Kupujemy buty do biegania cz. 1

Na co zwrócić uwagę zanim wybierzesz się do sklepu, żeby kupić buty, w których pokonasz setki, a może i tysiące kilometrów? Nie opowiemy ci o technologiach drzemiących w poszczególnych modelach, ale doradzimy co powinieneś wziąć pod uwagę, żeby buty były naprawdę wygodne. W pierwszej części omówimy rozmiar i kształt stopy.

Coraz więcej wiemy na temat tego, jaki powinien być idealny sprzęt, którego używamy do biegania. Marketingowcy pouczają nas o technologiach zawartych w butach i "inteligentnych" koszulkach, spodenkach, systemach, w które musimy być wyposażeni. Dotyczy to w szczególności butów. Niby zatem wiemy coraz więcej, jesteśmy bardziej świadomi kupując nowe buty, a jednak pewne rzeczy nam umykają. O czym należy wiedzieć, o czym pamiętać kupując ten podstawowy dla biegacza element sprzętu?

Rozmiar

To absolutna podstawa! Nie powinniśmy przesadzić w żadnym kierunku, to znaczy - nie kupujmy butów na styk, w których wyczuwamy palcami czubek, ale też nie idźmy w drugą skrajność. Buty do biegania powinny być ok. jednego rozmiaru. Zwykle okazuje się, że najbardziej komfortowo biega nam się w butach, w których długość wkładki jest o ok. 1-1,5 cm od naszej stopy. Jeśli chcesz kupić znacznie większe buty - o 2-3 rozmiary to dobrze się zastanów. Bo w tak dużych butach też nabawisz się pęcherzy, tylko w innych miejscach, mogą one też podrażniać wierzch stopy, w miejscu gdzie zaczynają się palce.

Fot. Łukasz Falkowski / AG, stopa

Stopa stopie nierówna

Nie zapominaj o tym, że twoje stopy nie są takie same. Różnice w wielkości stóp mogą być naprawdę znaczne. I możesz zupełnie nie zdawać sobie z tego sprawy. Ja odkryłam dysproporcję w wielkości moich stóp po prawie trzech latach biegania w różnych butach, gdy dobierałam sobie buty pięciopalczaste i kazano mi zmierzyć dokładną długość obu moich stóp. Ze zdumieniem mierzyłam kilka razy i okazało się, że jest między nimi różnica 0,5 cm! Dopiero później zwróciłam uwagę na to, że paznokcie u lewej nogi wyglądają znacznie gorzej (trzy postanowiły się ze mną pożegnać) niż u prawej - tej mniejszej.

Kształt

Kolejną rzeczą, z której często nie zdajemy sobie sprawy jest specyfika kształtu naszych stóp. Mogą być wąskie lub szerokie (to często jesteśmy w stanie stwierdzić), w dodatku mogą być szersze w palcach albo w śródstopiu. Z tym jaki mamy kształt stóp wiążą się specyficzne pęcherze i podrażnienia, które nam się przytrafiają. Jeśli masz szeroką stopę w palcach, to mimo większego rozmiaru butów możesz mieć pęcherze na małych palcach (mogą nawet schodzić ci paznokcie). Szeroka stopa powyżej palców skutkuje nierzadko odciskami na skórze na kości od dużego palca. Niebagatelny wpływ na to jakie dolegliwości przytrafią się naszym stopom ma też długość palców. Podobno najczęściej to paluch jest najdłuższy, ale nierzadko to drugi palec wystaje do przodu i to on dostaje najgorszy "łomot". Jeśli drugi palec w twojej stopie jest naprawdę długi, to bardzo możliwe, że masz też problemy z odciskami i odgniotkami czy pęcherzami na poduszce stopy tuż u podstawy tego palca. Zdecydowanie warto w związku z tym popatrzeć na swoje stopy i poprosić w sklepie o buty szerokie lub wąskie, dające więcej miejsca palcom, lub ciaśniej trzymające piętę.

