BMW Półmaraton Praski - największy półmaraton na wschód od Wisły

30 sierpnia wystartuje druga edycja BMW Półmaratonu Praskiego. Blisko osiem tysięcy biegaczy będzie mogło zmierzyć się na nowej, interesującej trasie, wiodącej w całości po prawej stronie Wisły.

W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników biegu nową, ciekawą trasę. Oprócz niej, w dniu zawodów na uczestników biegu czeka szereg atrakcji. Nie zapomniano również o biegowych przygotowaniach dla wszystkich - organizator zaplanował cykl bezpłatnych treningów na stadionie Agrykoli.

Trasa BMW Półmaratonu Praskiego

Niedzielny poranek, okolice Stadionu Narodowego. Dynamiczna muzyka, zachęcająca do biegu. W jej rytmie wystartujemy z Alei Zielenieckiej, kierując się w stronę Saskiej Kępy. Wbiegniemy na najbardziej znaną arterię tej okolicy - ulicę Francuską. Jej urok nieodłącznie wiąże się z legendą polskiej piosenki, która spędziła tu niemal całe życie - Agnieszką Osiecką. Jej pomnik będziemy mijać, a aby podkreślić wyjątkowość tej okolicy rozbrzmiewać tutaj będzie muzyka, oczywiście utwory ze słowami Osieckiej. Dalej kierujemy się w ulicę Zwycięzców, potem krótki podbieg na Saską i dalej w ul. Egipską.

Później trasa poprowadzi znanymi arteriami Gocławia (m.in. ulicami Gen. Abrahama i ul. Gen. Fieldorfa). Jak podkreśla medalista olimpijski w boksie Krzysztof Kosedowski, który mieszka na Gocławiu od 30 lat, okolice, które do tej pory były omijane przez imprezy tej rangi, obecnie rozkwitają. "Gocław to piękne osiedla, wypełnione zielenią, z cudownym Parkiem Nad Balatonem" - opowiada z uśmiechem Krzysztof Kosedowski, medalista olimpijski w boksie i mieszkaniec Gocławia, który wystartuje z numerem 5.

Trasa BMW Półmaratonu Praskiego (kliknij, aby powiększyć)

BMW Półmaraton Praski BMW Półmaraton Praski

Z ulicy Fieldorfa pobiegniemy w stronę Wału Miedzeszyńskiego, którym następnie przez 3 km będziemy truchtali na południe. Przy ulicy Bronowskiej czeka nas zawrotka i dalej już 10 km długiej prostej wzdłuż Wisły. Przed Parkiem Praskim zawracamy, aby na ulicach Sokolej, Zamoyskiego, Sprzecznej i Targowej zanurzyć się w klimat prawdziwej warszawskiej Pragi. Aby umilić Wam ostatnie kilometry przygrywać tutaj będą prawdziwi prascy muzykanci. Stąd już blisko do mety, zlokalizowanej w Parku Skaryszewskim.

Miasteczko biegowe w Parku Skaryszewskim

Zacienione alejki parku pozwolą na przeprowadzenie komfortowej rozgrzewki przed startem, a w trakcie i po biegu powstanie tam miasteczko pełne atrakcji dla uczestników i kibiców. Będzie strefa dla biegaczy, część gastronomiczna, a specjalnie z myślą o najmłodszych powstanie strefa sportowa dla dzieci.

BMW Półmaraton Praski BMW Półmaraton Praski

Zarejestruj się do startu!

Aby wystartować w BMW Półmaratonie Praskim należy zarejestrować się na stronie: http://www.bmwpolmaratonpraski.pl. Koszt pakietu startowego to obecnie 99 zł. W jego skład wchodzi m.in. koszulka z najnowszej kolekcji firmy 4F - oficjalnego sponsora technicznego biegu. Na mecie na biegaczy czeka też wyjątkowy medal wykonany przez Mennicę Królewską, wiele niespodzianek przygotowanych przez partnerów biegu, a dla najlepszych puchary i nagrody rzeczowe.

BMW Półmaraton Praski BMW Półmaraton Praski

Przyjdź na bezpłatne treningi

Jak twierdzi wielokrotna reprezentantka Polski na długich dystansach Edyta Lewandowska, półmaraton może przebiec każdy, u którego nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i którego organizm jest odpowiednio przygotowany na długotrwały wysiłek. Podstawą są jednak regularne i systematyczne treningi. Pod okiem maratońskiej mistrzyni kraju z 2009 r. każdy może zdobywać niezbędne biegowe doświadczenie, ponieważ organizatorzy BMW Półmaratonu Praskiego zapraszają wszystkich chętnych na otwarte treningi biegowe z 4F, które odbywają się w każdą sobotę na stadionie Agrykoli. Wśród trenerów, poza Lewandowską, są m.in. Rafał Sieradzki, Paweł Olszewski i Mateusz Baran. W każdą niedzielę tym samym miejscu treningi do półmaratonu prowadzi klub 12tri.pl.

Udział w biegu potwierdzili już m.in.: minister sportu Adam Korol, który wystartuje z numerem 1, multimedalistka mistrzostw Polski w lekkoatletyce Iwona Lewandowska, długodystansowiec Marcin Chabowski oraz Wanda Panfil - mistrzyni świata w maratonie z Tokio (1991).

BMW Półmaraton Praski BMW Półmaraton Praski

W ubiegłym roku w premierowej edycji BMW Półmaratonu Praskiego udział wzięło ponad 6 tysięcy zawodników z 20 krajów. Triumfował Kenijczyk John Kibichiy Tanui, czasem 1:03.51, a w gronie kobiet najszybsza była Iwona Lewandowska - 1:13.10.