BMW Półmaraton Praski. 8 tysięcy zawodników pobiegnie nową trasą!

30 sierpnia wystartuje druga edycja BMW Półmaratonu Praskiego. Blisko osiem tysięcy biegaczy będzie mogło zmierzyć się na nowej, atrakcyjne trasie, wiodącej w całości po prawej stronie Wisły. Zobacz, jak będzie przebiegała.

Saską Kępą z Osiecką

Start zaplanowano na niedzielę przy Stadionie Narodowym. Z Alei Zielenieckiej biegacze będą się kierować w stronę Saskiej Kępy. Wbiegną na najbardziej znaną ulicę w okolicy, czyli Francuską. Jej urok nieodłącznie wiąże się z legendą polskiej piosenki, która spędziła tu niemal całe życie - Agnieszką Osiecką. Biegacze będą mijać jej pomnik, aby podkreślić wyjątkowość tej okolicy. Usłyszą też utwory ze słowamii Osieckiej. Dalej będą się przemieszczać w ulicę Zwycięzców, potem czeka ich krótki podbieg na Saską i dalej w ul. Egipską.

Zielony Gocław

Trasa poprowadzi znanymi arteriami Gocławia (m.in. ulicami Gen. Abrahama i ul. Gen. Fieldorfa). Jak podkreśla medalista olimpijski w boksie Krzysztof Kosedowski, który mieszka na Gocławiu od 30 lat, okolice, które do tej pory były omijane przez imprezy tej rangi, obecnie rozkwitają. - Gocław to piękne osiedla, wypełnione zielenią, z cudownym Parkiem nad Balatonem  - mówi Kosedowski, który weźmie udział w Półmaratonie Praskim z numerem 5.

Zobacz wideo

Prosto wzdłuż Wisły i na klimatyczną Pragę

Z ulicy Fieldorfa zawodnicy skręcą w stronę Wału Miedzeszyńskiego, którym następnie przez 3 km będą biec na południe. Przy ulicy Bronowskiej czeka ich zawrotka i dalej już 10 km długiej prostej wzdłuż Wisły. Przed Parkiem Praskim ponownie zawrócą, aby na ulicach Sokolej, Zamoyskiego, Sprzecznej i Targowej wbiegną w prawdziwą warszawską Pragi. Podczas ostatnich kilometrów przygrywać będą prawdziwi prascy muzykanci. Stąd już blisko do mety, która zlokalizowana będzie w Parku Skaryszewskim.

Miasteczko biegowe w Parku Skaryszewskim

W zacienionych alejkach parku przewidziana jest rozgrzewka przed startem, a w trakcie i po zakończeniu biegu powstanie tam miasteczko dla uczestników i kibiców. Znajdą się w niej strefy strefa dla biegaczy, dzieci i część gastronomiczna

Zarejestruj się do startu!

Aby wystartować w BMW Półmaratonie Praskim należy zarejestrować się na stronie: www.bmwpolmaratonpraski.pl . Od 1 do 27 sierpnia opłata wynosić będzie 99 zł. W skład pakietu startowego wchodzi m.in. koszulka z najnowszej kolekcji firmy 4F - oficjalnego sponsora technicznego biegu. Na mecie na biegaczy będzie czekał też wyjątkowy medal wykonany przez Mennicę Królewską, wiele niespodzianek przygotowanych przez partnerów biegu, a dla najlepszych puchary i nagrody rzeczowe.

Zobacz wideo

Przyjdź na bezpłatne treningi

Organizatorzy BMW Półmaratonu Praskiego zapraszają wszystkich chętnych na otwarte treningi biegowe z 4F, które odbywają się w każdą sobotę na stadionie Agrykoli. Zajęcia prowadzą Edyta Lewandowska , Rafał Sieradzki , Paweł Olszewski i Mateusz Baran . W każdą niedzielę tym samym miejscu treningi do półmaratonu prowadzi klub 12tri.pl .

