Kenijczyk Kipchirchir wygrał 36. Maraton Warszawski. Co się stało z frekwencją?

27-letni Kenijczyk Victor Kipchirchir został zwycięzcą 36. PZU Maratonu Warszawskiego z metą na Stadionie Narodowym. Dystans 42 km 195 m pokonał w czasie 2:09.59. Wśród kobiet najszybsza była Switłana Stanko z Ukrainy. 38-letnia Stanko uzyskała czas 2:33.04. Zaskoczeniem jest frekwencja, która była znacznie poniżej oczekiwań organizatorów.

Kipchirchir wyprzedził swoich trzech rodaków: Jonathana Kiptoo - 2:10.58, Bensona Oloisunga - 2:11.26 i Samsona Barmao - 2:12.38. Piąty był Etiopczyk Telo Edeo Mamo - 2:13.40.

W maratonie wystartowało 6794 osób z 54 krajów. Linię mety przekroczyło 6675 zawodników.

Bieg na 5 km wygrał wicemistrz Europy w maratonie Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) wynikiem 14.20. Najszybszą zawodniczką była Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec).

Wzięło w nim udział 3100 zawodników. Biegu nie ukończyło 16 osób.

Nie było rekordu frekwencji

W 36. Maratonie Warszawskim wystartowało 6800 osób z 56 krajów. Do mety nie dotarło 119 osób. Powyższy wynik pokazuje, że pierwszy raz w Warszawie nie padł rekord frekwencji.

Organizatorzy liczyli, że w tym roku w ostatni weekend września wystartuje w biegu maratońskim 10 tysięcy osób.

Tegoroczna liczba finiszerów - 6675 jest niższa niż zeszłoroczna o 1 900 osób. Rok temu linię mety na Stadionie Narodowym przekroczyło 8506 biegaczy. Lepszy wynik padł też dwa lata temu w 2012 roku. Wtedy to Maraton Warszawski ukończyło 6796 osób.