Polska Biega 2011: 13-15 maja biegniemy po kolejny rekord

Rok temu w ramach akcji Polska Biega w 611 miejscach pobiegło ponad 102 tysiące Polaków. Teraz chcemy być jeszcze lepsi. Nasz plan na weekend 13-15 maja: 700 imprez i 150 tysięcy osób.

Biegasz? Dołącz do nas na facebooku!

Polska Biega, akcja, którą prowadzimy od 2006 roku, to nasza propaganda tego najprostszego sportu, a przy okazji zdrowia i radości życia. Bierze w niej udział poniekąd każdy, kto przed pracą idzie sobie pobiegać, wychodzi wieczorem na marszobieg, w czasie wakacji gania po lesie czy plaży, startuje w coraz popularniejszych zawodach. Biegająca społeczność Polaków lawinowo rośnie, mamy w tym udział - budzimy modę, doradzamy, jak to robić bezpiecznie, przekonujemy, że warto. Nowoczesne społeczeństwo biega, jeździ, gra - jest w ruchu.

Jak zacząć?

Najtrudniej wyjść na drugi, czwarty czy siódmy trening, od 10. masz już zwykle z górki. Nasz ''Gazetowy'' trener (z papierami!) i reporter ''DF'' Wojciech Staszewski doradzi (w ''Gazecie'' i na www.polskabiega.pl ), jak zabrać się do biegania - z głową.

Mało tego: w pięciu miastach trenerzy PB poprowadzą 10-odcinkowy cykl. To okazja przede wszystkim dla początkujących, by pokonać barierę lenistwa, lęku, wstydu. Dołącz do grupy, na pewno się wkręcisz. Na pierwszy ogień idą: Gdynia, Kraków, Poznań, Wrocław i Warszawa. Szczegóły wkrótce na www.polskabiega.sport.pl i w dodatkach lokalnych.

Biegacka mapa Polski

13-15 maja - to będzie kolejny szalony, rozbiegany weekend. Rok temu w 611 miejscach pobiegło ponad 102 tysiące Polaków. A w pierwszej edycji, jesienią 2006 roku, były tylko 162 biegi.

Ile teraz? Stawiamy na 700 imprez i 150 tysięcy osób. Jak progres, to progres.

Będziemy przekonywać, zachęcać, przedstawiać argumenty. Sięgniemy nawet po zdrowy snobizm. Namówimy sławnych ludzi do startu. Przyjemnie byłoby pobiec z taką Justyną Kowalczyk, prawda?

Biegi zorganizuje Polska lokalna, gminna, gdzie działają tysiące sportowych zapaleńców i lokalnych patriotów.

Władze gmin. Szkoły. Kluby i klubiki sportowe. Domy dziecka. Straż pożarna. Firmy. Parafie. Zakłady karne (tak, były już biegi w murach więzień). Nieformalne grupy biegaczy. Zgłoście się, to nie jest takie trudne. Wystarczy:

- przygotować trasę (do 6 km) lub kilka krótszych (dla różnych kategorii wiekowych);

- oznaczyć trasę tak, by było bezpiecznie (również dla kibiców) i by żaden biegacz się nie zgubił;

- nagłośnić imprezę w lokalnych mediach, rozplakatować (wzór plakatu wkrótce na www.polskabiega.sport.pl), ''rozmailować'', użyć ogłoszeń parafialnych i poczty pantoflowej;

- przygotować dyplomy dla uczestników (wzory - wkrótce na www.polskabiega.pl )

- namówić lokalnego sponsora na nagrody i pamiątkowe gadżety (niekonieczne), ale uwaga: samo uczestnictwo w biegu musi być bezpłatne;

- jak najszybciej zarejestrować u nas swój bieg - wypełniając formularz na www.polskabiega.sport.pl . Wasza impreza pojawi się na biegackiej mapie Polski.

Mile widziane szalone pomysły. Może wyścig na 20. piętro korporacyjnego wieżowca? Rodzinny bieg podczas parafiady? Rywalizacja samorządowców z sąsiednich gmin? Sportowe święto szkoły? Mistrzostwa poprawczaka? Przebieżka po starówce? Zgłaszajcie swoje pomysły, umieścimy je na biegackiej mapie kraju. Dla organizatorów szykujemy piękne dyplomy.

Test Coopera i maraton

Na początku czerwca wielka gratka dla wszystkich: z Ministerstwem Sportu i Turystyki szykujemy ogólnopolski test Coopera, czyli 12-minutowy bieg na wielu stadionach jednocześnie - pod opieką sędziów, którzy zmierzą twoją sprawność.

W czasie wakacji ekstremalne wyzwanie, ale - spokojnie - nieobowiązkowe. Jak co roku będziemy zachęcać do startu w jesiennych maratonach - nawet debiutantów, o ile poddadzą się reżimowi specjalistycznego treningu. Wystartujemy w nich jako wielka drużyna Polska Biega.