Legalny doping w sporcie? Wystarczy wziąć wdech

Przeźroczysta komora z pleksi, tunel z innymi pasażerami przypominający wagonik metra, a może spokojny relaks na fotelu? Leczenie tlenem staje się coraz bardziej popularne. Sprawdzamy czym jest tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) i jak może pomoc nam, sportowcom amatorom.

Działanie zdrowotne

Poprzez działanie pod ciśnieniem ilość tlenu w organizmie wzrasta nawet kilkukrotnie. W takich warunkach tlen nie jest przenoszony tylko przez hemoglobinę, ale rozpuszcza się także w osoczu krwi. Dzięki temu niezbędne składniki docierają szybciej do uszkodzonych tkanek i pozwalają na szybszą regenerację i wyzdrowienie.

"Terapia hiperbaryczna od dziesięcioleci ratuje zdrowie i życie ludzi na całym świecie. Liczne badania potwierdzają, że tlen podawany pod wysokim ciśnieniem usprawnia działanie układu odpornościowego, wzmacnia i regeneruje organizm, poprawia samopoczucie i znacząco spowalnia proces starzenia się organizmu." - twierdzi dr Jacek Rączewski dyrektor medyczny kliniki CM VIMED.

Terapie wykorzystujące tlen mają zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Wskazane są w leczeniu min. autyzmu. Z badań wynika, że odpowiednie dotlenienie komórek może wpłynąć na lepsze rozumienie mowy i polepszenie kontaktu wzrokowego u dzieci dotkniętych autyzmem.

W komorze hiperbarycznej, z której korzystają chorzy w Mazowieckim Centrum Terapii Hiperbarycznej ciśnienie jest 2,5 krotnie większe niż w atmosferze.

Trafiają tam osoby z trudno gojącymi się ranami (np. stopa cukrzycowa), chorzy po przeszczepach, osoby po silnych zabiegach promieniowania X używanego w terapii nowotworów oraz osoby po zatruciu tlenkiem węgla. Tacy chorzy korzystają z komór bezpłatnie na podstawie skierowania.

Triathlonista Łukasz Lis w trakcie terapii hiperbarycznejTriathlonista Łukasz Lis w trakcie terapii hiperbarycznej Arch.prywatne Arch.prywatne

Zastosowanie w sporcie

Jednak nie tylko poważne choroby są powodem do korzystania z terapii HBOT. Z tego typu zabiegów korzystają też coraz częściej sportowcy. Wykorzystują w ten sposób stymulację przemian metabolicznych i regeneracyjnych w mięśniach i tkankach, które następują na skutek działania tlenu. Terapia tlenowa ma na celu przyspieszenie regeneracji mięśni, dzięki czemu szybciej można wrócić do treningu. Podobno z takiej terapii od lat korzystają Michel Phelps, Tiger Woods czy Novak Djokovic . Podaje się, że wydolność organizmu wyczynowych sportowców po terapii HBOT wzrasta nawet o 10%.

dr Jacek Rączewski podaje: "W naszym Centrum Hiperbarii z zabiegów korzystało już wielu maratończyków czy triatlonistów. Wielu z nich zauważyło istotnie lepsze rezultaty po serii takich zabiegów. Dzieje się tak, ponieważ w okresie intensywnych treningów hiperbaria tlenowa poprawia przemiany tlenowe w komórkach organizmu, czyli przyczynia się do lepszego działania różnych szlaków metabolicznych. Szlaki te odpowiedzialne są za wykorzystanie energii, ale także mają znaczenie przy detoksykacji wewnątrzkomórkowej. Efekty te sprzyjają osiąganiu lepszych rezultatów w czasie zawodów."

Zobacz wideo

Regeneracja

Z terapii HBOT można też korzystać w okresie regeneracji lub roztrenowania. Po intensywnym okresie treningowym lub startowym, w którym mogły pojawić się kontuzje, przeciążenia, mikrourazy tlen może przyspieszyć powrót do sprawnego funkcjonowania.

"Dzięki serii zabiegów tlenowych przy ciśnieniach około 1,5 do 2 ATA i stosowaniu 100% tlenu dochodzi do wzrostu ilości komórek macierzystych (nawet 8-ktrotnie). Te komórki mają wspaniałe właściwości. Mogą krążyć z naszą krwią i osiedlać się tam, gdzie niezbędna jest intensywna regeneracja. Komórki macierzyste mają zdolność przekształcania się w komórki tkanek, w których się osiedlają, dzięki czemu zastępują uszkodzone komórki i naprawiają ubytki. Pozytywny wpływ tlenu na tkanki i ich ukrwienie powoduje, że poprawie ulega kondycja fizyczną, w tym seksualna. Według badań, aż u 25% osób aktywnych fizycznie stosujących HBOT, zauważa się poprawę wydolności, a u wyczynowych sportowców wskaźnik ten jest jeszcze wyższy." - tłumaczy dr Jacek Rączewski.

OddychanieOddychanie Shutterstock Shutterstock

Gdzie i jak można z tego korzystać?

Terapia tlenowa przez długo dostępna była tylko w wyjątkowych sytuacjach, służyła do leczenia przewlekłych chorób. Większa dostępność sprawiła, że coraz szersze grono osób może z niej skorzystać.

Z terapii hiperbarycznej mogą korzystać zawodnicy oraz zaawansowani amatorzy, czyli osoby o dużym obciążeniu treningowym, chcące spróbować nowej formy regeneracji.

HBOT nie jest wskazane dla osób z rozrusznikiem serca, ostrym schorzeniem uszu, w ciąży, z podwyższoną temperaturą, osoby po zabiegach operacyjnych w obrębie klatki piersiowej i układu oddechowego.

Komory hiperbaryczne stają się coraz bardziej popularne i zwiększa się liczba ich lokalizacji. Można z nich korzystać m.in. w Warszawie, Ciechocinku, Piasecznie, Krakowie. Ceny wahają się od 150 do 420 złotych, zależy to od wykorzystywanego ciśnienia oraz rodzaju komory. Zabiegi powinny być wykonywane w seriach. Liczbę zabiegów ustala lekarz - od kilku do kilkudziesięciu.

Jednak nie można zapomnieć, że nadal jest to leczenie i niezbędna jest medyczna konsultacja zanim zdecydujemy się na terapię HBOT. Lekarz powinien wyrazić zgodę na rozpoczęcie zabiegów. Ważne jest też, by po zakończeniu serii zabiegów skonsultować się ponownie z lekarzem i porozmawiać o wynikach.

Copyright © Agora SA