Telewizyjna premiera "Kumpli"

W najbliższą sobotę na kanale Planete+ film "Kumple" o niewidomym biegaczu Ryszardzie Sawie i jego przewodniku Feliksie Platowskim będzie miał swoją telewizyjną premierę.

Reżyser Joanna Kaczmarek nakręciła dokument o przyjaźni jaka łączy Ryszarda i Feliksa. Panowie złączeni krótkim sznurkiem biegają ze sobą od kilku lat.

Sawa jest 70-letnim doktorem matematyki z Pruszkowa. Ma na swoim koncie ponad setkę maratonów. Ze swoim przewodnikiem jeździ po świecie. Startował kilka razy w Nowym Jorku, w Londynie, Berlinie, Wiedniu, Moskwie, Pekinie, Budapeszcie, Pradze.

W podróżach towarzyszy mu jego młodszy kolega przewodnik Feliks. Panów oprócz sznurka łączy bliska więź i wspólna pasja.

Kamera podąża za nimi zarówno w trakcie codziennych czynności jaki wyjazdów na zawody.

- Wiele osób obawiało się kolejnego „czarno-białego” filmu o niepełnosprawnej osobie. Dostali za to pełną humoru historię o męskiej przyjaźni, pasji i radości życia. Takie opinie cieszą, bo to oznacza, że nie tylko ja zauroczyłam się tym niezwykłym człowiekiem, jakim jest Rysiek Sawa. W dodatku to moje „zauroczenie” udało się przenieść na ekran i oddać widzom - mówiła o swoim filmie podczas premiery kinowej Joanna Kaczmarek.

Film będzie można obejrzeć na Planete+ w sobotę 20 września o godzinie 22:20.

Kim jest Ryszard Sawa

Jest znany w świecie biegowym. Biega od ponad 40 lat. Pierwszym jego maratonem był Maraton Pokoju. Rekord życiowy to 3:11.

Wzrok stracił w dzieciństwie. Znalazł na polu niewypał. Wybuch urwał mu prawą dłoń, pokiereszował twarz. Jak sam mówi, paradoksalnie wypadek okazał się dla niego szansą na lepsze życie. Z Zamojszczyzny trafił do Lasek. Tam odebrał wykształcenie. W Warszawie ukończył studia matematyczne. Przez 25 lat pracował Instytucie Podstaw Informatyki PAN. Obecnie na emeryturze.

Eva