Dzieci o bieganiu

Życzymy wszystkim poniżej 18. roku życia fantastycznego Dnia Dziecka! Zobaczcie, co najmłodsi piszą o bieganiu

W sobotę, 29 maja, redakcję "Gazety Wyborczej" w Warszawie odwiedziły dzieci z Uniwersytetu Dzieci. Dowiedziały się, jak tworzy się "Gazeta" i na czym polega akcja Polska Biega. Miały też za zadanie przygotować krótki tekst na temat biegania. Oto, co 10- i 11-latkowie wiedzą i sądzą na ten temat.

Cała Polska biega z nami! Bieganie jest coraz bardziej popularnym sportem. Na akcji ''Polska biega'' były tysiące osób, również goście zagraniczni. Dzieci biegają w szkołach (na WF, na korytarzu nie można), dorośli coraz częściej uprawiają jogging. Dzięki ćwiczeniom poprawia się nasza kondycja, ćwiczy mięsnie, jesteśmy zdrowsi. Kto wie, może za parę lat jacyś polscy zawodnicy zajmą wysokie miejsce na zawodach albo nawet Igrzyskach Olimpijskich. Każdy biegać może, najpierw od pojedynczych kółeczek dookoła bloku codziennie rano, a później zwiększając dawkę można wyćwiczyć się na mistrza. Wziąć udział w zawodach szkolnych, lokalnych, a następnie z wielką chęcią i powiatowych, i wojewódzkich, albo i narodowych. Bieganie jest bardzo korzystne. To najprostszy sport niewymagający nic oprócz wygodnych butów i oczywiście zapału. Zachęcamy do biegania, ale najważniejsza jest systematyczność. Nic nie przeszkadza w bieganiu: deszcz, słońce, wiatr, śnieg. Codziennie rano lub kiedy indziej, ważne by zacząć. Michał Cichosz, grupa 4.

Jak biegamy? Pytanie takie, jak to bardzo nas korci. Nasz bieg zaczyna się w mózgu. Kiedy dostał sygnał, że mamy biegać, wysyła impulsy. Przez rdzeń kręgowy i nerwy dociera do nóg. Sam impuls nie uzyskałby takiej prędkości - ma w sobie malutki ładunek elektryczny. Wynik jest taki, jak z wkładaniem palca do kontaktu - natychmiastowy. Potem impuls wraca do mózgu. Dzięki temu wie, że noga ruszyła. No i tak w kółko. Andrzej Kiernich, grupa 3.

Biegać powinien każdy człowiek, ponieważ bieg to zdrowie. Im więcej ludzie biega, tym będzie ich więcej i więcej. Mowa o maratonach. Maraton to fajna sprawa, gdyż ludzie mogą biegać dla zdrowia lub zwycięstwa. Maratony mają odległość 42 km 195 m. Najszybszym człowiekiem świata jest Usain Bolt, który biega 44,2 km/h. Rok temu kupił geparda za dziesiątki tysięcy euro, z którym doskonali bieganie. Dzień w dzień Usain Bolt staje się coraz lepszy. Zachęcamy do biegania, żeby było więcej takich ludzi jak Usain Bolt. Krystian Czerniewski, grupa 4.

Zdyszana, oblana potem w rytmie piosenek Davida Guelty biegałam po Ursynowie. ''Za pół godziny masz być w domu'' - krzyknął mój tata, gdy wychodziłam. Chyba się o mnie martwił, w sumie nie ma o co, przecież wychodziłam tylko na jogging. Jeszcze piętnaście minut. Jak zwykle w czarnych leginsach oraz bluzie z Garfieldem biegałam dosłownie wszędzie! Poczułam wibracje telefonu w kieszeni i na ekranie wyświetlił się napis ''Słoneczko'' - ksywa mojej BFF. - Halo? Cześć Dominika! - Hej Julek! Co ty taka zdyszana? Rowerek? - Nie...bieganie. Uprawiam jogging. - Wow. To może ja też zacznę? Julka Piątkowska, 2. grupa.

Któregoś dnia z koleżanką czekałyśmy na autobus. Ona wsiadła a mi przed nosem zamknęły się drzwi. Musiałam w biegu dotrzeć na miejsce. Wcale nie było tak łatwo, ponieważ biegłam pięć przystanków. Ola Ptak, grupa 4.

Historia maratonu zaczęła się od II wojny grecko - perskiej. Wtedy rozegrała się słynna bitwa pod Maratonem. Grecy ją wygrali. Na wieść o zwycięstwie posłaniec rozpoczął bieg do Aten by przekazać dobrą nowinę. Grecja jest krajem górzystym co znacząco utrudnia biegi długodystansowe. Posłaniec przebiegł 42 kilometry bez odpoczynku. Gdy dobiegł na dwór ateński zdołał wykrztusić: ''Maraton obroniony''. Po tych słowach zmarł z wycieńczenia. Od tego czasu na pamiątkę wygranej w Grecji były organizowane biegi na 42 kilometry. Michał Miąsko, grupa 4.

