Wybiegaj sprawność. Kto, jak nie my?!

13 października na warszawskiej Kępie Potockiej odbędzie się bieg "Wybiegaj sprawność". Janusz Bukowski, organizator biegu, już po raz trzeci porusza niebo i ziemię, aby pomóc chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Wystartują przedszkolaki, uczniowie, dorośli (m.in. Mistrz Europy w biegu na 800m, Marcin Lewandowski) i wreszcie główni bohaterowie imprezy, osoby niepełnosprawne. Przyjdźcie i pomóżcie!

- Jeśli my, dziś zdrowi, im nie pomożemy, to kto to zrobi?! - mówi Janusz Bukowski. Mówi i robi. Jest prezesem Stowarzyszenia "Dać Siebie Innym" (www.dacsiebieinnym.pl). Od lat pomaga chorym i niepełnosprawnym, by przywrócić im choć częściową sprawność i radość życia. To niesamowita postać. Patrząc na to co robi, nikogo chyba nie trzeba przekonywać o jego pasji i sercu do pomagania. Ale zdolność pana Janusza do poruszenia serc innych jest wręcz niesamowita. Bieg "Wybiegaj sprawność" honorowym patronatem objęła Pani Prezydentowa Anna Komorowska. Za inicjatywą murem stanęły Ministerstwo Sportu i Turystyki, PKOl, Polski Związek Lekkiej Atletyki, wielkie firmy, media, a także małe lokalne przedsiębiorstwa i instytucje. Nikt nie bierze za to ani grosza. Wszystkie pieniądze z opłat startowych oraz wpłat sponsorów przekazywane są na pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym. - Wszystko robię sam, własnymi rekami. Celowo nie dopuszczam do tego przedsięwzięcia wielu osób. Nie chcę, by ktokolwiek zagarnął choćby złotówkę z puli, którą możemy przekazać na dzieci i instytucje, które im pomagają - podkreśla Bukowski.

II Bieg Wybiegaj Sprawnośćfot. Marcin Wyszomierski

Co roku z pieniędzy zbieranych na biegu fundowane są dwa wysokiej klasy wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych dzieci. W zeszłym roku udało się także sfinansować zakup samochodu osobowego dla Hospicjum Dziecięcego. Celem III Biegu jest wybieganie, oprócz dwóch wózków inwalidzkich, 10-ciu dwutygodniowych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci obciążonych chorobą metaboliczną o podłożu genetycznym o nazwie Zespół Smitha, Lemlego i Opitza. Łączny koszt tegorocznych celów to 87 tys. zł.

W biegu wystartuje 500 dorosłych biegaczy. Wśród nich Marcin Lewandowski, Mistrz Europy na 800m, czwarty zawodnik Mistrzostw Świata, Olimpijczyk i wielokrotny rekordzista i mistrz Polski. W ramach imprezy zorganizowane zostaną także biegi dziecięce dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Odbędzie się też marsz nordic-walking. Limit miejsc w biegach we wszystkich kategoriach został już wyczerpany, ale wciąż można przyjść i wspomóc cele Stowarzyszenia "Dać Siebie Innym".

Program imprezy:

8:00-12:00 - biuro zawodów (Centrum Olimpijskie)
12:20 Uroczyste otwarcie
12:45 Wspólna rozgrzewka (prowadzona przez Sinnet Club)
13:00 Start Biegu głównego - 5 km
13:10 Start Nordic Walking - 2,5 km
14:00 Start Biegu przedszkolaków (4-6 lat) ok. 200 m
14:10 Start Biegu dzieci kl. I-III (7-9 lat) ok. 400 m
14:25 Start Biegu dzieci kl. V-VI (10-12 lat) ok. 1000 m
14:40 Start Biegu gimnazjalistów (13-15 lat) ok. 2500 m
15:00 Start Biegu niepełnosprawnych na 50 m (o kulach, na wózkach, osób z upośledzeniem umysłowym i SLO). Wręczenie wózków inwalidzkich Natalii i Marcie oraz zaproszeń na turnusy rehabilitacyjne dla Stowarzyszenia na rzecz osób z zespołem Smitha-Lemlego-Opitza „SLOmisie”.
15:15 Dekoracje, losowanie nagród
16:00 Zakończenie imprezy
Podczas imprezy występ Duetu „Baba z Chopym”

Więcej na temat biegu: www.wybiegajsprawnosc.pl