Bieganie to najstarszy sport świata poczęty od neandertalczyków

Czyli co dzieci sądzą o bieganiu

12 czerwca redakcję "Gazety Wyborczej" w Warszawie zwiedzali studenci z Uniwersytetu dzieci. 10- i 11-latkowie podzielili się z nami swoimi odczuciami i swoją wiedzą na temat biegania.

 

Jak poradzić na bieganie?
Niektóre dzieci, a zwłaszcza te przy kości, strasznie nie lubią WFu. Dlaczego? Ponieważ to jest męczące, zwłaszcza jak się biega. Jak się biega na bardzo długie dystanse, to najlepiej jest mieć jakiegoś cukierka pod językiem, a jak się przy sobie żadnego nie ma, to można wziąć nawet jakiegoś kamyczka. Ponieważ gdy się biega, to się szybko oddycha i gardło zaczyna strasznie piec, że w ogóle oddychać się nie da. I właśnie taki cukierek czy kamyczek bardzo pomaga, bo wtedy się człowiek ślini. I to naprawdę pomaga.
Victoria Vargas-Rączka, grupa na godz.13.00

 

Mój tata i biegi
Mój tata lubi biegać. Biega 3 razy na tydzień. ma 2 książki na ten temat i specjalne ubranie, w którym biega po Parku Skaryszewskim. Tata ma nawet jedzenie dla biegaczy. Kiedy wraca, pije Powerade - picie, które jest bardzo smaczne i piją je sportowcy. Tata bardzo lubi biegać. Interesuje się tym i ma ubranie firmy New Balance, ma nawet buty z sznurówkami z bąblami w środku, żeby się nie rozwiązywały. Tata chce wystartować w maratonie za kilka lat. Mam nadzieję, że wygra, ale to będzie trudne. Ja nie lubię biegać. Biegam bardzo wolno i szybko dostaję kolki, ale mój brat lubi biegać. Mama też.
Magda Biczyk, grupa na godz. 11.00

 

Bieg
Chodzę do szkoły niepublicznej STO nr 1 w Warszawie patrona Jana Nowaka-Jeziorańskiego. We wtorek będziemy na biegach przełajowych w Powsinie. Lubię biegać. Nieraz stawałem na podium. Myślę, że trenowanie judo pomaga mi zdobywać sukcesy. O ''Polska Biega'' słyszałem nie raz i nie raz byłem. W tym biegu chodzi o to, by ruszyć swoje cztery litery i trochę pobiegać.
W maratonie biegnie się 42 km i 195 metrów. 195 metrów dodano po to, by królowa angielska mogła zobaczyć bieg.
Dominik Jaworowski, grupa na godz. 10.00

 


Czy bieganie skraca życie?!
Kiedy się biega, serce szybciej bije. Naukowcy stwierdzili i potwierdzili naukowo, że bieganie i wszelki wysiłek fizyczny skraca życie. Ponieważ serce ma ograniczoną ilość uderzeń.
Kaper Rychlica, grupa na godz.13.00

 


Trzeba biegać ponieważ to zapewnia dobrą kondycję i dużo zdrowia. Koniecznie przyłączcie się do akcji ''Polska Biega''. Maraton ten ma długość 42 km 195 m. Dawniej trasa miała 42 km, ale ponieważ w Anglii Królowa chciała oglądać z okna swojego Pałacu maraton, trasę przedłużono.
Paulina Milanowska, grupa na godz.10.00

 

Słowo ''maraton'' wzięło się od bitwy Greków z Persami pod Maratonem. U nas w szkole była akcja ''bieg młodych w hołdzie Jana Pawła II''. Młodzież z różnych szkół mogła brać udział w biegu mającym na celu uczczenie Jana awła II.
Gabriela Niemczynowicz-Szkopek, grupa na godz. 12.00

 

Bieganie się opłaca!
Bieganie to sport służący umocnieniu mięśni nóg. Dzisiejszy maraton ma 42,195 km długości. Bieganie jest męczące ale dzięki bieganiu można też zrzucić parę kilo. Na WFie czasami biegamy. Np. na 60 m lub 600 m do jakiegoś miejsca i z powrotem. Ja nie biegam najlepiej ale mój kolega umie przebiec 15 km i niezbyt się zmęczyć. Bieganie się opłaca
Michał Majewski, grupa na godz. 11.00

 


Pogrom Jessiego Owensa!
W 1936 r. Jessie Owens pobił cztery światowe rekordy w: bieganiu na 100 metrów, skoku w dal, bieganiu na 220 metrów i bieganiu na 220 metrów z przeszkodami. Niewiarygodne było to, że pobił je w ciągu 45 minuty. Nikt w tym stuleciu nie ustanowił aż czterech rekordów świata! Najdziwniejsze było to, że Jessie wstał z chorego łóżka i dotarł aż na szczyt
Mateusz Frydrycki, grupa na godz. 13.00

