Trwa weekend Polska Biega. 651 imprez, spodziewamy się ponad 100 tys. uczestników.

Dziś ostatni dzień Weekendu Polska Biega. Zobacz co dzieje się w kraju, przeczytaj relacje z imprez, sprawdź gdzie możesz pobiegać i dołącz do nas.

Sprawdź, gdzie się biegało w ramach 9. Weekendu Polska Biega

Sądzę, że gdyby Tomasz Hopfer, gwiazda telewizji lat 70.-80. i propagator biegania, był dziś z nami, na pewno wybrałby się na którąś z 651 imprez organizowanych w ramach Polska Biega.

Od ośmiu lat namawiamy w "Gazecie" i na Sport.pl do biegania i aktywnego trybu życia. Bo to dobre dla serca, bo to scala rodziny, pomaga znaleźć przyjaciół i nie pozwala utyć. Ale w akcji Polska Biega chodzi również o zaangażowanie lokalnych społeczności, radość z tego, że można robić coś razem z innymi. Przy organizacji biegu można się bawić doskonale. Ja to wiem.

Dzisiaj - po latach walki o rozbieganie Polaków - w wielu miejscowościach nie trzeba już trudzić się; jak grzyby po deszczu wyrosły firmy i komitety zajmujące się organizacją imprez biegowych.

Ja jednak wierzę w moc oddolnych inicjatyw (taka to ze mnie idealistka). I widzę niesamowitą pomysłowość: gdy wychowawca w więzieniu wpada na pomysł, by osadzonym urządzić zawody, albo dwóch kolegów organizuje turystyczno-biegowe wycieczki po Warszawie i jeszcze dokładają do tego z własnej kieszeni. Niedawno pisaliśmy też o bieganiu z psami ze schroniska, rozkręcaniu biegowej mody wśród Polonii, np. w Moskwie czy w indyjskim Rishikesh.

Wczoraj rano zadzwonił do mnie Janek Półzięć, członek drużyny "Polska biega dla wnuków", która szykowała się do ubiegłorocznego Maratonu Warszawskiego. Janek startuje w małych i dużych biegach i widział już niejedno. Był m.in. na kwietniowym maratonie w Bostonie. W tym roku po raz pierwszy organizuje w rodzinnym Strzyżowie na Podkarpaciu bieg. Dziękuję, Janku, że ci się chce. Dziękuję, wszyscy wspaniali organizatorzy!

Małgorzata Smolińska

W poniedziałek w "Gazecie" i na Polskabiega.pl galerie zdjęć i relacje z naszego rozbieganego weekendu.

CO I GDZIE SIĘ DZIAŁO I DZIEJE?

Kujawsko-pomorskie:

Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

Biegaczy nie odstraszyła ulewa. Ponad sto osób wystartowało z plaży w podbydgoskim Borównie - Było nas 101. Do naszego rekordu sprzed dwóch lat trochę brakowało. Wtedy pobiegło 161 osób. Jestem przekonany, że gdyby nie deszcz, pobilibyśmy tamten rekord - mówi Robert Mądry, koordynator biegu organizowanego przez GLKS Osielsko.

Częstochowa

13978386

http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,13978345,Biegali_na_maksa__Trase_wyznaczyli_sobie_wokol_parkowej.html

Prawdopodobnie to jedyny taki bieg w kraju odbywający się pod szyldem akcji "Polska Biega". W piątek w podjasnogórskim parku na starcie stanęły osoby niepełnosprawne umysłowo. - Udowodniły, że są równoprawną częścią naszego świata - mówili organizatorzy.

