9. Weekend Polska Biega. Studniarek: Chcesz wyników? Nie trenuj sam

Wielkimi krokami zbliża się 9. Weekend Polska Biega (24 - 26 maja). Do tej pory zgłoszono prawie 600 biegów. Na trasach spotkacie też biegaczy z Teamu ASA Biegiem po Zdrowie. Jeden z nich, Adam Studniarek - biegacz, student medycyny i były piłkarz - opowiada, co w bieganiu jest najważniejsze.

Imprezy można już zgłaszać w zakładce: Rejestracja biegów. Dołączcie do nas!

Paweł Jeleniewski: Skąd biegowa pasja?

Adam Studniarek: Bieganiem „zaraziłem się” w Stanach Zjednoczonych podczas studiów. Na początku bardzo intensywnie grałem w piłkę nożną i reprezentowałem uczelnię w NCAA [obrońca drużyny Golden Griffins - przyp. red.]. Kończąc karierę piłkarską postanowiłem się skupić bardziej na nauce, kontynuować studia medyczne. Nie chciałem jednak do końca rozstawać się ze sportem, a postawić na dyscyplinę będącą alternatywą. Zacząłem od biegów krótkich 5-10 kilometrów na weekendowych imprezach. Później dystans wydłużyłem. W 2008 roku przebiegłem pierwszy maraton, w Bostonie, ale nieoficjalnie, raczej żeby udowodnić kolegom. Pierwszy poważny maraton przebiegłem w Filadelfii, w 2009 roku. Od tego się zaczęło - regularne treningi i starty.

Jak godziłeś trening biegowy z piłką nożną. Tu wysiłek interwałowy, tam wytrzymałość?

Niestety karierę piłkarską musiałem zakończyć z braku czasu, więc nie godziłem. Swoją sportową pasję przeniosłem na bieganie. W piłkę grywam teraz amatorsko, zawsze sprawia mi to dużo przyjemności. Jak wiemy jest to zupełnie inny trening, dlatego teraz mam większe zakwasy po 90 minutach na boisku niż po maratonie [śmiech]

Co sądzisz o akcji Polska Biega?

Popieram każdą inicjatywę popularyzacji biegania w Polsce i na świecie. „Weekend Polska Biega” to świetny pomysł na to i mam nadzieję, że wszystkie imprezy, które odbędą się w jego ramach zachęcą wielu nowych ludzi do uprawiania tej dyscypliny. Bieganie powinno być przyjemnością i takie akcje temu służą.

Gdzie możemy Cię spotkać w tym roku w „Weekend Polska Biega”?

W tym roku pobiegnę w Poznaniu. Tutaj mieszkam i studiuję. Bieganie dla mnie to też podróżowanie. Zwykle staram się połączyć te dwie pasje i wyskoczyć na jakiś ciekawy weekend biegowy.

Masz jakąś radę dla biegaczy amatorów?

Jeśli lubimy trochę z siebie dać na treningu i „spocić się”, to i zawody będą dla nas wielką radością. Polecam trenować w grupach, w parach. Zawsze łatwiej się zmotywować, to doskonały sposób na zawiązanie i podtrzymanie przyjaźni. No i dużo łatwiej osiągnąć upragniony wynik w zawodach, jeśli się współpracuje.

Co jest w amatorskim bieganiu najważniejsze?

Według mnie każdy biegacz powinien znaleźć przyjemność i sens w bieganiu. To najlepsza motywacja, żeby poprawić „życiówkę”, żeby wystartować w kolejnym biegu.

Weekend Polska Biega już w najbliższy weekend (24 - 26 maja)

Masz pytania? Jesteśmy do dyspozycji. Nasz e-mail: polskabiega@agora.pl