 


Biegi w szkole
W tym roku mieliśmy sześćsetkę. Wszystkim się podobało. Prawie wszyscy dobiegli do mety, ale ja dobiegłem. Każdy miał dobry czas.
Piotrek Białek, grupa na godz. 11.00

 


Bieganie w Warszawie
Bieganie to idealny sposób na spalanie kalorii. Duża część Warszawy uprawia jogging. Jest to bardzo prosty sport, każdy umie go uprawiać. Bieganie to najstarszy sport świata poczęty od neandertalczyków. W każdej szkole organizowane są zawody lekkoatletyczne, najczęściej na 100 albo 200 metrów. Prawie każdy człowiek lubi biegać. Podczas biegania człowiek czuje się wolny i swobodny. W każdym parku w Warszawie ludzie biegają. Jeśli chcesz schudnąć, to biegaj.
Kuba Boczar, grupa na godz. 11.00

 

Bądź zdrowy
Bieganie wydaje się proste, a jednak inni wolą siedzieć w domu i tracić czas. Sport to zdrowie. Niech nikt o tym nie zapomina, gdyż jest to najłatwiejsza forma sportu. Każdy z nas, jeśli chce, może wziąć udział np. w maratonie. Jeśli to na początek za dużo, zacznij biegać już od dziś nawet niewielkie odległości.
Justyna Bojkowska, grupa na godz. 12.00

 

Na mistrzostwach Europy
Byłem rok temu na mistrzostwach Europy lekkoatletycznych w Berlinie. W centrum miasta na Potsdamer Platz były różne atrakcje sportowe. Bardzo mi się tam podobało.
Paweł Turski, grupa na godz. 11.00

 

Maraton - nazwa popularna lecz czy wiadomo wam, skąd się wzięła?
Starożytna Grecja od lat prowadziła wojnę z Persami. W jednej z tych morderczych walk pod jeziorem Maraton Grecy wygrali, a jeden z żołnierzy chciał o tym powiadomić Ateny (stolica Grecji). Przebiegł aż ponad 40 km, dotarł na plac w mieście i krzyknął ''wygraliśmy!'', a następnie wyzionął ducha.
Błażej Kuzaka, grupa na godz. 12.00

 

Przyjmuje się, że bieganie jest przydatne. Prawie na całym świecie ludzie biegają. Naukowcy udowodnili, że biegając spalamy zbędne nam tłuszcze. Czy urządzanie maratonów jest potrzebne? Ile ludzi biega w Polsce? Wytężcie umysły i odpowiedzcie sobie na te pytania. Polecam: to bardzo przyjemny sport!
Biegaj i czuj się dowartościowany!
Zuzia Górska, grupa na godz. 11.00

 

Bardzo lubię biegać. Jestem prawie najszybsza z klasy. Często biegam razem z koleżankami. Jest to mój sposób spędzania czasu. Razem biegamy w parku lub na podwórku. W szkole trenujemy biegi na 60 metrów. Jest to przyjemny sport, więc zachęcam do jego uprawiania.
Julia Stokowiec, grupa na godz. 12.00

 

Rusz się!
Mam w klasie koleżankę Paulinę, która od czwartej klasy bierze udział w zawodach. Ostatnio startowała w pięcioboju. Opowiedziała mi o tym i sama postanowiłam spróbować codziennie biegać. W skład pięcioboju wchodzą m.in. biegi. Paulina ćwiczy codziennie bieganie przez co najmniej 2 godziny. Bieganie sprawia jej przyjemność, dlatego to lubi. Jest najlepsza z klasy w bieganiu. Najczęściej zdobywa 1., 2. i 3. miejsce. Dlatego warto biegać - nawet dla przyjemności, bo ruch to zdrowie.
Ilona Gronau, grupa na godz. 10.00

 

Bieganie - co to da?
Bieganie, skakanie wzwyż lub w dal - te wszystkie rzeczy to lekkoatletyka. Wiele osób nie lubi biegać na WF. Jak już biegać lub wysilać się, to po coś! Nie tylko dla ocen, ale dla różnych korzyści. Jest wiele możliwości biegania. Bieganie w domu na bieżni lub z kolegami na boisku, albo chociażby parę razy wokół bloku.
Bieganie jest bardzo proste. Wystarczy się trochę postarać i już! Dla urozmaicenia można biegać z czymś lub przed telewizorem.
Jak jest ładna pogoda, wybierzcie wyjście z przyjaciółmi, żeby pograć w piłkę, pobiegać albo po prostu pouprawiać sport. Nie siedźcie przed komputerem albo telewizją! Bieganie jest bardzo zdrowe, więc nie marnujcie młodości na tycie i na zmarnowanie swojej przyszłości poprzez ogłupiające kreskówki! Nadal jest szansa na zdrowy styl życia!!
Jan Prugarewicz, grupa na godz. 10.00

