Maraton codziennie - i tak przez rok!

365 dni i 365 maratonów - w ten sposób Stefaan Engels zapisał się w historii biegania i Księdze Rekordów Guinnessa. 49-letni Belg w ciągu roku przebiegł właśnie tyle biegów maratońskich ile jest dni w roku. W sumie pokonał dystans 15401 kilometrów.

Swoją niecodzienną maratońską przygodę Engels zakończył w sobotę dokładnie w tym miejscu, w którym rok temu się zaczęła - w Barcelonie.

- Swoim wyczynem chciałem zainspirować ludzi, no bo skoro ja potrafiłem przebiec codziennie przez 365 kolejnych dni maraton (42 km 195 metrów), to każdy - choćby dla pozbycia się nadwagi - może trochę pobiegać albo pojeździć na rowerze - powiedział Engels.

Belgian athlete Stefaan Engels, right, known as 'marathonman', runs his last marathon in Barcelona, Spain, Saturday, Feb. 5, 2011. Engels, 48, who set a goal of running 365 marathons in 365 days in several cities in Spain and Portugal with the aim of promoting physical activity and demonstrate that the effort is always rewarded, invites everyone to run with him. (AP Photo/Manu Fernandez)

Belgijski biegacz w ciągu swojego maratońskiego roku pokonał w sumie dystans 15401 kilometrów. Jak dodaje rekordzista kluczem do sukcesu od strony fizycznej było utrzymanie równego, ale niskiego tempa: - Staram się nie biegać szybko, mam niskie tętno, a na dodatek szybko się regeneruję. Engels dodał jednak, że większy problem z biciem rekordu tkwił w jego głowie: - Trudno było przekonać samego siebie, że przez okrągły rok będę codziennie biegał maraton. Załatwiłem to inaczej - po prostu myślałem tylko o tym, żeby przebiec najbliższy bieg - stwierdził rekordzista.

Engels pokonywał maratony w średnim czasie 4 godzin. Jak przyznaje jego najlepszym wynikiem było pokonanie trasy o długości 42 km 195 m w dwie godziny 56 minut.

Kryzysów jednak nie brakowało: - Wiele razy miałem momenty, w których myślałem, że teraz nie dam już rady, to koniec. Najgorzej było chyba w Mexico City. Byłem zmęczony długim lotem, swoje zrobiła też duża wysokość na jakiej leży miasto, a na dodatek zatrułem się jedzeniem. Wtedy pomyślałem: ''co ja tutaj robię?''.

Belgian athlete Stefaan Engels, known as 'marathonman', reacts as he finishes his last marathon in Barcelona, Spain, Saturday, Feb. 5, 2011. Engels, 48, who set a goal of running 365 marathons in 365 days in several cities in Spain and Portugal with the aim of promoting physical activity and demonstrate that the effort is always rewarded, invites everyone to run with him. (AP Photo/Manu Fernandez)

To było drugie podejście Engelsa do tego rekordu. Za pierwszym razem musiał się wycofać po 18 dniach. Wtedy przegrał z kontuzją stopy. Teraz obyło się już bez urazów i fantastyczny wynik stał się faktem.

Poprzedni - podobny - rekord należał do Akinoriego Kusudy, który w 2009 roku przebiegł 52 kolejne maratony. Na uwagę zasługuje fakt, że Japończyk miał wtedy 65 lat.

Engels zasłynął już wcześniej z innego biegowego (ale nie tylko rekordu). W 2008 roku w ciągu roku zaliczył 20 występów w triathlonowych zawodach z serii Iron Man (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km, 195 m biegu).

Teraz maratoński rekordzista chce się skupić nie na pokonywaniu maratonów, ale na pisaniu książki, treningach i gościnnych wykładach. - Czas na inne rzeczy. Muszę dać swojemu ciału trochę odpocząć - mówi Engels.

Dołącz do nas na Facebooku