W drugiej części naszego sprzętowego poradnika skupimy się na istotnych elementach butów i ich dostosowaniu do typu biomechanicznego stóp. Przeczytaj też: Kupujemy biegowe buty cz. 2.

Przeczytaj również artykuł: Idziemy do sklepu dla biegaczy.

Podyskutuj o tym na forum albo na Facebooku.

Zdjęcie Saucony KINVARA 4 Zdjęcie New Balance MT 910 BG Zdjęcie Zoot ULTRA RACE 4.0
Saucony KINVARA 4 New Balance MT 910 BG Zoot ULTRA RACE 4.0
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
Podstawowe informacje
Producent Saucony New Balance Zoot
Rodzaj Damskie Męskie Męskie
dane dostarcza:
Komentarze (23)
Kupujemy buty do biegania cz. 1
Zaloguj się
 • Gość: greg

  Oceniono 95 razy 95

  "Buty do biegania powinny być ok. jednego rozmiaru. Zwykle okazuje się, że najbardziej komfortowo biega nam się w butach, w których długość wkładki jest o ok. 1-1,5 cm od naszej stopy."
  Wiedziałem, że coś mądrego jak zwykle doradzicie i nie zawiodłem się

 • gupii

  Oceniono 51 razy 51

  Przyłączam się do podziękowań poprzedników, ja do tej pory miałem buty niejednego rozmiaru - teraz rozumiem czemu często autobusu dogonić nie mogę...

 • Gość: makia

  Oceniono 38 razy 38

  tak jak napisał Greg, również bardzo dziękuję za super poradę, warto tu zaglądać. miałem buty, w których długość wkładki jest ok. 0,5 cm od naszej stopy i było mi źle, teraz wiem dlaczego

 • Gość: Anka

  Oceniono 37 razy 35

  Magda Ostrowska-Dołęgowska chyba coś zażyła przed pisaniem artykułu. "Buty do biegania powinny być ok. jednego rozmiaru. Zwykle okazuje się, że najbardziej komfortowo biega nam się w butach, w których długość wkładki jest o ok. 1-1,5 cm od naszej stopy. Jeśli chcesz kupić znacznie większe buty - o 2-3 rozmiary to dobrze się zastanów. Bo w tak dużych butach też nabawisz się pęcherzy, tylko w innych miejscach, mogą one też podrażniać wierzch stopy, w miejscu gdzie zaczynają się palce"

  Pierwsze zdanie totalnie bezsensu. Drugie wcale nie jest bardziej sensowne. Trzecie to chyba jakaś kpina i tekst do upośledzonych, bo wątpię by istnieli normalni ludzie kupujący buty o 3 rozmiary większe. Czwarte zadnie sprawia wrażenie, że autorka była po solidnym głębszym bo nic z niczego nie wynika.

 • Gość: kolo

  Oceniono 16 razy 16

  jak mam sprawdzić czy but jest 1-1,5 cm od mojej stopy?

  zrobiłem juz awanture żonie że tego nie zweryfikowała jak bylismy w sklepie, a teraz otworzyłem piwo i staram sie uspokoić

 • Gość: greg

  Oceniono 8 razy 8

  Jak można było dać DRUGI RAZ tego samego gniota na główną? Dziękuję, używam butów jednego rozmiaru i nie wkładam na nogi, lecz kładę 1,5cm od stóp.

 • Gość: gostek

  Oceniono 7 razy 7

  Dajemy się wszyscy zrobić w bambuko. To jest nowa forma mediów, teksty z niezrozumiałymi fragmentami, błędami językowymi i stylistycznymi. A wiara się pieni i klikalność rośnie. Tylko o to w tym wszystkich chodzi, a nie o sens.

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 3 razy 3

  Korekta, a boga!

 • Jan Kowalski

  Oceniono 2 razy 2

  Jak chcesz dogonić autobus to rzeczywiście musisz mieć specjalne buty :D. Ja mam New Balance z kolcami (model 1400) takie specjalne i nie mam problemów z autobusami:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX