24. Bieg Niepodległości - łączy ludzi wolnych

11 listopada po raz 94 już będziemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości. My biegacze znamy jeden doskonały sposób na to jak można uczcić ten dzień. Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji pomaga nam w tym, po raz 24 zapraszając do udziału w Biegu Niepodległości. Ruszamy punktualnie o 11.11. Przed nami 10 kilometrów.

Startujemy w okolicach skrzyżowania Al. Jana Pawła II i ul. Stawki i biegniemy do mety w Al. Jana Pawła II. We wspólnej zabawie (i rywalizacji) wezmą udział również zawodnicy na wózkach i rolkach, biegacze oraz amatorzy nordic walking.

11.11.2010 WARSZAWA , AL. JANA PAWLA II , BIEG NIEPODLEGLOSCI Z OKAZJI SWIETA NIEPODLEGLOSCI . FOT. FRANCISZEK MAZUR / AGENCJA GAZETAFot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Trasa poprowadzi Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości. Biegacze i zawodnicy na rolkach zawrócą w okolicy ul. Rakowieckiej, zawodnicy nordic walking w okolicy ul. Koszykowej, będziemy wracać drugą stroną wspomnianych ulic. Każdy kilometr trasy będzie oznakowany. Obowiązuje limit 2 godzin. Organizatorzy ustanowili limit uczestników na 8500! To jeden z największych biegów rozgrywanych w Polsce.

 

24. Bieg Niepodległości w Warszawie odbędzie się już 11 listopada o godzinie 11.11.Fot. Archiwum organizatora

1) Zespół Szkół Poligraficznych im. Józefa Piłsudskiego ul. Stawki 14 (wejście od Al. Jana Pawła II) szatnia numery 1 - 2000.
2) Zespół Szkół Samochodowych nr 2 Aleja Jana Pawła II nr 69 parking dla wózkarzy - szatnia numery 2001 - 5000.
3) Gimnazjum nr 37 ul. Niska 5 szatnia numery 5001 - 6000.
4) Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 ul. Stawki 10 (wejście od ulicy Stawki) Biuro Zawodów - szatnia numery 7801 - 8500.
5) Centralny punkt informacyjny.
6) Scena (dekoracja / rozgrzewka).
7) Medale.
8) Woda / napoje.
9) Dyplomy.
10) Catering.
11) Stoiska wystawców.
12) WC.
13) Parking dla uczestników imprezy - Centrum Handlowe „ARKADIA” Al. Jana Pawła II 69.
14) Parking dla uczestników imprezy - Centrum Handlowe „KLIFF” ul. Okopowa 58/72.
15) Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta ul. Miła 26 szatnia numery 6001 - 7000.
16) Liceum Ogólnokształcące im. A. Fredry ul. Miła 7 szatnia numery 7001 - 7800.

11.11.2010 WARSZAWA , START BIEGU NIEPODLEGLOSCI Z ROGU ULIC STAWKI I AL JANA PAWLA II .  FOT. FILIP KLIMASZEWSKI  / AGENCJA GAZETAFot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Jak zgłosić swój udział?

Zapisy do biegu zostały już zamknięte. Można próbować się dostać przez listę rezerwowych. Informacje dostępne na stronie organizatora.

Co znajdę w pakiecie?

Numer startowy i pamiątkową koszulkę techniczną firmy CRAFT, a po ukończeniu biegu pamiątkowy dyplom i medal, napój oraz posiłek regeneracyjny.

Ile to kosztuje?

do 4 listopada /włącznie/ - 50 zł.
od 5 listopada do 11 listopada - 60 zł.
Z opłaty startowej zwolnione są osoby, które ukończyły 70 lat.

A my zapraszamy do udziału w grze motywacyjnej "W cztery tygodnie do (Biegu) Niepodległości".


Odzyskanie Niepodległości Polski

"Chcemy Polski Niepodległej,
abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze
i sprawiedliwsze dla wszystkich."

Polska przez 123 lata była wymazana z map politycznych wskutek zaborów, dokonanych przez Prusy, Rosję i Austrię. Przywróceniu niepodległości nie pomagały kolejne powstania, szansa pojawiła się dopiero w wyniku światowego konfliktu zbrojnego. Chaos w całej Europie spowodowany końcem wojny przyczynił się do rozbrajania na terenach zaborczych wycofujących się wojsk niemieckich. Przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy okazało się przełomowym momentem w dążeniu do niepodległości. Jeszcze tego samego dnia rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami niemieckiej rady żołnierskiej w sprawie szybkiego opuszczenia przez ich oddziały ziem polskich. 11-go listopada pomimo ustaleń doszło do licznych walk z Niemcami, którzy odmówili złożenia broni. W tym dniu Rada Regencyjna podporządkowała się Józefowi Piłsudskiemu i przekazała mu dowództwo wojska polskiego, który kilka dni później został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa , co pozwoliło ustabilizować władzę w kraju.

Data 11 listopada jest oficjalnie uznana za dzień odzyskania niepodległości, a od 1937 roku za święto narodowe i jest jedną z ważniejszych w historii Polski, kiedy to spełniły się marzenia o niepodległym państwie kilku pokoleń polaków żyjących przez wiele lat pod obcym panowaniem.

Zobacz zdjęcia z ubiegłego roku z Biegu Niepodległości.

Więcej na temat biegu znajdziesz na wosir.waw.pl.