 

Nazwa sławnego biegu maratońskiego ma swoja historię
W starożytności odbyła się bitwa pod Maratonem, w której wygrali Grecy. Wysłano więc posła do Aten, by zanieść wiadomość o zwycięstwie. Goniec przebiegł odległość biegu maratońskiego wynoszącą 42 km. Zawiadomił o zwycięstwie i zmarł z wyczerpania. Później na igrzyskach olimpijskich zaczęto na cześć gońca biegać na 42 km.
Kuba Sokalski, grupa na godz. 12.00

 

Biegnie
Ja strasznie lubię biegać. Prawdziwy dystans wynosi 40 km 192 m. Mistrzem świata jest Afrykańczyk Usain Bolt.
Marcin Frelek, grupa na godz. 11.00

 

Bieganie jest spoko. Bynajmniej cała Polska biega. Lubimy to nie wszyscy (oczywiście!), ale w końcu przekonujemy się do tego i już. Cała klasa ma 6 z biegów (boisko 50 m 10 razy!). Tata srebro na 2000 m. Mama złoto na 1000 m. A ja? Ja jestem szczęśliwy.
Jan Stenkiewicz, grupa na godz.11.00

 

Maraton Warszawski 2010
Maraton Warszawski czas zacząć! W roku 2010 na maraton zgłosiło się o połowę mniej ludności z całej Polski niż z zeszłego roku. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz twierdzi, że to z powodu temperatury powietrza. Warszawiacy marzą o wyrównanej walce w biegach za rok, w 2011 roku. Stolica na pewno będzie bardzo dobrze przygotowana na maraton w stolicy - Warszawie.
Aleks Gontarski, grupa na godz.13.00

 

Biegaj po zdrowie!
Naszą najsłynniejszą lekkoatletką jest Irena Szewińsdka. Osiągała duże sukcesy w mistrzostwach świata. Bieganie daje dużo przyjemności i jest bardzo dobre dla naszego zdrowia. Poprawia ogólną kondycję i jest stosunkowo łatwe, bo nie trzeba specjalnych sprzętów
Ola Leśniak, grupa na godz. 11.00

 

Bieganie jest zdrowe dla ludzi z nadwagą bo przez bieganie się najwięcej chudnie. Zdrowe sporty to też pływanie i jeżdżenie na rowerze. Jednak bieganie jest szkodliwe przez to, że serce ma ograniczoną ilość bicia. Jednak nie powinno się przesadzać z bieganiem- jakieś sześć kilometrów na dzień.
Filip Grydz, grupa na godz. 13.00

 

Biegaj i chudnij!
Bieganie człowiekowi służy przede wszystkim zdrowiu. W szkołach nauczyciele trenują bieganie z dziećmi. W ten sposób dzieciom poprawia się kondycja i odporność na różne choroby. Ludzie grubsi często ćwiczą różne sporty. Aby jednak schudli, muszą mniej jeść. Tacy ludzie przeważnie biegają.
Karolina Kowalska, grupa na godz. 11.00

 

W szkole biegamy na WF-ie około 300 m.
Mikołaj Stępiński, grupa na godz. 13.00

 


Cała szkoła biega!
We wtorek u mnie w szkole odbędą się biegi przełajowe w Powsinie w Lesie Kabackim. Klasy V i VI mają dystans 800 m. Nie jestem najlepsza, ale mam nadzieję, że dobrze mi pójdzie. Cała nasza szkoła ma co roku takie zawody. Czasami przyjeżdżają też inne szkoły.
Ania Sobczak, grupa na godz. 10.00

 


Sensacja w Londynie!
Polak wygrał maraton. Krzysztof Ruzer zdobył złoty medal. Po wspaniałym biegu nie dał szans przeciwnikom i wygrał z przewagą dziesięciu minut. Polski rekord świata! Za trzy dni wraca do Polski, zapewne na lotnisku będzie na niego czekać tłum kibiców i najważniejsze osoby w państwie.
Kacper Mikurenda, grupa na godz.13.00

 

Mój brat bardzo szybko biega. Ma 13 lat. Chodzi do gimnazjum lekkoatletycznego. Jeszcze nie biegał w żadnych mistrzostwach, ale bardzo chce. Ja też lubię biegać, w szkole parę razy biegaliśmy na 60 m. Miałam niezły czas. Moja koleżanka bardzo wolno biega.
Paulina Janiak, grupa na godz. 11.00