Biegiem pokonaj siebie Bieganie powszechnie uważane jest za jeden z najbezpieczniejszych i najzdrowszych sportów. Nawet dzieci muszą się z nim zmierzyć w pewnej z białołęckich szkół. Na każdej lekcji WF-u młodzież musi przebiec kilka kółek dookoła parku. Jedna z uczennic wypowiada się na ten temat: ''Nauczyciel zmusza nas do biegów, ale w pewnym sensie to dobrze - na lekcjach lepiej się myśli, a za każdym razem pobijam swój rekord''. Zamiłowanie do biegów mają również dorośli. W Warszawie i innych miastach organizowanych jest wiele imprez sportowych tego typu. Największą popularnością cieszy się maraton. Mimo, że jego dystans wynosi aż 42 km i 195 m wiele osób chce wystartować. Nie dla nagrody, ale dla satysfakcji i żeby...pokonać siebie! Agata Hozakowska, grupa 4.

Bankructwo Run Warsaw? Sławny bieg warszawski, na który zjeżdżają się ludzie z całej Polski - Run Warsaw może nie odbyć w tym roku. Powód? Brak funduszyna tak duże przedsięwzięcie. Co roku setki ludzi biegną pięć lub dziesięć kilometrów ulicami miasta. Imprezie brakuje wsparcia. W całej Polsce mało organizacji zajmuje się propagowaniem biegania, a te, które istnieją, mają za małe fundusze, by wesprzeć Run Warsaw. Zatem strzeżcie się entuzjaści biegania, w tym roku musi wam wystarczyć bieganie w parku. Daria Zielińska, grupa 1.

Bieganie to dobry sport Ludzie! Zachęcam was do biegania! Kiedy biegacie, ćwiczycie kondycję i codziennie będziecie mieli dużo lepszą formę. Człowiek biegając może sobie wyrobić 15 proc. szybkości. Jeżeli chcecie wyrobić sobie 15 proc. szybkości, to biegajcie codziennie. Zachęca Jan Hozakowski, grupa 4

Biegać i być zdrowym Biegaj codziennie przynajmniej 50 m. Z czasem poczujesz poprawę. Będziesz coraz silniejszy i łatwiej będzie ci chodzić do pracy lub szkoły. Zamiast jechać taksówką albo autobusem, sam dojdziesz piechotą! To naprawdę nie jest trudne. Wystarczy ubrać się w dres, wziąć ze sobą butelkowaną wodę i gotowe. Polecam! Julia Miąsko, grupa 4.

Czwartki lekkoatletyczne Przeważnie w czwartki dzieci z całej Polski biorą udział w Czwartkach Lekkoatletycznych. Rozpoczynają się one w drugiej połowie kwietnia, a kończą w drugiej połowie maja. W tym roku 12 - 13 czerwca organizowane są Ogólnopolskie Zawody Lekkiej Atletyki. Stowarzyszenie ''Sportu Dzieci i Młodzieży - organizacja działalności pożytku publicznego''. Jest to już 16 edycja! Zawodnicy startują w sześciu konkurencjach: biegi na 60 m, 30 m oraz 600 m - dziewczynki i 1000 m - chłopcy, w skoku w dal i wzwyż oraz w rzucie piłeczką palantową. Każdy ośrodek w Polsce organizuje zawody oraz finał miejski. Dzieciom zalicza się do tzw. punktacji Grand Prix pierwszych pięć najlepszych startów z każdej konkurencji. Trzech najlepszych zawodników z każdej konkurencji startuje w finale ogólnopolskim. Jest bardzo ciekawie. Zachęcam do brania udziału w tych zawodach. Tosia Witkowska, grupa 2

Bieganie to samo zdrowie! Według mnie warto biegać zamiast na przykład robić przysiady. Sama bardzo lubię bieganie. Gdy robi się ciepło na dworze biegam po szkole, aby dotlenić się i odpocząć od myślenia. Dzięki temu czuję się lepiej, a nauka mi lepiej przychodzi. Namawiam do tego moją mamę w weekendy. Jednak najbardziej lubię biegać o poranku po plaży gdy jestem w Sopocie. Myślę, że jest to bardzo zdrowe i bardzo chciałabym wszystkich zachęcić do tego sportu. Joanna Sitarz, grupa 4.

