25 września maratończycy opanują stolicę

Nie dziwcie się jeśli tego dnia spotkacie w metrze czy autobusie ludzi z przypiętymi do koszulek numerami startowymi. Nie dziwcie się, jeśli staniecie tego dnia w korku. Nie złośćcie się! Jeśli nie biegniecie - pójdźcie pokibicować. Tym razem trasa po krótkiej pętli w ścisłym centrum miasta wyprowadzi zawodników przez Powsin do Wilanowa i z powrotem - nad Wisłę. Do biegu zgłosiło się już ponad trzy i pół tysiąca osób! W maratonie w stolicy wystartuje żeńska część Gazetowej drużyny. Przeczytaj jakie atrakcje organizatorzy zaplanowali na ten dzień.

Start nastąpi o godzinie 9. Tegoroczny, 33. Maraton Warszawski po raz pierwszy w historii wystartuje z Placu Na Rozdrożu, skąd zawodnicy pobiegną Alejami Ujazdowskimi, ulicami: Marszałkowską i Belwederską oraz - również po raz pierwszy - przetną Łazienki Królewskie biegnąc ich główną aleją. Później uczestnicy zawodów będą walczyć z dystansem na ulicach: Gagarina i Sobieskiego, wbiegną - po kilkunastoletniej przerwie - na Ursynów, by wreszcie wrócić przez Powsin, Wilanów i Sadybę na Powiśle.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się ominąć ścisłe centrum Warszawy, w którym trwają liczne remonty drogowe przed EURO 2012. O wiele przyjemniej biegło będzie się szerokimi przestrzeniami południowych rejonów miasta niż zwężonymi i blokowanymi zaporami drogowymi ulicami Śródmieścia i Pragi.

Nowa trasa jest bardzo szybka. Więcej na jej temat .

Trasa 33. Maratonu WarszawskiegoTrasa 33. Maratonu Warszawskiego fot. www.maratonwarszawski.com Trasa 33. Maratonu Warszawskiego

Trasa ma oczywiście wszelkie atesty, będzie oznakowana co 1 km (flagami i sprayem na ulicy). Zawodnicy będą startowali w wydzielonych strefach według ich wcześniejszych wyników w maratonie, które wpisuje się w formularzu zgłoszeniowym. Punkty z wodą będą rozmieszczone co 2,5 km począwszy od piątego kilometra. Na co drugim będą się znajdować napoje izotoniczne i banany.

Czas będzie mierzony zawodnikom na 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 i 40 kilometrze oraz na półmetku.

Limit w jakim trzeba się zmieścić to 6 godzin. W maratonie mogą wystartować osoby, które skończyły 18 lat. Prowadzone będą klasyfikacje: drużynowa oraz klasyfikacja drużynowa banków, oraz klasyfikacje branżowe: akademicka (osobno dla wykładowców oraz dla studentów), bankowców, ubezpieczeniowców, dziennikarzy, pracowników oświaty, służb mundurowych, służb medycznych, urzędników sektora publicznego i prawników.  Klasyfikacje branżowe prowadzone są wyłącznie indywidualnie (w podziale na kobiety i mężczyzn).

Program:

22 września, czwartek Centrum Olimpijskie 16-20 biuro zawodów oraz Targi Sport&Fitness Jesień 2011 23 września, piątek Centrum Olimpijskie 16-20 biuro zawodów oraz Targi 17-19 wykłady o tematyce biegowej

24 września, sobota Centrum Olimpijskie 10-20 biuro zawodów i Targi 11, 14, 16 wycieczka po Muzeum Sportu i Turystyki 12-18 Pasta Party 12, 17 pokaz filmu o tematyce biegowej 12, 13, 14, 15 spotkania z polskimi olimpijczykami 16 dekoracja zwycięzców cyklu Puchar Maratonu Warszawskiego 2011 17 prezentacja faworytów biegu 18 spotkanie z pace-makerami

25 września, niedziela Okolice startu i mety (Plac na Rozdrożu) 7-8 odbiór pakietów startowych dla osób spoza Warszawy w biurze na Agrykoli 8.42 start czołówki kobiet 33. Maratonu Warszawskiego 9 Start 33. Maratonu Warszawskiego 9.10 Start Biegu Olimpijskiego 10.15 dekoracja zwycięzców Biegu Olimpijskiego 12 dekoracja zwycięzców 33. Maratonu Warszawskiego 13 koncert na scenie głównej 13.30-14.45 dekoracje w kategoriach wiekowych i branżowych 15 zakończenie

OlimpijczycyOlimpijczycy www.maratonwarszawski.com

Po raz pierwszy przy okazji Maratonu Warszawskiego wystartuje impreza towarzysząca: Bieg Olimpijski na dystansie 8 km.

Jego uczestnicy wystartują 10 minut po maratończykach. To dobra okazja dla wszystkich biegaczy, którzy chcą poczuć atmosferę sportowego święta i stanąć na starcie ramię w ramię z medalistami Igrzysk Olimpijskich.

Partnerem honorowym imprezy jest Polski Komitet Olimpijski, a udział w Biegu Olimpijskim zapowiedziało już kilkunastu medalistów olimpijskich. Na linii startu staną między innymi: Leszek Blanik, Paweł Nastula, Andrzej Wroński, Tomasz Kucharski, Robert Korzeniowski, Szymon Kołecki, Grażyna Rabsztyn, Krzysztof Kosedowski, Dariusz Goździak, Marian Sypniewski i Adam Krzesiński.

Bieg Olimpijski odbędzie się 25 września 2011 o godzinie 9:10. Trasa będzie liczyć 8 km.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Do maratonu można się zgłosić za pomocą strony internetowej organizatora: www.maratonwarszawski.com - do 18 września! Po tym terminie będzie można się zapisać tylko w Biurze Zawodów w dniach 22-24 września, ale organizator zastrzega, że wpisowe płatne po 18 września wynosi 200 zł, a dla takich osób zostanie przeznaczone 100 numerów startowych. Dlatego organizator nie gwarantuje pakietów startowych po tym terminie.

Ile to kosztuje? W dniach 1-18 września 2011 r. 150 zł

Udział w pasta party (uczcie makaronowej) 24 września 2011 jest dodatkowo płatny - 10 zł.

Weryfikacja Wszyscy zawodnicy startujący w 33. Maratonie Warszawskim muszą zostać zweryfikowani w Biurze Zawodów. Biuro będzie czynne w następujących porach:

22 września (czwartek) w godzinach 16.00 - 20.00 23 września (piątek) w godzinach 16.00 - 20.00 24 września (sobota) w godzinach 10.00 - 20.00 25 września (niedziela) w godzinach 7.00 - 8.00 (uwaga - w dniu 25 września obsługiwane będą jedynie te osoby, które wcześniej opłaciły wpisowe i mają nadany numer startowy - w tym dniu wpłaty i nowe zapisy nie będą już przyjmowane).

Maraton charytatywnie

Jeśli szykujesz się na start w maratonie i chciałbyś aby Twój bieg był czymś więcej niż tylko rywalizacją sportową zainteresuj się Akcją Biegnij charytatywnie - to dodatkowa akcja zorganizowana przy współpracy portalu domore.pl, polegająca na udziale w rywalizacji o tytuł "Najlepiej pomagającego maratończyka". Każda osoba, która przy okazji startu w 33. Maratonie Warszawskim, założy swoją akcję fundraising'ową na portalu domore.pl zostaje automatycznie zakwalifikowana do konkursu. Zwycięzcą zostanie osoba, która zbierze największe środki na wybrany przez siebie cel. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie pucharu odbędzie się 25 września na scenie głównej 33. Maratonu Warszawskiego. Więcej informacji na temat tej akcji.

Trenuj do maratonu

Na stronie organizatora biegu można znaleźć plany treningowe opracowane z myślą o Maratonie Warszawskim - między innymi opracowane przez Małgorzatę Sobańską i Piotra Mańkowskiego oraz przez Jeffa Gallowaya .

Jeff Galloway przygotował plan dla debiutantów w 33. Maratonie Warszawskim

Kobieca drużyna Gazety - czyli Polska Biega 3 Maratony

33. Maraton Warszawski będzie areną zmagań jednej z trzech drużyn Gazety - wezmą w nim udział doświadczone kobiety: Magdalena Wójtowicz, Joanna Kozanecka, Leonora Karłowska i Małgorzata Łoboz. Każda z nich ma już za sobą maraton. Czy "dokopią" mężczyznom, którzy zadebiutowali 11 września we Wrocławiu?

OlimpijczycyFot. Franciszek Mazur / Agencja

Przeczytaj więcej na temat akcji:

Trzy drużyny Gazety Przedstawiamy drużyny Polska Biega 3 maratony: plan treningowy Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.