Cała Polska biega z mapą - 11 maja biegamy na orientację

W 18 miastach, od Szczecina po Zamość, tego samego dnia, o tej samej godzinie, będzie można spróbować swoich sił na prostych trasach biegu na orientację. Profesjonalne mapy, tak szczegółowe, że wyrysowano na nich każdy kwietnik czy płotek, najlepsi biegacze na orientację, którzy wyjaśnią podstawy, spektakularne miejsca do biegania, takie jak Stadion Narodowy w Warszawie, dziedziniec Galerii Krakowskiej czy Manufaktura w Łodzi - 11 każdy może przyjść i połknąć bakcyla biegania na orientację.

W dotychczasowych dwóch edycjach "Cała Polska biega z mapą" ponad 2000 osób po raz pierwszy w życiu wzięło do ręki mapę i wystartowało w zawodach na orientację. W tym roku cel jest jeszcze ambitniejszy. Organizatorzy chcą aby w akcji wzięło udział ponad 3000 osób. 11 maja będzie można pobiegać z mapą w centrach miast i na popularnych terenach rekreacyjnych. W Warszawie gospodarzem będzie Stadion Narodowy, w Krakowie - Galeria Krakowska, w Łodzi - Manufaktura, a w Poznaniu i Wrocławiu - miejskie rynki.
Impreza rozpocznie się o godzinie 10.

Kraków

W stolicy Małopolski biegać będziemy na dziedzińcu Galerii Krakowskiej. Biegi odbędą się między 10 a 16. Na miejscu organizatorzy wytłumaczą każdemu, o co chodzi w bieganiu na orientację. Wystarczy przyjść i spróbować. Zabawa jest darmowa. Trasa będzie miała 1 km w liniach prostych ale jeśli nie miałeś do czynienia z bieganiem na orientację - nie spodziewaj się, że pokonasz ją w 5 minut.

Warszawa

W stolicy w ramach akcji Cała Polska biega z mapą będziecie mogli pobiegać po Stadionie Narodowym. Organizatorzy zaplanowali ciekawą trasę o długości 1-2 km, dzięki której będzie można zobaczyć najważniejsze miejsca na Stadionie. Będzie można pobiegać zarówno po zielonych błoniach, jak i wewnątrz Stadionu. Start i meta będą zlokalizowane od strony Ronda Waszyngtona tak, aby każdy mógł je łatwo nas znaleźć.

 Stadion NarodowyFot. Dariusz Borowicz / Agencja

Łódź

W Łodzi na rynku Manufaktury zeszłoroczna frekwencja okazała się niemal najwyższą w kraju.

Gdzie jeszcze biegamy?

 • Limanowa
 • Chrzanów
 • Dąbrowa Górnicza
 • Wrocław
 • Jelenia Góra
 • Zamość
 • Poznań
 • Szczecin
 • Złocieniec
 • Bytów
 • Rumia
 • Gdańsk
 • Elbląg
 • Kwidzyn

Szczegółowe informacje o miejscach biegów na stronie organizatora: www.biegajzmapa.pl

Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu na Orientację 2010fot. Łukasz Charuba

O co chodzi w bieganiu na orientację?

Największe wyzwanie to umiejętność znalezienia wszystkich punktów kontrolnych przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości biegu. Wiąże się to koniecznością szybkiej nawigacji w terenie połączoną z wyborem właściwego wariantu dotarcia do kolejnych punktów kontrolnych, co często decyduje o końcowym wyniku biegu. Wniosek jest jeden - zazwyczaj najlepszy nie jest ten, kto najszybciej biega, ale ten, kto najszybciej myśli i podejmuje właściwe decyzje w czasie biegu.

Na mapie zaznaczone są takie obiekty jak budynki, ogrodzenia, murki, drzewa, krzewy i inne rodzaje pokrycia terenu, które mogą potencjalnie dla zawodnika stanowić punkt orientacyjny. Wszystkie mapy do biegu na orientację są aktualne na dzień rozegrania zawodów i wykonane według międzynarodowych standardów (poniżej), które definiują wymiary i kolorystykę wszystkich symboli na mapie. Oznacza to, że startując w zawodach na orientację w dowolnym miejscu na świecie mapy są wykonane jednakowo, co ułatwia ich zrozumienie.

Przykładowa mapa do biegu na orientację:

Warszawa Nocą - etap 1, Dolinka SłużewskaMateriały UNTS

Trasa, którą każdy zawodnik musi pokonać zaznaczona jest na mapie specjalnymi symbolami w kolorze purpurowym lub fioletowym. Miejsce, z którego zawodnik startuje, oznaczone jest na mapie równobocznym trójkątem. Punkty kontrolne są kółkami połączonymi ze sobą ciągłymi liniami, natomiast meta to kółko podwójne. Obowiązkiem zawodnika jest znalezienie wszystkich punktów kontrolnych zgodnie z kolejnością określoną na mapie, a na końcu dotarcie do mety. Oprócz numeru oznaczającego kolejność potwierdzania, każdy punkt ma swój kod, który umieszczony jest zarówno na mapie, jak i na punkcie kontrolnym. Pozwala to jednoznacznie stwierdzić, czy punkt, do którego dotarliśmy to ten, którego szukamy, czy inny.

MP w biegu na orientację, 2010fot. Piotr Silniewicz

Bieg na orientację to sportowa łamigłówka, a wybór wariantu, jego realizacja i znalezienie punktów daje mnóstwo satysfakcji. Jeśli masz ochotę zmierzyć się z tą wyjątkową dyscypliną - przyjdź 11 maja na "Cała Polska biega z mapą".

Mały przewodnik po biegach na orientację znajdziesz na stronie organizatora: biegajzmapa.pl

Cała Polska Biega z Mapą - biegi na orientację odbędą się w maju 2012Materiały prasowe organizatora akcji