11 zasad kulturalnego biegacza - przydadzą się na półmaratonach, maratonach i innych biegach

Kulturalne zachowanie podczas imprezy to podstawa - niezależnie od tego czy to uroczysta kolacja czy bieg uliczny. Przypominamy kilka zasad dobrego zachowania biegacza na trasie.

1. Na starcie ustaw się w odpowiednim sektorze - to niezwykle istotne! Nie przepychaj się na siłę na linię startu, jeśli wiesz, że będziesz wolniejszy niż ludzie za Tobą. Oceń swoje szanse. Nie tylko będziesz przeszkadzał tym szybszym uczestnikom, ale i dla Ciebie fakt bycia wyprzedzanym przez setki biegaczy - będzie po prostu frustrujący.

2. Gdy próbujesz kogoś wyprzedzić daj mu znać - np. krzycząc: "Lewa!" albo: "Uwaga z lewej!". Jeśli człowiek nie wie, że go wyprzedzasz może wykonać nagły ruch w bok i zderzyć się z Tobą. Z drugiej strony - jeśli chcesz wykonać nagły ruch - zerknij przez ramię czy nie przeszkodzisz komuś.

3. Jeśli biegniesz z grupką znajomych - nie biegnijcie całą szerokością ulicy.

4. Nie zatrzymuj się nagle na środku drogi. Jeśli musisz to zrobić zbiegnij na pobocze.

5. W okolicach punktów odżywczych podbiegnij do któregoś z kolei wolontariusza - wielu biegaczy rzuca się na pierwszego z brzegu człowieka z wodą, a ci dalsi są wolni. W ten sposób nie spowodujecie zatoru.

6. Kubeczki po napojach wyrzucaj na pobocze, nie prosto pod nogi. Postaraj się również nie trafić nimi w kogoś!

7. Nie zabieraj całych butelek napojów - i tak nie wypijesz na raz całej zawartości, a ciężko Ci będzie biec z butelką. Efekt będzie taki, że wyrzucisz i zmarnujesz picie. Napijesz się znowu na następnym punkcie.

8. Odpowiadaj na pozdrowienia kibiców choćby uśmiechem czy machnięciem dłoni - oni stoją tam dla nas wszystkich, całkowicie bezinteresownie.

9. Nie skracaj trasy i nie ścinaj zakrętów po chodnikach, to po prostu nie jest w porządku względem innych biegaczy.

10. Słuchaj instrukcji ludzi z obsługi - wolontariuszy, organizatorów. Oni chcą żeby wszystko działało sprawnie, nie mają wobec Ciebie złych intencji. Bądź dla nich miły, nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony. Oni poświęcają dla Ciebie swój wolny czas.

11. Gdy wracasz do domu, hotelu czy samochodu z linii mety wzdłuż trasy - pokibicuj tym, którzy jeszcze biegną. Bardzo im tym pomożesz.

a

Masz pytania? Podyskutuj z nami na FORUM!

Komentarze (5)
11 zasad kulturalnego biegacza - przydadzą się na półmaratonach, maratonach i innych biegach
Zaloguj się
  • Paulina Wrona

    Oceniono 2 razy 2

    punkt 3 - sporo czasu zajęło mi kiedyś minięcie takiej grupy. biegli z "zającem" całą szerokością, i nawet jak widzieli że chcę się przebić to nie ustąpili

  • Marcin Dróżdż

    Oceniono 1 raz 1

    1, 3 i 4 to nagminne podczas biegów. Niestety. Kiedyś promowane było też aby biegając podczas treningu pozdrawiać innych biegaczy (wystarczy lekkie podniesienie dłoni). Kiedyś większość to robiła a dziś coraz rzadziej. Szkoda bo to było bardzo przyjemne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX