Wystartowały zapisy na Łódź Maraton Dbam o Zdrowie. Szybsza trasa, nowe biegi

1 października rozpoczęły się zapisy do przyszłorocznej edycji Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie. Jedna z największych imprez biegowych w Polsce ma być jeszcze lepsza.

Zapisy uruchomiono o godz. 16, a po zaledwie 30 minutach na liście startowej było już ponad 50 nazwisk. I nic dziwnego, bo liczba biegaczy biorących udział w zawodach z roku na rok rośnie. W tym padł absolutny rekord frekwencji, po łódzkich ulicach w kwietniu pobiegło aż 4,2 tys. zawodników. - A jesteśmy przygotowani nawet na więcej - zapewnia Michał Drelich, dyrektor Łódź Maratonu DoZ.

W ubiegłym roku trasa łódzkiego maratonu nie była prosta. - Miałam problemy szczególnie na pierwszej części - mówiła Łódź.sport.pl na mecie Karolina Jarzyńska, która zwyciężyła wśród pań, ale nie udało jej się pobić rekordu Polski. - Było dużo zmian tempa i straciłam trochę sił. Musiałam odpoczywać na podbiegach i dochodziłam na zbiegach. To mnie wymęczyło.

Także Yared Shegumo, zwycięzca klasyfikacji mężczyzn podkreślał, że we wcześniejszych edycjach Łódź Maratonu DoZ trasa była łatwiejsza. - Teraz bieg był bardzo szarpany. Szczególnie w pierwszej połowie zakwasiłem nogi. W drugiej było już lepiej, choć pod koniec nogi nie chciały już nieść. Z całego biegu jestem zadowolony. Z trasy mniej - mówił na mecie zawodnik.

Oficjalne mistrzostwa Polski kobiet

Teraz trasa ma być łatwiejsza, choć jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. - Przygotowujemy nową, szybszą - mówi Drelich. - Musimy jeszcze wszystko uzgodnić z miastem. Będziemy jednak naciskali na to, by trasa uległa zmianie.

Po raz pierwszy w historii Łódź Maratonu DoZ rywalizacja kobiet będzie jednocześnie oficjalnymi mistrzostwami Polski. Dlatego podczas zawodów można się spodziewać najgłośniejszych nazwisk w kraju. Jarzyńska znów spróbuje pobić rekord kraju (02:26:08). - W ubiegłym roku, jako pierwszy bieg w Polsce, otrzymaliśmy prestiżowy certyfikat IAAF Bronze Label Road Race, a teraz mamy mistrzostwa Polski. To tylko potwierdza nasze wysokie standardy organizacyjne - mówi Drelich.

07.04.2014 Lodz . Maraton Dbam o Zdrowie start Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Warto jednak pamiętać, że Łódź Maraton DoZ to nie tylko biegi na 42,195 oraz 10 km, ale także możliwość rywalizacji dla najmłodszych. W przyszłym roku organizatorzy przygotowują dwa specjalne biegi w kategoriach mini (3-8 lat) oraz junior (9-15 lat). Tym samym limit uczestników zwiększa się dwukrotnie: z 500 na 1000. - Najmłodsi będą mieli do pokonania 500 metrów, a starsi około 1200 lub 1300 - zdradza Drelich. - Każdy otrzyma pamiątkową koszulkę i zestaw startowy, a wyniki poznamy dzięki elektronicznemu pomiarowi. Wszystko będzie wyglądało, jak w regularnym dorosłym biegu.

Nie zmienią się opłaty startowe. Aby pobiec w maratonie, w tym roku trzeba było zapłacić od 80 do 180 złotych, zaś za bieg za 10 km - od 40 do 80 zł. - Pierwsze z tych cen będą obowiązywały do końca roku, a następnie wzrosną do 100 zł. Taka kwota będzie obowiązywała do kwietnia, czyli do zamknięcia zapisów online - mówi Drelich. - Tradycyjnie spóźnialscy zapłacą więcej. Chcemy, aby większość biegaczy wcześniej się zapisała. To ułatwi nam przygotowania.

I dodaje: - Sponsorem tytularnym maratonu wciąż pozostaje firma DoZ.pl. Partnerem będzie miasto Łódź. Poza tym nawiązujemy umowy sponsorskie. Po sukcesie tegorocznej edycji jest spore zainteresowanie.

Łódź Maraton DoZ 2015 odbędzie się 19 kwietnia.

Więcej o Łódź Maratonie Dbam o Zdrowie i biegach w województwie łódzkim znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.