Sprzęt do biegania. Jak prać odzież do biegania [PORADNIK]

Bieganie zimą przy niskich temperaturach oznacza, że musimy zakładać na siebie coraz więcej warstw odzieży do biegania. A im więcej warstw, tym więcej prania po treningu. Jak prać odzież biegową, żeby jej nie zniszczyć?

Motivato.pl

1. Niska temperatura

Najważniejsza zasada brzmi: nie przesadzać z temperaturą. Wielu producentów zaleca pranie odzieży do biegania w temperaturze 30 stopni. Takie parametry mogą jednak okazać się niewystarczające w przypadku mocno zabrudzonych lub przepoconych ubrań.

ZOBACZ PRZEGLĄD ODZIEŻY DO BIEGANIA KOLEKCJI ZIMA 2014

Tak czy inaczej, pranie odzieży technicznej w 90 stopniach jest zdecydowanie złym pomysłem i szybko doprowadzi do zniszczenia naszych rzeczy. Proponuję ustawiać temperaturę na około 40 stopni.

Jeśli nie możemy poradzić sobie z brzydkim zapachem ubrań, zamiast "gotować je” w wysokiej temperaturze, lepiej dodajmy do prania trochę octu. Ocet nie tylko utrwala kolory odzieży, lecz przede wszystkim zabija bakterie i usuwa przykry zapach.

2. Bez zmiękczaczy

Nie należy również dodawać do prania zbędnych środków chemicznych. Płyny zmiękczające mogą zepsuć właściwości odzieży technicznej, a proszek do prania naruszyć strukturę materiału i spowodować jego rozciągnięcie się.

Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014

Znacznie lepiej sprawdzą się płyny do prania. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są specjalne płyny do prania odzieży do biegania. Dzięki odpowiednio dobranemu składowi chronią membrany odzieży (czyli części odpowiadające za oddychalność i wodoodporność materiału) przed zniszczeniem w trakcie prania i niwelują przykry zapach.

Jeśli nasza odzież nie jest wyposażona w membranę, zakres temperatur, w których można ją prać, rozszerza się, jednak mimo to najlepiej jest ją prać w płynie, a nie proszku do prania. Proszek może bowiem spowodować nadmierne rozciąganie materiału i psucie się jego struktury.

3. Prać ręcznie

W przypadku garderoby sportowej dobrym i bezpiecznym wyjściem jest pranie ręczne. Dotyczy to zwłaszcza butów do biegania, które nie zawsze wyjdą z pralki w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je widzieć.

ZOBACZ PRZEGLĄD BUTÓW DO BIEGANIA ZIMĄ KOLEKCJI 2014

W większości przypadków butom do biegania wystarczy porządne czyszczenie szczotką pod kranem z bieżącą wodą. Jeśli już decydujemy się na wypranie butów w pralce, pamiętajmy o tym, aby wstępnie oczyścić je z błota, wyjąć z nich wkładkę i nie wirować.

JAK PRAĆ BUTY BIEGOWE. PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK

4. Nie prasować

Wielu na pewno ucieszy fakt, iż odzież do biegania, dzięki swoim właściwościom wspomagającym odprowadzanie potu, schnie bardzo szybko i nie wymaga prasowania. Podczas gdy inne ubrania wyprane w pralce będą nadal wisieć na suszarce, odzież biegowa będzie już gotowa na kolejny trening. I nie będzie wcale wygnieciona.

*Joanna Skutkiewicz

magister filologii polskiej. Zawodowo i zawodniczo sprzedała serce i dusze sportowi, również w kwestii pisarskiej. Uprawia triathlon i bieganie.