Under Armour Speedform Apollo Vent [TEST]

Under Armour - marka do tej pory kojarzona głównie z fitnessem coraz odważniej wkracza w świat biegania. Jednym z przejawów tej strategii są buty UA Speedform Apollo Vent . Nie jest to model dla każdego, ale zakres jego zastosowań jest naprawdę szeroki.

 

Pierwszy rzut oka na Under Armour Speedform Apollo Vent

Treningi w Under Armour Speedform Apollo Vent były moim pierwszym kontaktem z biegowymi butami tego producenta. Po rozpakowaniu przesyłki pozytywne zaskoczenie - wyjęte z pudełka buty okazały się bardzo lekkie. Wstępne oględziny ujawniły przyczynę niskiej wagi - miękka, bezszwowa, pozbawiona niemal wszelkich usztywnień cholewka i podeszwa ze szczątkową ilością gumy nie mogą być ciężkie.

Buty pod pewnymi względami przypominają modele do biegania naturalnego. Podeszwa jest bardzo elastyczna, pozwala na ruch stopy w bardzo dużym zakresie. Również miękki zapiętek (a ten w Under Armour Apollo Vent z łatwością ustępuje pod lekkim naciskiem) jest czymś, co cenią "minimalsi". Nieusztywniona cholewka nie została wykonana z klasycznej siateczki, a z jednolitego, lekko rozciągliwego materiału. Początkowo zastanawiałem się, czy buty będą wystarczająco przewiewne, ale pierwsze treningi w ciepłe dni rozwiały moje obawy - co prawda wiatr w bucie nie hulał, ale stopa się nie przegrzewała.

Sztywność - 2/5

Wentylacja - 4/5

Under Armour Speedform Apollo VentBartosz Goławski

Przymierzamy - pierwsze wrażenia

Miękka cholewka ma swoje wady - nie zapewnia stopie dużej stabilności wewnątrz buta. Mogą to odczuć zwłaszcza osoby z ponadprzeciętnie szeroką stopą. Rozczarowało mnie nieco sznurowanie. Jest ono do bólu proste - 4 oczka i sznurówka. To niestety utrudnia dopasowanie osobom z nietypową budową stopy, np. bardzo wysokim podbiciem. Zadowoleni za to powinni być biegacze, którzy lubią trenować i startować bez skarpetek - wewnątrz buta nie ma ani jednego szwu, a wkładka zintegrowana z cholewką zapewnia bardzo duży komfort.

Stabilizacja - 3/5

Trzymanie stopy - 2/5

Wygoda - 5/5

Under Armour Speedform Apollo VentBartosz Goławski

W akcji - biegamy w Under Armour Speedform Apollo Vent

Pierwsza niespodzianka pojawiła się tuż po założeniu buta - amortyzacja jest naprawdę duża! Nie spodziewałem się tego po bucie, który waży 213 gramów w rozmiarze 45,5! Mimo tej niespodziewanej miękkości but jest bardzo dynamiczny - to głównie zasługa niskiej masy i dużej elastyczności (można dzięki temu mocno pracować stopą przy odbiciu).

Under Armour Speedform Apollo VentBartosz Goławski

Under Armour Apollo Vent przetestowałem w trakcie różnych treningów - od długich, wolnych rozbiegań, przez biegi tempowe, aż po szybkie odcinki biegane na tartanie. Praktycznie w każdych warunkach wypadły dobrze. Rozbiegania były komfortowe, a przy wysokich prędkościach buty prawie mnie nie ograniczały. Mały minus należy się za przyczepność - na mokrym asfalcie buty lekko się ślizgały, podobne wrażenie odniosłem biegając po naturalnej, nieco piaszczystej nawierzchni. Trudno jednak oczekiwać rewelacyjnej przyczepności w mokrych warunkach od butów, które prawie nie mają bieżnika. Notabene, głównie piankowa podeszwa cechuje się bardzo dobrą odpornością na ścieranie - po ponad 100 km nie zauważyłem śladów zużycia.

Under Armour Speedform Apollo Vent jest butem całkowicie neutralnym. Niech nie zwiedzie Was plastikowa wstawka w podeszwie po wewnętrznej stronie - nie jest to system podparcia dla pronatorów.

Amortyzacja - 5/5

Przyczepność - 3/5

Dynamiczność - 5/6

Under Armour Speedform Apollo VentBartosz Goławski

Podsumowanie

Buty Under Armour Apollo Vent nie są butami dla każdego. Nie zadowolą skrajnych minimalistów, nie będą też odpowiednie dla zawodników wagi ciężkiej, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Ale jeśli odrzucimy skrajności, okaże się, że są to buty... prawie dla każdego! Mają wystarczająco dużo amortyzacji, by dla lekkiego, szybkiego biegacza być świetnymi butami treningowymi, nawet  na długie dystanse. Nieco cięższym doskonale posłuży jako wygodny, leciutki but startowy. Dawno nie biegałam w tak wszechstronnych butach.

TESTER:

Bartosz Goławski - biegacz, triathlonista. W bieganiu zajmował się już niemal wszystkim - startował, organizował zawody, pracował w branży sprzętowej. Lubi startować na 5 i 10 km, choć w sportowym portfolio ma również Ironmana. Fan biegowych technologii i nieortodoksyjnych metod treningowych.