Grand Prix Żoliborza Około 1000 zawodników biegło w Grand Prix Żoliborza. Przebiegli jeden kilometr wokół Młocin. Wielu zawodników ukończyło bieg, jednak nie wszyscy. Ewa Kurowska, SP 65, grupa 3.

Skąd się wziął maraton? Dawniej ok. 400 r. p.n.e. Ateńczycy toczyli wojnę z Persami. Po długiej wojnie Grecy wygrali. Generał wysłał posłańca, by poinformować Ateńczyków o wygranej. Żołnierz przebiegł 42 km w pełnej zbroi do Aten i padł. Na cześć tego wydarzenia co roku organizowany jest bieg maratoński. P.S. Bitwa toczyła się pod miejscowością Maraton. Michał Szpunar, grupa 2.

Sport jest naprawdę pożytecznym zajęciem. Oprócz tego, że daje on przyjemność i relaks, dzięki niemu możemy być bardziej wytrwali. Chociażby bieganie. Przebiegnięcie dwóch kilometrów przez tydzień daje już duże efekty: większą siłę woli, wytrzymałość, pewność siebie. Biegi krótkodystansowe też pomagają. Oprócz treningu maksymalnej szybkości wbrew pozorom poprawiają także wytrzymałość. Ostatnio królami biegów na wszystkich dystansach są Afrykańczycy. Maratony i inne długie biegi wygrywają głównie Kenijczycy, ale krótkie dystanse to popis Jamajczyków, a obecnie króla bieżni Usaina Bolta. A wiec mobilizujcie się Polacy, by pobić Afrykańczyków i odbiec od tej zasady! Szymon Butryn, grupa 4.

Jeśli słabo biegasz, największym osiągnięciem jest dobiec do celu, ale naprawdę dobiec, a nie zdobyć miejsce nie do osiągnięcia. Nie zwracaj uwagi na dublujących cię zawodników, a na tym, który jest przed tobą i na tym by właściwie rozłożyć energię. Biegnij swoim tempem i nie szarp, bo szybko się wykończysz! Janek Lisowski. grupa 2.

Jak to jest? Każdy kiedyś chociaż biegał na 60 m, 600 m i 1000 m. Moja przyjaciółka Martyna B. jest w mojej klasie najlepsza w bieganiu na 60 m i 600 m. Sama jestem niezła. Bieganie to uczucie, którego trudno zasmakować. Martynka często chodzi na zawody z biegów przełajowych i nie tylko. Ma dwa srebrne medale i trzy brązowe. jej wyniki na 60 m wynoszą 9,96 czy 10,14. Jeden z moich ostatnich wyników wynosił 11,31, a teraz miałam 10,31. czyli poprawiłam się o sekundę. W przyszłości chciałabym być lepsza, a może nawet przebiec cały maraton. Amelia Mandrewicz-Kowalska, grupa 1.

Czy lubicie biegać? Ja nie lubię biegać, bo jestem najwolniejsza w klasie. Nigdy nie biegałam w maratonie i nikt z mojej rodziny nie biegał. Mój kolega z klasy zawsze się chwali, że jego tata startował w maratonie. Na WF-ie kiedy wybieramy drużyny, to zawsze jestem ostatnia. Chciałabym być lepsza z WF-u i szybciej biegać! Ola Kubów, grupa 2.

Maraton U mnie w szkole są maratony i ja też je biegam. W każdy piątek biegamy. Tata mojego kolegi biegał w maratonie. Dagmara Kamut, grupa 2.

Biegi przełajowe Jeden raz w sobotę po zajęciach na Uniwersytecie Dzieci pojechałam z tatą na biegi przełajowe szkół ''Sto''. Było tam kilku moich kolegów z klasy, ale koleżanek nie było. Wystąpiłam z dziewczynami z 4. klasy. Miałam straszną tremę. Na starcie poślizgnęłam się, ale się nie przywróciłam. Od razu wyprzedziłam większość, przede mną były dwie dziewczyny. Dobiegłam jako trzecia, stanęłam na podium, dostałam brązowy medal i dwie szóstki z wf-u. Byłam bardzo zdyszana i zmęczona, ale byłam szczęśliwa. Maja Kurantowicz, grupa 1.

Zawody w Biegach na Orientację w terenie Ze Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie pojechało 5 osób. Zawody odbyły się w Lesie Bielańskim o godzinie 10.30. Dzieci biegały w określonych minutach. Ja wystartowałem w 48 minucie. Zdobyłem 7 punktów kontrolnych na 10. Mój kolega z klasy zajął dyplomowane 6 miejsce. Dzisiaj rozstrzygnie się walka o puchar dla szkoły podstawowej nr 109 im. Batalionów chłopskich. Zawody odbyły się w Parku Skaryszewskim. Jeremiasz Tatar, grupa 3.

