych z baterii AA, AAA lub specjalnych akumulatorów.

Do miejskiego biegania zdecydowanie ważniejsza jest niska waga czołówki od czasu działania baterii - te można po każdym treningu wymienić lub naładować. Za to ciężar czołówki (wzrastający z wielkością baterii) znosi się trudno.

Dobrze jest pamiętać także o rozkładzie światła, jaki daje czołówka - najlepiej, gdy mamy szeroką, jednolitą plamę światła, nieskupioną na jednym punkcie.

Led Lenser Neo

Nowością na polskim rynku jest czołówka Led Lenser Neo. Sprzęt typowo miejski - lekki, wygodny, zapewniający dodatkowe oświetlenie oraz bezpieczeństwo podczas treningu.

Waga czołówki (bez baterii) to zaledwie 54 g, z baterią - 87 g. Zasilana jest trzema bateriami AAA. Lampka dysponuje dwoma trybami świecenia ciągłego diody głównej, do tego jeden tryb migający.

Zasięg światła, jaki daje czołówka to 90 lm i 10 m. Model posiada także dodatkową czerwoną diodę sygnalizacyjną (z tyłu głowy), która zwiększa widoczność biegacza.

Więcej informacji o czołówce Led Lenser Neo znajdziesz na stronie dystrybutora Szczegółowe informacje o czołówce znajdują się na stronie dystrybutora.