Bieg Konstytucji 3 Maja - po raz 23. w Warszawie

3 maja w Warszawie po raz 23. pobiegniemy w celu uczczenia 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oprócz biegaczy, na starcie zameldują się zawodnicy na wózkach oraz piechurzy z kijkami. Wyruszą z ulicy Rozbrat (w okolicach ul. Przemysłowej) i zakończą w Parku Agrykola, na ulicy Tomasza Hopfera.

Polska Biega objęła patronatem medialnym 23. Bieg Konstytucji 3 Maja

Na biegaczy na pięciokilometrowej trasie biegu będą czekały dwa podbiegi - ulicą Górnośląską oraz Agrykola. Przy okazji odbędzie się bieg na 700 metrów dla dzieci - warunkiem jest start z maskotką. W imprezie weźmie udział aż 5000 osób. Będziemy się ścigać na sprawdzonej w ubiegłym roku trasie.

Wystartujemy na ul. Rozbrat. Następnie uczestnicy wbiegają w ul. Hoene-Wrońskiego, Myśliwiecką do Wiejskiej. Dalej pobiegniemy przy Sejmie i skręcimy w ul. Matejki i Al. Ujazdowskie, w dół ul. Agrykola, ul. Czerniakowską i ul. Łazienkowską, meta będzie zlokalizowana w Parku Agrykola na ulicy Tomasza Hopfera.

Do biegu można się przygotować podczas treningów prowadzonych przez trenerów 12tri.pl.

Harmonogram zawodów:

10.30 - bieg dzieci;
10:55 do 10:57 - startują zawodnicy na wózkach;
11:00 do 11:08 - startują biegacze;
11:10 do 11:12 - wystartują zawodnicy nordic walking.


Jak się zapisać?

 • przez internet, na stronie wosir.waw.pl będą otwarte zapisy do 27 kwietnia.
 • od 17 kwietnia do 2 maja w Biurze Zawodów w siedzibie WOSiR ul. Rozbrat 26, pok. 109, (czynne:
  we wtorki (23, 30 kwietnia) w godz. 10-16;
  w poniedziałki, środy i piątki (17, 19, 22, 24, 26, 29 kwietnia) w godzinach 12-18;
  w czwartki (18 i 25 kwietnia) od 14-20;
  w soboty (20 i 27 kwietnia) w godzinach  10-14;
  2 maja Biuro Zawodów będzie czynne w godz. 10-14.
 • 3 maja, o ile nie zostanie wyczerpany limit zapisów, zgłoszenia tylko dla osób spoza Warszawy przyjmowane będą w godzinach 8 - 9 w biurze zawodów: trybuna główna stadionu PEPSI ARENA ul. Łazienkowska 3. Wydawanie opłaconych pakietów internetowych w godz. 8- 09.30.

W pakiecie startowym uczestnicy otrzymują numer startowy i pamiątkową koszulkę techniczną, a po ukończeniu biegu pamiątkowy medal, napój oraz posiłek regeneracyjny. Organizatorzy zalecają start w koszulce okolicznościowej.

Aby usprawnić zapisy możliwe jest ściągnięcie deklaracji uczestnictwa
www.wosir.waw.pl i dostarczenie jej wypełnionej do Biura zawodów.

03.05.2010 WARSZAWA , PIERWSZY NA METE XX BIEGU KONSTYTUCJI 3 MAJA PRZYBIEGL MARIUSZ WYZYNSKI Z NUMEREM 1570 . W BIEGU WZIELO PONAD 1700 UCZESTNIKOW . BIEG KONSTYTUCJI 3 MAJA ROZGRYWANY BYL W TYM ROKU PO RAZ DWUDZIESTY .  FOT. ADAM KOZAK / AGENCJA GAZETA
Bieg Konstytucji 3 Maja 2010, Mariusz Giżyński wbiega na metę jako pierwszy

Ile to kosztuje?
50 zł do 27 kwietnia
60 zł po 27 kwietnia
(o ile nie zostanie wyczerpany limit zapisów).

Limit czasu: 1 godzina.
Limit uczestników: 5000 osób (w tym do 200 uczestników nordic walking oraz do 1000 dzieci).

Oprócz biegu głównego na dystansie 5 km odbędzie się również "Bieg z Maskotkami" dla dzieci.

Do biegu głównego będzie prowadzony oficjalny cykl treningowy w czwartki o 19 i w niedziele o 10, na stadionie Agrykola lub na Rozbrat 26, przy siedzibie WOSiR. Więcej informacji na ten temat i rozpiska treningów na: 12tri.pl

Konstytucja 3 Maja
Jan Matejko

Konstytucja 3 Maja

3 maja 1791 roku uchwalona została Ustawa Rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Konstytucja 3 Maja. Była przełomowa. Jedna z pierwszych na świecie. Miała uzdrowić system i służyć naprawie wewnętrznych stosunków społecznych w państwie. Była próbą odpowiedzi na I rozbiór Polski. Miała zapobiec dalszemu rozkładowi państwa.

Konstytucja 3 Maja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz postawiła chłopów pod ochroną państwa, łagodząc nadużycia pańszczyzny. Zniosła liberum veto, które wcześniej pozostawiało sejm na łasce i niełasce każdego posła, który miał prawo unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały.

Co ciekawe, o przyjęciu konstytucji zadecydował przypadek. Gdy poseł Michał Zabiełło wezwał do przyjęcia konstytucji, a króla do jej zaprzysiężenia, władca podniósł rękę chcąc przemówić. A zwolennicy konstytucji zrozumieli ten gest jako gotowość Stanisława Augusta do złożenia przysięgi.

Konstytucja została przyjęta przytłaczającą większością głosów. Wprowadzała prawo powszechnej niepodległości dla szlachty i mieszczaństwa oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. Pierwszy bieg w celu upamiętnienia tego wydarzenia odbył się w jego 200-letnią rocznicę.

Utrudnienia w ruchu:

3 maja wystąpią utrudnienia w ruchu ulicznym na odcinkach ulic Rozbrat (od Górnośląskiej do ronda Siedlaczka) w godz. 7.00 - 14.00 oraz ul. Hoene - Wrońskiego w godz. 10.00 - 11.30 - w godz. 11.30 do 13.00 wyjazd z ul. Hoene - Wrońskiego tylko od strony ul. Górnośląskiej. Organizatorzy proszą o nieparkowanie samochodów wzdłuż trasy biegu w w dniu zawodów, do godz. 14.00.

Więcej informacji o biegu na www.wosir.waw.pl
Bieżące informacje o biegu oraz konkursy z nagrodami można znaleźć na fanpage'u Zabiegaj o pamięć na Facebooku.

Zobacz i przeczytaj jak było w ubiegłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku.