Półmaraton Złota Setka "Bieg ku wolności". Piąta edycja niezwykłego biegu [RELACJA]

W piątej edycji Półmaratonu Złota Setka "Bieg ku wolności" na terenie Zakładu Karnego w Rawiczu wystartowało 35 osadzonych. Zwycięzca uzyskał czas 1 godzina i 26 minut.

a

To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę profil trasy (100 okrążeń po kostce brukowej). Uzyskany czas był tylko o 4 minuty gorszy od wyniku osiągniętego w biegu za murami więzienia, który wygrał pracownik ZIGB Piast o/Rawicz Romek Janowicz.

Medale oraz statuetki wręczane biegaczom obu biegów zostały zaprojektowane i wykonane w rawickim więzieniu w ramach programu resocjalizacji „Skazani na Rawicz”. Dyrektor Zakładu Karnego w Rawiczu ppłk Jarosław Banasik pogratulował biegaczom osiągniętych wyników oraz podziękował gościom za wsparcie w szerzeniu biegania w tym „zamkniętym świecie”.

Bieg ku wolności. "O czym marzę? Wyjść stąd i biec prosto" [REPORTAŻ]

Pierwszych dziesięć osób zostało automatycznie zakwalifikowanych do 24-godzinnego biegu sztafetowego w ramach Rawickiego Festiwalu Sportu planowanego na trzeci weekend maja 2015 r. Równocześnie osadzeni podziękowali biegaczom z całej Polski za włączenie się w prowadzoną w rawickim zakładzie ogólnopolską akcję „Biegam mimo, że siedzę - zamknij odzież biegową w więzieniu”.

Dzięki Wam bieganie w więzieniach daje szansę tym, co są wykolejeni. Kolejna „Złota Setka” zostanie rozegrana w przyszłym roku.

V Półmaraton Złota SetkaFot. Michał Talaga

Na szczególny bieg do Rawicza przyjechało wielu gości m.in. Jerzy Górski, były triathlonista, Jerzy Skarżyński oraz Andrzej Tomczak. Patronat honorowy nad biegiem objęli dyrektor generalny służby więziennej gen. Jacek Włodarski oraz prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Henryk Komisarski. Przyjechali również: dyrektor okręgowy służby więziennej w Poznaniu płk. Grzegorz Fedorowicz, starosta rawicki Zygmunt Wolny oraz zastępca burmistrza gminy Rawicz Piotr Domaniecki.