Odżywki dla biegaczy - produkty firmy ALE [TEST]

Do niedawna firma ALE kojarzyła mi się głównie z żelami energetycznymi. Tymczasem w moje ręce wpadły batoniki, BCAA z glutaminą oraz żel o nowym, cytrynowym smaku. Czy spośród wielu, konkurencyjnych produktów, warto zwrócić uwagę na ofertę właśnie tego producenta? Sprawdziliśmy!

BCAA - ALE BCAA Glutamine +

BCAA to proszek, opakowany w duży słój, kojarzący się z odżywkami dla "pakerów". Na co biegaczowi ten specyfik? Przytaczam opis producenta:

"BCAA to suplement diety dla osób aktywnych fizycznie, które dążą do zwiększenia możliwości wysiłkowych organizmu.

Działanie: dostarcza składników regenerujących mięśnie, wspomaga przyrost muskulatury, ogranicza katabolizm mięśniowy, wzmacnia układ immunologiczny, sprzyja wzrostowi siły i masy mięśniowej".

Działanie BCAA zostało dawno temu przebadane, dlatego o jego efektywności nie zamierzam dyskutować. Stosowałam go po maratonie i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że specyfik pomógł mi szybciej niż zwykle wrócić do formy. Ponadto jest wydajny (na jedną porcję składa się 1/3 niewielkiej miarki) oraz posiada przyjemny, cytrynowy smak.

Czy warto jednak inwestować w BCAA? Szereg badań wskazuje, że jest on przede wszystkim skuteczny w przypadku sportowców (również amatorów) trenujących sporty siłowe. Nie oznacza to, że biegacze z niego nie skorzystają. Wręcz przeciwnie. Może on być pomocny przy bardzo dużym kilometrażu i w sezonie przedstartowym lub startowym.

Opakowanie: 500 g

Cena: 79 zł

ALE - energia dla biegaczy

Przeczytaj:

Suplementy diety, odżywki białkowe - Pomóż sobie, amatorze >>

Dieta biegacza. Produkty naturalne vs. chemiczne >>


Żele energetyczne - ALE Gel

Żele energetyczne od ALE pasują mi od dawna. Na jedno opakowanie składa się 55,5 g żelu, a to stanowi dla mnie idealną porcję. Jest dosyć płynny, więc nie zakleja, nie powoduje mdłości. Jest przy tym umiarkowanie słodki, więc nie trzeba go popijać wodą (chociaż jeśli jest taka możliwość, warto to zrobić).

Posiada wygodne opakowanie, nigdy nie miałam problemów z otworzeniem go, nawet w momencie dużego zmęczenia. Słodko-orzeźwiający smak cytrynowy utwierdził mnie w przekonaniu, że warto dalej inwestować w żele od tej firmy.

Dostępny ponadto w smaku jabłkowym i truskawkowo-bananowym.

Opakowanie: 55,5 g

Cena: 6,49 zł

Wartość energetyczna 1 opakowania: 110 kcal

Batony energetyczne - ALE Bar

Batoniki zbożowe firmy ALE można kupić w trzech smakach: malinowym, orzechowym i śliwkowo-żurawinowym. Smaczne, lekko słodkie, nie zapychające. Od spodu polane czekoladą, co sprawia, że są bardziej energetyczne. Batoniki wzbogacono w witaminy z grupy B oraz A, C, D. Zawierają zboża - owies, kukurydzę, ryż. Producent podkreśla, że produkt jest wolny od aspartamu. Wszystko super, jednak w składzie znajdujemy cały zestaw dziwnych substancji: ryboflawina, chlorowodorek pirydoksyny, monoazotan tiaminy, octan retinylu, cholekalcyferol, cyjanokobalamina i znany szeroko, acz niekoniecznie zdrowy olej palmowy.

Czy odbiega w tym względzie od produktów innych firm? Niezupełnie. Warto zatem tego typu batoniki spożywać w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie mamy zbyt wiele czasu i potrzebujemy dostarczyć sobie szybkiej energii. W przeciwnym razie lepiej samemu przygotować zbożowe przekąski.

Opakowanie: 40 g

Cena: 2,5 zł

Zawartość energetyczna 1 opakowania: 163 kcal

TESTY ODŻYWEK DLA SPORTOWCÓW:

Etixx - odżywki nie tylko dla biegaczy [TEST]

Activlab Run&Bike - odżywki dla biegaczy i triathlonistów [TEST]