W biegu wzięło udział prawie 60 podopiecznych Dziennego Domu Pobytu dla Osób Upośledzonych Umysłowo w Częstochowie oraz Zespołów Szkół Specjalnych z ulic Krótkiej oraz Kubiny. Spotkanie koordynowało częstochowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Gdzie jeszcze pobiegać w ten weekend w regionie? Sprawdź.

http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,13978408,Wstancie_z_fotela__W_ten_weekend_prawie_cala_Polska.html

Śląskie, Częstochowa:

Częstochowa. Bieg dla osób niepełnosprawnych w ramach akcji 'Polska Biega'Częstochowa. Bieg dla osób niepełnosprawnych w ramach akcji 'Polska Biega' Fot. Piotr Ziental / Agencja Wyborcza.pl Fot. Piotr Ziental / Agencja Gazeta

Prawdopodobnie to jedyny taki bieg w kraju odbywający się pod szyldem akcji "Polska Biega". W piątek w podjasnogórskim parku na starcie stanęły osoby niepełnosprawne umysłowo. - Udowodniły, że są równoprawną częścią naszego świata - mówili organizatorzy.W biegu wzięło udział prawie 60 podopiecznych Dziennego Domu Pobytu dla Osób Upośledzonych Umysłowo w Częstochowie oraz Zespołów Szkół Specjalnych z ulic Krótkiej oraz Kubiny. Spotkanie koordynowało częstochowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Gdzie jeszcze pobiegać w ten weekend w regionie? Sprawdź.

Śląskie, Katowice:

Uczniowie bytomskich szkół wzięli udział w 2011 roku w naszej akcji Polska biegaUczniowie bytomskich szkół wzięli udział w 2011 roku w naszej akcji Polska biega Fot. Bart´omiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl Fot. Bart´omiej Barczyk / Agencja Gazeta

Jeżeli w niedzielę w centrum Katowic natknięcie się na biegnącą grupę ludzi, to bez obaw możecie się do nich przyłączyć. Zaprowadzą was do Spodka i opowiedzą o akcji, która rozpala nasze serca zimą. W ramach akcji "Polska Biega" w Katowicach odbędzie się impreza pod nazwą "Stowarzyszenie wiosna - projekt Szlachetna paczka". Start biegu o godzinie 15. pod Teatrem Śląskim.

Opolskie, Opole:

archiwum prywatne

W piątek w Szkole Podstawowej nr 2 w Opolu w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska Biega" odbył się wspólny bieg uczniów PSP 2 i LO 3 oraz przedszkolaków z PP nr 14. Razem pokonali oni aż 414 km. To nowy rekord.

- W akcji "Polska Biega" braliśmy udział już po raz trzeci z rzędu. Za pierwszym razem przebiegliśmy 140 km, za drugim 260 km, a teraz udało się pokonać aż 414 kilometrów - cieszy się koordynator akcji i wicedyrektor "dwójki" Roman Stelmaszyk.

Łódzkie, Łódź :

Łukasz Adamus

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 162, przy ul. Powszechnej w Łodzi w piątek wzięli po raz pierwszy udział w akcji "Polska Biega". 150 dzieci biegało w sztafetach dookoła szkolnego orlika. Dopingowało je 320 kolegów i koleżanek z klasy.

Zawody zaczęły się o 9 rano. Aura była pochmurna i chłodna, ale na twarzach dzieci klas IV-VI gościły promienne uśmiechy. Wszyscy czekali na dzień zawodów już od dawna. Uprzątnięto teren wokół orlika. Przygotowano podium i oddzieloną barierkami "strefę kibica" oraz "strefę do rozgrzewki".

Łódź (Od przedszkolaka do seniora):

Biegaczom kibicowali Artur Partyka i Piotr Kędzia. - Biegać może każdy, to najtańszy sport, jaki znam - mówi Maciej Tracz z łódzkiego MOSiR-u.

Biegacze spotkali się w parku przy hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Turystyki przy ul. Małachowskiego. O godz. 10 na starcie stanęła grupa ponad 100 przedszkolaków. Miały do pokonania dystans 300 m. - Nikt nie liczył czasu, nie było zwycięzców - mówi Maciej Tracz z łódzkiego MOSiR-u. - Wszyscy dostali w nagrodę pamiątkowy medal Superbiegacza.

