12. Weekend Polska Biega! Dziękujemy, że pobiegliście z nami!

To kolejny już rok kiedy w jeden weekend w całej Polsce na biegowe trasy wyruszają tysiące biegaczy. Pasjonaci biegania w bardzo różnym wieku. W tym roku zróżnicowanie wieku było szczególnie widoczne, bo akcja organizowana była pod hasłem ?Bieganie. To u nas rodzinne?.

Na biegowy weekend 20-22 maja zaprosiliśmy rodziców z dziećmi, rodzeństwa, wujków, ciocie, dziadków. Wszystkich bez względu na wiek czy formę fizyczną. Razem z organizatorami poszczególnych biegów chcieliśmy pokazać, że bieganie może łączyć pokolenia i jest dostępne dla wszystkich. Dziękujemy, że z nami pobiegliście! A było nas prawie 100 tysięcy!

Biegi w ramach akcji Polska Biega rozgrywane były w całej Polsce, w małych miejscowościach i w wielkich miastach. Organizowali je pracownicy gmin, samorządów, nauczyciele, koordynatorzy pracujący przy „Orlikach”, parafie, szkoły i wiele innych instytucji. Cieszymy, się już 12 rok możemy razem biegać w całym kraju. Bez Was nigdy, by się to nie udało!

Na weekend 20-22 maja zaplanowane było najwięcej biegów. Ale część wydarzeń odbyła się już wcześniej tak jak np. Bieg „Rodzic i ja” rozegrany 13 maja w Sobótce. Tak relacjonuję bieg jest dyrektorka - pani Iwona Stankiewicz „W piękne, słoneczne, piątkowe popołudnie o godzinie 15.00 w okolicach domu turysty „Pod Wieżycą” rozpoczęło pracę biuro zawodów oraz ekipa odpowiedzialna za zabezpieczenie trasy. Przed biegiem odbył się pokaz umiejętności młodych karateków z sobóckiego Klubu Karate Kyokushin. Uczestników imprezy bawił i częstował cukiereczkami MIŚ ŚLĘŻYSŁAW. O dobrą formę biegaczy dbały również SŁOWIANKI, proponując ekologiczne jabłka oraz dietetyczne ciasteczka. W rytm muzyki dziecięcej przeprowadzono profesjonalną rozgrzewkę i już nic nie stało na przeszkodzie, aby zacząć biegowe zmagania. Wzorem lat poprzednich o godz. 17.00 pierwsze na trasę wyruszyły przedszkolaki w towarzystwie swoich opiekunów, następnie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści. Całą imprezę zakończył bieg „18+”. W sumie w sportowych zmaganiach wzięło udział 215 biegaczy. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem MISIA ŚLĘŻYSŁAWA oraz dyplom. Ta rodzinna, biegowa impreza, propagująca zdrowy styl życia i wspólne spędzanie czasu wolnego na łonie natury mogła się odbyć dzięki pracy 39 wolontariuszy oraz hojności licznych sponsorów, którym serdecznie dziękuję.”

weekend polska biegaFOTO VIDEO Sobótka Krzysztof Tatrocki

Jak co roku do Weekendu Polska Biega dołączyły też biegi z serii parkrun, czyli cosobotnie darmowe biegi na dystansie 5 kilometrów rozgrywane w całej Polsce.

weekend polska biegahttps://www.facebook.com/ParkrunPoznan

Do tegorocznej akcji Polska Biega dołączył też Bieg Lwa, czyli rozgrywane w Tarnowie Podgórnym zmagania na dystansie między innymi półmaratonu. Do wyboru uczestnicy mieli również Pogoń za Lwem, czyli bieg na dystansie 7 kilometrów, Biegi Lwiątek dla dzieci oraz idealnie wpisująca się w hasło „Bieganie. To u nas rodzinne” Sztafeta Pokoleń - sztafeta, w której brały udział 3 pokolenia, a do przebiegnięcia były 3 okrążenia po 400 metrów.

weekend polska biegaPiotr Dymus

Na dystansie półmaratonu królował Marcin Chabowski. 29-latek z Wejherowa to wielokrotny mistrz Polski, członek kadry narodowej, posiadający piąty wynik w półmaratonie w historii kraju - 1:02:26. Po czterech latach dominacji zawodników z Kenii, wreszcie była szansa na zwycięstwo Polaka. Marcin od początku biegł razem z dwoma Kenijczkami. Edwin Cheruiyot Melly i Boniface Wambua Nduva - bo o nich mowa - nie byli jednak w stanie utrzymać mocnego tempa Marcina! - Jeden z kenijskich zawodników - Melly - biegał dzień wcześniej w Kwidzyniu na 10km, gdzie uzyskał wynik 29:39 - także w upale, zatem wiedziałem, że będzie czuł ten bieg w nogach. Stąd moja taktyka zakładała mocny początek - pierwsze 5km pokonaliśmy w 15 minut. Edwin odpadł już na 7-8km. Trudniej było zgubić drugiego Kenijczyka, bo dopiero przyleciał z Kenii, jeszcze w tym roku nie startował w Polsce, więc wiedziałem że jest „świeży”. Boniface biegł ze mną do 12 km, potem udało mi się urwać. Wystarczyło trzymać równe, komfortowe tempo, kadencję, aczkolwiek przyznam, że od 16 km już odliczałem minuty i kilometry do mety, bo mięśniowo coraz trudniej było utrzymać tempo - relacjonuje Marcin Chabowski. - Celem minimum na dziś było zwycięstwo i to się udało, więc jestem zadowolony - dodaje. Marcin uzyskał świetny wynik - 1:04:55.

weekend polska biegaPiotr Dymus

Jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszył się bieg w Kozienicach. Wzięło w nim udział ponad 900 osób. Biegi zorganizowane były na różnych dystansach, dopasowanych do wieku dzieci i młodzieży, bo to głównie one brały udział w wydarzeniu. Zarówno te ze szkół podstawowych jak i ze szkół średnich. Nie zabrakło jednak też biegu dla dorosłych biegaczy.

weekend polska biegahttps://www.facebook.com/BasenKozienice

Jednak to nie koniec akcji Polska Biega. Część biegów jeszcze się nie odbyła i nadal sporo będzie się działo.

Między innymi przed nami bieg Piątka dla Bartka. Już po raz czwarty pobiegnie z nami Damian Orzechowski i jego syn Bartek. W Kielcach dołączy do nich pewnie około 1000 osób, by razem pobiec w ramach akcji "Biegnę, żeby Bartek mógł biegać." Chłopiec urodził się bez lewej stopy i jest przykładem na to, że bieganie łączy pokolenia.

Biegnie, żeby jego syn mógł biegać. "Nigdy nie zabraknie mi motywacji" [ROZMOWA] >>

Dziękujemy, że z nami byliście. Sprawdźcie na mapie, gdzie jeszcze można pobiec!12. Weekend Polska Biega