Jak wybrać buty do biegania?

Miękkie, sztywne, z dużą i małą amortyzacją. Liczba możliwości onieśmiela i sprawia, że czujemy się zagubieni. Czym się kierować przy wyborze butów biegowych? Podpowiadamy!

Rynek oferuje kilkadziesiąt modeli butów biegowych i wbrew pozorom różnią się one nie tylko ceną i kolorami. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Weź pod uwagę nawierzchnię, po której biegasz

Obecnie można dostać buty praktycznie na każdą nawierzchnię: asfalt, leśne utwardzone ścieżki, wymagający, górski teren. Pomyśl, czego potrzebujesz. Jeśli biegasz głównie po mieście i od czasu do czasu odwiedzasz podmiejski las - skup się na tradycyjnych butach, z bieżnikiem dostosowanym na asfalt.

Jeśli planujesz głównie dzikie, leśno-górskie tereny , rozejrzyj się za butami trailowymi. Różnią się one przede wszystkim bieżnikiem oraz wzmocnioną cholewką. Buty terenowe mają agresywniejszą podeszwę, a także są bardziej "pancerne" - posiadają trwalszą, wytrzymalszą siateczkę oraz dodatkowo zabezpieczone czuby.

Coraz częściej można też spotkać buty uniwersalne, które dadzą sobie radę zarówno na asfalcie, jak i w lekkim terenie. Mają one lekko zarysowany bieżnik, trochę bardziej wytrzymałą cholewkę. Jeśli często stosujesz trening mieszany, to może okazać się dla ciebie ciekawą alternatywą.

A co z butami na zimę? Przecież cienka siateczka nie daje nam żadnej ochrony... W rzeczywistości niewielu biegaczy cierpi z powodu chłodu stóp podczas biegu. Zwykle wystarczą po prostu grubsze, dłuższe skarpetki niż te, które zakładamy latem. Owszem, są dostępne buty lekko ocieplane i z membraną. Jeśli jednak na co dzień nie brodzisz w głębokim śniegu - nie ma potrzeby zaopatrywania się w tego typu sprzęt .

BIEGANIE W MIEŚCIE JEST NUDNE? 10 NAJLEPSZYCH MIEJSC DO BIEGANIA W WARSZAWIE

Rozmiar - zawsze trochę większy

Buty do biegania powinny być większe o 0,5 do 1 cm niż te, w których chodzisz na co dzień. Dlaczego? Stopa podczas biegu rozpłaszcza się, z czasem też lekko puchnie. Zbyt mały but może powodować m.in bolesne uszkodzenie płytki paznokciowej.

Obuwie nie może być też zbyt duże. Luźny but podczas biegu może przede wszystkim powodować obtarcia i dyskomfort.

But musi być dopasowany do stopy, nie odwrotnie

Stopa w żadnej fazie ruchu nie może w bucie latać. Po zawiązaniu sznurówek musisz czuć, że obuwie jest z tobą "kompatybilne", czyli nie za ciasne, ani za luźne po bokach. Zwróć też uwagę, czy buty nie uciskają cię w palcach. Podczas biegu stopa z przodu powinna mieć lekki luz, aby mogła się swobodnie rozpłaszczyć.

SPRĘŻYNY, SANDAŁY I SKARPETKI Z PALCAMI. NAJDZIWNIEJSZE BUTY DO BIEGANIA

Potrzeby twojego ciała a but biegowy

Wielu z nas przygodę ze sportem zaczyna dopiero w wieku dorosłym, po latach siedzenia za biurkiem. Przykurczeni, nierzadko z nadwagą ruszamy na biegowe ścieżki. Niestety za długotrwałymi zaniedbaniami kryje się wiele niedoskonałości ciała: słabe mięśnie korpusu , niestabilność miednicy, kolan, nadmierna pronacja. Producenci w pewnym stopniu wyszli ku temu na przeciw. Obecnie obuwie ze względu na budowę możemy podzielić na kategorie:

- tradycyjne, amortyzowane

Buty z dużą amortyzacją przydadzą się osobom cięższym i/lub mocno uderzającym piętą o podłoże. Wśród nich znajdziemy obuwie z bardzo dużą ilością miękkiej pianki, jak i lżejsze. Niektóre z nich posiadają dodatkowe usztywnienia stabilizujące, inne z kolei są ich pozbawione.

- do biegania naturalnego

Są to buty z minimalną amortyzacją, które w pewien sposób imitują bieganie boso. Charakteryzuje je zwykle nieprzeciętna elastyczność, miękki zapiętek. Po założeniu czujemy się trochę jak w skarpecie, tyle, że z bieżnikiem. W tych butach nie ma mowy o ciężkim lądowaniu na pięcie podczas biegu.

Ponadto idąc do sklepu na pewno usłyszysz pytanie o typ stopy. Tajemnicze terminy: neutralna, nadmiernie pronująca i nadmiernie supinująca określa ustawienie stopy w momencie jej lądowania i przetaczania. Dla "pronatorów"dostępne są buty lekko korygujące postawę z tzw. wsparciem. Dzięki twardszej piance po wewnętrznej stronie obuwia pięta nie zapada się przy przetaczaniu do wewnątrz. Takie rozwiązanie może pomóc w uniknięciu niektórych kontuzji lub...wręcz przeciwnie. Każda próba korekty, to jednocześnie ingerencja w dawno już utarty wzorzec. Bardzo często wszelkie niewielkie odchylenia od normy da się wyleczyć odpowiednio dobranymi ćwiczeniami , a niekoniecznie specjalnymi butami.

7 ĆWICZEŃ, KTÓRE WZMOCNIĄ TWOJE NOGI PRZED BIEGANIEM ZIMĄ

Komfort

Pamiętaj, że cena nie czyni buta lepszym bądź gorszym. Może się okazać, że obuwie za 100 zł będzie dla ciebie lepsze niż to, za 700. Decydując się zatem na konkretny model musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest ci w nim wygodnie. Buty nie mogą uwierać, uciskać, ocierać. Pamiętaj, w tych butach zamierzasz trenować przez wiele godzin!

Zanim kupisz swoje pierwsze, biegowe buty:

Weź pod uwagę, że pierwsze buty mogą być niewypałem. Nawet najlepszy ekspert nie jest w stanie w 100 proc stwierdzić, czego potrzebujesz. Każdy ma swoje indywidualne preferencje. Jeden woli sztywniejsze, bardziej chroniące buty, drugi elastyczne, które pozwala intensywniej czuć podłoże. Żeby się jednak dowiedzieć co jest dla ciebie najlepsze, potrzeba doświadczenia, zatem "trzeba swoje wybiegać". Jest jednak kilka zasad doboru biegowych butów, które są absolutnie uniwersalne:

- do sklepu zabierz swoje dotychczasowe buty sportowe (o ile takie posiadasz). Sprzedawca jest w stanie wstępnie ocenić jak ścierasz podeszwę

- poproś sprzedawcę, aby pokazał ci buty różnego typu . Tylko po przymierzeniu 3-4 par jesteś w stanie określić, w których czujesz się najlepiej

- koniecznie mierz oba buty . Stopy potrafią znacznie różnić się od siebie

- w większości sklepów biegowych znajduje się bieżnia mechaniczna, sprzedawca zapewne zaproponuje ci, abyś się po niej przebiegł w celu krótkiego przetestowania butów. Skorzystaj z propozycji, jednak potruchtaj dodatkowo po sklepie . Wypróbowanie w ten sposób obuwia, da ci więcej informacji

- nie sugeruj się wyglądem, ani kolorem butów. Pamiętaj, but ma być przede wszystkim wygodny!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.