Jak powstał bieg maratoński? Skąd jest tak popularny? Bieg maratoński to tradycyjne zawody sportowe, w których celem jest przebiegnięcie 42 kilometrów 195 metrów. Początkowo wynosił 40 kilometrów, lecz w 1908 roku został przedłużony. Stało się tak ponieważ wtedy igrzyska olimpijskie zorganizował Londyn. Wszystkie biegi musiały mieć metę przed Pałacem Królewskim. W tym samym roku największego pecha miał niedoszły zwycięzca. Tamtejsze przepisy zabraniały pomocy w czasie biegu. Dobiegając do mety lider opadał z sił. Nagle kibic wyszedł na trasę i pomógł przekroczyć mu linię mety. Niestety lider został zdyskwalifikowany. Marcel Kupis, grupa 1.

Przebiegnij świat Na świecie bardzo wiele osób poświęca czas na bieganie: niektóre, by schudnąć, niektóre ćwiczą np. na maratony. Wiele osób przebiegło nawet odległość równą równikowi 40 000 km. Ogromna ilość mini-maratonów odbywa się w każdej chwili. Można wygrać bardzo wiele rzeczy, cenne lub mniej. Dlatego właśnie warto startować. Jan Kruszewski, grupa 1.

Łomianki biegają W tym roku moje miasto Łomianki dołączyły się do akcji ''Polska Biega''. W Łomiankach odbyła się 8 maja. Niestety nie uczestniczyłam w biegu. Start był na boisku ''Orlik'', a kończył się przy SP 1. Dzieci miały krótszą trasę. O akcji dowiedziałam się dopiero po niej w magazynie ''Łomianki''. Mam nadzieję, że w następnym roku nie przegapię tego ciekawego wydarzenia i moi rodzice dadzą się na to namówić. Kamila Skrzypek, grupa 1.

Niektórzy preferują jednak inne aktywności sportowe. Są to:

Kuba Bajsicki: Piłka ręczna w szkołach Faworytem mistrzostw Polski w piłce ręcznej jest ''UKS Kontra''. Chociaż zawsze zjawi się niespodziewany rywal. Ten kto wygra będzie w mistrzostwach piłki ręcznej w Europie. ''UKS Kontra'' przegrała najmniej z ''Agrykolą''. Skład ''UKS Kontra'': Maciek Bąkała, Bogdan Łoziński, Pulpet, Maciek Kozłowski, Kuba Dziuzyński, Piotrek Kalbarczyk, Kacper Olszewski, Michał, Marcin, Maciek Bandurow, Damian Maciejewski.

Jagoda Kozińska, grupa 3.: Ja nie bardzo lubię bieganie, za to uwielbiam jeździć na rowerze. To bardzo fajny sport. Nie jest za bardzo męczący, za to bardzo przyjemny. Na wakacje zawsze jeżdżę do Juraty. Jest tam ścieżka rowerowa, prowadząca do wesołego miasteczka w Jastarni. Jeżdżę tam z przyjaciółmi, rodzicami i siostrą. Uwielbiam to robić!

Borys Szkodziak, grupa 3.: Bardzo lubię jeździć na deskorolce. Lubię oglądać Danego Woya, Tonego Hawka i Rodneya Mullena na zawodach ''X_GAMES''. Ja teraz trenuję nowe triki.

Marianna Barańska, grupa 3.: A teraz coś z innej beczki nie wszystkich interesuje bieganie, więc proponuję na chwilę zainteresować się czymś innym. Może wawerskie zawody sportowe? W czwartek, 27 maja, odbyły się eliminacje do zawodów w siatkówce dziewcząt klas piątych. Właściwie nazywa się to minisiatkówka, dlatego że dziewczyny i chłopcy grają na połowie boiska, parami, a siatka zawieszona jest na wysokości 1,10 m. Każda wawerska szkoła wystawiła trzy dwójki dziewcząt. Organizator ustanowił trzy grupy, w każdej grupie były 4 dwójki. Do finałów dostało się 6 drużyn. najlepsza okazała się SP Sióstr Felicjanek., ponieważ do tej szóstki dostały się aż dwie drużyny ''Feliksów''. Obie drużyny wygrały wszystkie mecze im przydzielone, trzecia dwójka niestety musiała się zmierzyć z najlepszą dwójką szkoły sportowej, więc na wygraną żadnych szans nie miała. W zawodach chłopców, które odbyły się dzień później, do finałów przeszły aż 3 drużyny ''Feliksów''. Szykują się nowi zawodnicy reprezentacji. Liczymy na was! PS. Pierwsza dwójka ''Felicjanek'' to ja i moja koleżanka. Wygramy. Trzymajcie kciuki!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.