 

Bieganie jest bardzo potrzebne - mówi nam o tym przysłowie ''W zdrowym ciele zdrowy duch''. A przecież sport to zdrowie. Jeżeli ktoś nie za bardzo lubi biegać, nie musi. Przecież zawsze mamy piłkę ręczną, siatkę, basen oraz mnóstwo innych sportów. Ja osobiście uprawiam wszystkie powyżej wymienione sporty i sprawia mi to wielką przyjemność i satysfakcję. Serdecznie polecam sport i ruch.
Tosia Roszkowska, grupa na godz. 12.00

 

U mnie w szkole co roku odbywa się ''Polska Biega''. Najdłuższy bieg ma odległość 6 km, a najkrótszy - 100 m. Da się zmęczyć. W roku 2010 sponsorem ''Polska Biega'' była firma ''Powerade''. Moja młodsza siostra jest w przedszkolu i już biega! W tym roku biegało ponad 2000 ludzi. Było około 30 stopni , ale jednak wiał wiatr. Impreza była bardzo fajna.
Kacper Zyśk, grupa na godz. 10.00

 


Boltonowy piorunujący wynik
Usain Bolt zasmucony i szczęśliwy. Pobił dwa rekordy, a w sztafecie zabrakło paru setnych sekundy. Jednak nikt nie jest idealny. Lecz zarobił te 650 tys. dolarów. Młody Jamajczyk pobił swój któryś już z rzędu rekord. Dumny kraj Jamajki ma swoją chlubę wśród mężczyzn i kobiet
Staś Chmielarz, grupa na godz. 11.00


Biegać nie każdy może
Każdy człowiek powinien uprawiać jakiś sport. Bardzo popularnym sportem jest bieganie. Jest wiele portali internetowych, które promują zdrowy tryb życia i doradzają, jak zabrać się za lekkoatletykę. Co jednak ma zrobić człowiek, który ma chorobę uniemożliwiającą uprawianie sportów? Jeżeli ktoś ma np. Jałową martwicę guzotowatości kości piszczelowej, nie może biegać, skakać, grać w gry sportowe. Co więc może zrobić człowiek, który praktycznie nie może uprawiać sportów obciążających nogi?
Na stronę internetową gazeta.pl przesyłajcie pomysły na porty, które mogą uprawiać osoby z chorobami nóg.
Julka Tokarska, grupa na godz. 10.00

 


Polska Biega i się nie pasie
Kto biega, się nie pasie - to wie każdy. Hamburger to cholesterol - Sodoma i Gomora dla organizmu - zwiększa możliwość zawału.
Marek Sildatke, grupa na godz.  10.00

 

Nie znoszę biegać bo jest męczące i nudne. W dodatku pani od WFu nas strasznie męczy.
Jan Makowski, grupa na godz. 10.00

 


Biegaj zdrowo
Bieganie jest potrzebne gdyż przynosi zdrowie. Biegając twój organizm przystosowuje się do środowiska. Codziennie spalasz określoną ilość kalorii, lecz tracisz też dużo witamin. Twój organizm pomimo większej kondycji, jest osłabiony i bardziej podatny na różne choroby. Jeśli chcesz biegać - bo bieganie jest twoją pasją - powinieneś odpowiednio się odżywiać. Jeść duże śniadanie, większy obiad i małą kolację! Żeby zdrowo się odżywiać, nie trzeba na obiad jeść jedynie warzyw i owoców, Mięso ma dużo białka i witamin, przez co przynosi ci sił i uzupełnia twój zapas witamin w organizmie. Dzięki takiemu odżywianiu możesz biegać, ile chcesz!
Michalina Skóra, grupa na godz. 12.00

 

Gdy miałam okazję biegać w szkole na oceny, nie poszło mi najlepiej. Bo nie lubiłam biegać. Byłam trochę zła, dlatego chciałam poćwiczyć, więc wzięłam koleżankę i poszłyśmy pobiegać. Bo w końcu każdy człowiek powinien uprawiać sport. I tak to polubiłam, że codziennie wieczorem biegałam. Więc polecam wszystkim bieganie, bo to samo zdrowie i wielka przyjemność.
Kasia Pomykała, grupa na godz. 10.00

 

Bieganie to wielki wysiłek fizyczny. Do maratonu trzeba ciężko trenować. I niezależnie, na jaką odległość, aby osiągnąć dobre czasy i wyniki, trzeba miesiącami się przygotowywać. Przykładem jest Bolt. Wysilanie swego organizmu bez treningu może spowodować zawał serca. Odżywianie też jest ważne. Organizm (szczególnie do maratonu) potrzebuje cennej energii z warzyw i owoców.
Hubert Kowiński, grupa na godz. 11.00