Warszawa:

Na starcie staną więźniowie, uczniowie, harcerze, przedszkolaki, biznesmeni. Jedni wyruszą na trasy leśne, inni - miejskie, do tego ze zwiedzaniem. W ramach akcji "Polska Biega" w ten weekend w samej Warszawie i okolicy szykuje się kilkadziesiąt imprez.

Ciekawie zapowiadają się sobotnie biegi organizowane w Wawrze na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W samo południe wystartują maluchy. "Bieg do czarodziejskiego drzewa" odbędzie się na krótkim, 400-metrowym dystansie. Wokół mety - drzewa przygotowano słodkie niespodzianki. Potem odbędzie się wyścig dla dorosłych. Nietypowy, bo najważniejsze nie będzie to, kto pierwszy przekroczy linię mety, ale to, kto zrobi to w czasie najbardziej zbliżonym do deklarowanego przed startem. - Bieg na czuja wymyśliłam w grudniu, w drugi dzień świąt - opowiada Ewa Siwoń. - Namówiłam znajomych i w szóstkę biegaliśmy po Lesie Kabackim. Teraz powtarzamy to na większą skalę.

Lubelskie:

Na Lubelszczyźnie biegów w ramach akcji Polska Biega jest 31, choć pewnie będzie więcej. Właściwie w Lublinie akcja rozpoczęła się dwa tygodnie wcześniej - od Biegu Kwitnącej Wiśni, który już po raz 36. został rozegrany nad Zalewem Zemborzyckim. Jak zwykle organizatorami tej imprezy byli Lubelski Klub Karate Kyokushin i Ognisko TKKF Omega.

Wcześniejszy termin spowodowany został kalendarzem startowym karateków, ale jak zwykle uczestnicy dopisali. Startowali wnuki, ojcowie i dziadkowie.

Fot. Piotr Michalski / AGENCJA GAZETA

25 maja Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum im. Klonowica w Lublinie organizuje XII Klonowicki Bieg Wiosny 2013. Dla dzieci i młodzieży przewidziano dystanse od 400 do 800 m, natomiast w biegu otwartym dla wszystkich chętnych trzeba będzie pokonać 3200 m. Początek imprezy wyznaczono na godz. 8.30.

Natomiast już dziś będzie można wystartować w Biłgoraju. Będzie to bieg o charakterze rekreacyjnym - trasa liczy 1,5 km, a uczestnicy pobiegną z placu Wolności przez ul. Nadstawną, Lubelską do Targowej, gdzie usytuowana jest meta. Zapisy od 15.45 do 16.45 na placu przy gmachu Urzędu Miasta w Biłgoraju. Start o godz. 17. Po biegu organizatorzy zaplanowali na stadionie OSiR wręczenie nagród i piknik.

Opolskie:

Jako pierwsi w naszym regionie do boju ruszyli biegacze w Żyrowej, a nastąpiło to już dziś o godz. 9, po nich kolejno wystartowały biegi w Leśnicy i Turawie (w obu przypadkach godz. 9.30), Głubczycach, Ozimku i Staniszczach Małych (godz. 10), Opolu (godz. 12.45, w tym przypadku impreza jest jednak zamknięta) oraz Brzegu (godz. 17). W sobotę przyjdzie czas na Kędzierzyn-Koźle, Kietrz, Strzelce Opolskie (godz. 10), Dobrzeń Wielki, Radłów (godz. 11) i Polską Cerekiew (godz. 13). Natomiast w niedzielę z wyzwaniem zmierzą się uczestnicy biegów w Strzelcach Opolskich (godz. 12) i Rosochach (godz. 15), a imprezę zwieńczą w Kietrzu (godz. 16, patrz mapka).