Miesiąc przed półmaratonem to czas na podtrzymanie zbudowanej wcześniej formy. Jak podkreśla medalistka mistrzostw kraju w biegach na długich dystansach Edyta Lewandowska , to już nie pora na bieganie setek kilometrów, to raczej faza na zbieranie plonów wcześniejszej pracy.

- Ostatnie tygodnie przed startem, to czas na szlifowanie formy, a nie jej budowanie. Stosując odpowiednie bodźce treningowe pobudzamy nasz organizm, aby wskoczył na wyższe obroty, ale główna objętościowa praca powinna być już za nami - tłumaczy mistrzyni Polski w maratonie z 2009 r.

Lewandowska dodaje, że na tydzień przed półmaratonem można zrobić ostatni akcent tempowy. - W ostatnie dni sierpnia róbmy już tylko trening podtrzymujący, czyli zmniejszamy liczbę kilometrów. Organizm powinien być już gotowy do startu na dystansie 21 km - podkreśla.

Pamiętaj o diecie

- Nie eksperymentujmy w kuchni z nieznanymi potrawami. Lepsze będzie proste lekkostrawne jedzenie. Na kulinarne zachcianki będzie czas po starcie - dodaje Lewandowska.

Niektórzy lubią stosować żywieniową superkompensację, czyli najpierw na jakiś tydzień przed docelowym startem ograniczają węglowodany, po to by w ostatnich trzech dniach nasycić nimi organizm "na maksa" i tym samym naładować akumulatory. Doświadczona lekkoatletka radzi, aby z takimi metodami uważać.

- W przypadku półmaratonu wydatek energetyczny i zapotrzebowanie organizmu jest znacznie mniejsze niż w maratonie, dlatego proponuję nie przesadzać z dietą, tylko zachować zdrowy rozsądek. Skurcze, bóle brzucha i mdłości mogą być spowodowane zbyt dużą dawką węglowodanów, którymi wielu biegaczy próbuje ponad miarę nasycić organizm w ostatnich dniach - tłumaczy Lewandowska .

Udział w biegu potwierdzili już m.in.: minister sportu Adam Korol, który wystartuje z numerem 1, a także multimedalistka mistrzostw Polski w lekkoatletyce Iwona Lewandowska oraz maratończyk Marcin Chabowski.

W ubiegłym roku w premierowej edycji BMW Półmaratonu Praskiego udział wzięło ponad 6 tysięcy zawodników z 20 krajów. Triumfował Kenijczyk John Kibichiy Tanui z czasem 1:03.51. Wśród kobiet najszybsza była Iwona Lewandowska (Vectra Włocławek) - 1:13.10.

BMW Półmaraton Praski adoptował mieszkającą w stołecznym ogrodzie zoologicznym sitatungę. To gatunek średniej wielkości antylopy, który w naturze zamieszkuje podmokłe tereny Afryki. Słynie z tego, że potrafi pływać, a nawet nurkować.

"Aby przetrwać największe upały, mieszkanki bagien i trzcinowisk centralnej oraz zachodniej Afryki potrafią schować się pod wodą i wytrwać tak kilka minut" - opisał Adam Banaszek, opiekun 168 kopytnych warszawskiego ZOO.

Sitatunga, która trafiła pod honorową opiekę organizatorów BMW Półmaratonu Praskiego, ma sześć lat i jest najmłodszą ze stada, składającego się z czterech samic. Przyszła na świat 30 grudnia 2009 r., dlatego opiekunowie mówią, że była dla nich świątecznym prezentem.

"Sitatungi urodzone w ogrodzie doskonale biegają. Są bardzo szybkie i zwinne, z łatwością pokonują szerokie i wysokie przeszkody, ale na co dzień prowadzą skryty tryb życia, są bardzo czujne i płochliwe" - opowiadał Banaszak, który w ZOO pracuje od 22 lat.

Partner - materiał

zobacz odzież do biegania

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.