Znamy trasy wszystkich biegów 36. PZU Maratonu Warszawskiego

Tegoroczny maratoński weekend w Warszawie zapowiada się wyjątkowo. Po raz pierwszy w historii uczestnicy maratonu na rolkach i maratonu wózków typu hand-bike wyjadą na ulice miasta i będą ze sobą rywalizować w prawobrzeżnej części stolicy. Na koniec, tak jak uczestnicy wszystkich biegów, organizowanych w ramach 36. PZU Maratonu Warszawskiego będą mogli poczuć niesamowite sportowe emocje, gdy przekroczą linię mety na Stadionie Narodowym.

spisbiegaczy-640x400

28 września o godzinie 9 rozpocznie się główny bieg maratoński - 36. PZU Maraton Warszawski. Jednak sportowe emocje, związane z maratońskim weekendem, rozpoczną się już dzień wcześniej - w sobotę. Podczas gdy biegacze będą odbierać swoje pakiety startowe w Biurze Zawodów na Stadionie Narodowym o swoje medale walczyć będą zawodnicy biorący udział w Maratonie Warszawskim na rolkach i w Maratonie Warszawskim hand-bike.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, tegoroczna trasa tych dwóch biegów będzie szybsza i bezpieczniejsza, a przy tym wymagająca technicznie. Zawodnicy będą mieli szansę rozwinąć znacznie większe prędkości na długim prostym odcinku i bić kolejne rekordy. Swój udział w rywalizacji zapowiedzieli już ubiegłoroczni zwycięzcy w tych dyscyplinach. W Maratonie Warszawskim na rolkach wystartują: Wojciech Baran, Bartosz Chojnacki i Aleksandra Goss. Na starcie maratonu hand-bike pojawi się wyjątkowej klasy mistrz - dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Londynu - Rafał Wilk.

35. PZU Maraton Warszawski. Prawie 9 tys. osób na trasie [DUŻO ZDJĘĆ]

Organizatorzy 36. PZU Maratonu Warszawskiego przewidują, że w tym roku uda się pobić kolejny rekord frekwencji i linię mety przekroczy 10 tys. zawodników. Zanim jednak na ich szyjach zawisną pamiątkowe medale będą musieli pokonać 42 km, 195 m ulicami Warszawy.

Trasa 36. PZU Maratonu Warszawskiego

Tegoroczna trasa - podobnie jak w ubiegłych latach - obfituje w historyczne miejsca i piękne stołeczne widoki. Zawodnicy tradycyjnie wystartują z Mostu Poniatowskiego, a linię mety przekroczą na płycie Stadionu Narodowego. Po drodze miną ulicę Marszałkowską, Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto, aleję Tomasza Hopfera, Łazienki Królewskie, zabytkowy Wilanów, kipiący energią kibiców Ursynów, pełną historycznych miejsc ul. Puławską oraz plac Trzech Krzyży.

 

29.09.2013 Warszawa . 35 PZU Maraton Warszawski . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: maraton bieg sport BIeganie /FR/Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

 

Zawodnicy wystartują z całej szerokości Mostu ks. Józefa Poniatowskiego, a po przeprawieniu się na drugą stronę Wisły kilkutysięczna fala maratończyków pobiegnie prosto do ronda Romana Dmowskiego, by skręcić w prawo, w ulicę Marszałkowską. Bieg główną arterią komunikacyjną stolicy będzie dużą atrakcją, zarówno dla maratończyków, jak i dla tysięcy kibiców, których z pewnością nie zabraknie na najbardziej ruchliwej ulicy w centrum Warszawy. Zostawiając w tyle Pałac Kultury i Nauki, będą mijać kolejne miejsca ważne dla historii Warszawy, jak i całego kraju, wśród nich m.in. Zachętę, Grób Nieznanego Żołnierza, Teatr Narodowy czy Plac Zamkowy wraz z Zamkiem Królewskim. Uczestnicy 36. Maratonu Warszawskiego podobnie jak w ubiegłym roku pobiegną również aleją Tomasza Hopfera, człowieka, który na przełomie lat 70. i 80. swoją pasją do joggingu zaraził tłumy Polaków, a rozbiegany naród przygotowywał do startu w Maratonie Pokoju w 1979 roku.

Kolejnym istotnym punktem na trasie biegu będą Łazienki Królewskie. Biegaczy nie zabraknie również w Wilanowie - na al. Rzeczpospolitej w okolicach Świątyni Opatrzności Bożej. Stamtąd już tylko kilka kilometrów będzie ich dzielić od jednej z najbardziej sportowych dzielnic Warszawy - zielonego Ursynowa. Tam na zawodników jak co roku będzie czekać tłum kibiców i entuzjastów biegania. Następnie ul. Puławską, al. Ujazdowskimi i al. Jerozolimskimi pobiegną w stronę mostu Poniatowskiego. Linię mety przy efektownej oprawie przekroczą na Stadionie Narodowym.

Maraton za trudny? Wystartuje w Biegu na Piątkę

Wszystkie osoby, dla których pokonanie maratońskiego dystansu to jeszcze zbyt duże wyzwanie, mogą wziąć udział w Biegu na Piątkę na dystansie 5 km, który rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9:30.

Do maratonu pozostało jeszcze siedem tygodni. Podstawowa, najniższa opłata startowa obowiązuje do 31 sierpnia i wynosi 100 zł.

Szczegółowe informacje odnośnie trasy oraz program maratońskiego weekendu można znaleźć na stronie internetowej: pzumaratonwarszawski.com.

a