Gazeta

- U nas biegają wszyscy, od przedszkolaka, poprzez nastolatka, a skończywszy na sędziwym seniorze, razem to będzie około 250 osób - mówi Grzegorz Bondarewicz, koordynator imprezy w Kietrzu. - Ja jestem przy tych biegach już piąty raz i widać ewidentnie, że z roku na rok zyskują one na popularności. Po prostu czuć, że kietrzanom taka forma aktywności przypadła do gustu - dodaje.

Mazowieckie:

W Radomiu i regionie zaplanowano kilka imprez dla miłośników tej dyscypliny sportu. Biegać będą duzi i mali, strażacy i więźniowie.

Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta

W niektórych miejscach biegi już się odbyły. W Kozienicach młodsi i starsi biegacze ścigali się w minioną środę. Wystartowało ponad 400 osób. Biegali na różnych dystansach. W kategorii open 30 osób. Ścigali się na dystansie dwóch kilometrów. Startujących prowadzili olimpijczycy i paraolimpijczycy: Marcin Awiżeń, Łukasz Wietecki, Łukasz Łuczyński i Mateusz Tubielwicz. - Oni to się nabiegali, bo startowali w każdym biegu. Trochę w nogi im weszło - mówi Piotr Łapiński, koordynator akcji w Kozienicach.

Podkarpackie:

Pierwsze biegi odbywają się w piątek. W Uhercach Mineralnych pobiegną więźniowie. W Strzyżowie będą nie tylko biegać, ale również chodzić, bo "Strzyżów biega i maszeruje". W sobotę i niedzielę będą biegać przedszkolaki, młodzież szkolna, lekarze, emeryci i studenci. A za tydzień odbędą się kolejne biegi.

Fot. Studio Gazeta

W czasie tegorocznej akcji "Polska Biega" na terenie naszego województwa zorganizowanych zostanie 30 biegów. W niektórych miejscowościach biegi odbywają się po raz kolejny. Po raz czwarty pobiegną na przykład więźniowie z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych. Organizator biegu, wychowawca z zakładu karnego Krzysztof Gierula, mówi, że w tym roku bieg będzie miał niemal profesjonalną oprawę.

Chodzi nie tylko o zwycięstwo i poważanie wśród pozostałych osadzonych. Nagrodą za wygraną będzie nie tylko dyplom. - Mogę złożyć wniosek nagrodowy i wychowawca może przyznać osadzonemu bon na dodatkową paczkę czy zezwolić na dodatkowe widzenie - wyjaśnia Gierula.

W tym roku w biegu weźmie udział 35 osób. Bieg rozpocznie się o godz. 10.30 w Uhercach Mineralnych koło nieistniejącej stacji kolejowej Uherce Tunel. Trasa tegorocznego biegu o długości ok 1,5 km będzie przebiegała wzdłuż malowniczej drogi szutrowej obok żeremi bobrowych. Bieg zakończy się przy drodze relacji Uherce - Myczkowce w tunelu kolejowym.

Świętokrzyskie:

Jako pierwsze swoją biegową imprezą pochwaliły się Końskie, a ściślej ZSP nr 1 w Końskich, w którym w czwartek zorganizowano bieg rekreacyjny w ramach akcji Polska Biega. Starterem był Sylwester Bednarek, brązowy medalista mistrzostw świata w skoku wzwyż z Berlina z 2009 roku. "W biegu uczestniczyło ponad 500 osób, byli to uczniowie naszej szkoły, gimnazjaliści naszego powiatu, strażacy, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta i gminy Końskie. Trasa wyznaczona była na terenie naszej szkoły, dwie pętle po 860 metrów, czyli łącznie 1720 metrów. Po wspólnej rozgrzewce wszyscy ruszyli na trasę" - napisała do nas Agata Świercz z ZSP nr 1 w Końskich.

Więcej informacji o lokalnych biegach znajdziesz na stronach serwisów lokalnych gazeta.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.