Pobiegną z Warszawy do Rygi w ramach Freedom Charity Run

Dwaj biegacze z Polski i jeden z Niemiec mają zamiar pokonać w 10 dni 700 km trasę z Warszawy do Rygi, aby zamanifestować ideę wolnej i demokratycznej Europy w roku prezydencji Łotwy w UE. Do Rygi równocześnie pobiegną również biegacze z Estonii.

Celem biegu jest pomoc dzieciom chorym na raka na Łotwie i na Ukrainie. Bieg FCR 2015 do Rygi odbędzie się równocześnie z dwóch stolic europejskich: Warszawy przez Kowno i z Talina.

Bieg Freedom Charity Run, inicjatywa trzech maratończyków Mariusza Szeiba i Daniela Wcisło, przedsiębiorców z Poznania oraz Ludwiga Schleretha notariusza z Halle, odbędzie się w tym roku po raz trzeci. Obaj Polacy i Niemiec są członkami największej organizacji charytatywnej na świecie - LIONS. To właśnie pomysł pobiegnięcia z Polski na Konwencję Światową Organizacji Lions, która w 2013 roku po raz pierwszy odbywała się w Europie, leżał u podstaw pierwszego biegu. Polsko- niemiecki team biegnąc ramię w ramię 423 km ze Szczecina do Hamburga chciał pokazać solidarność i przyjazne sąsiedztwo tych dwóch, kiedyś mocno skłóconych, a obecnie doskonale współpracujących, ważnych europejskich państw.

FREEDOM CHARITY RUN 2015 - We Run We ServeFREEDOM CHARITY RUN

Hasło biegaczy „We Run We Serve” - pomagamy biegając to drugi aspekt inicjatywy Freedom Charity Run. Dzięki ludziom dobrej woli „wykupującym” kolejne kilometry trasy, w 2013 roku zebrano ponad 10 tys. Euro. Kwota ta została przeznaczona na remonty 4 domów dziecka w Halle, które ucierpiały podczas katastrofalnej powodzi, która w czerwcu 2013 nieoczekiwanie nawiedziła wschodnio - południowe Niemcy.

W 2014 r. obchodzono 25. rocznicę upadku komunizmu w Europie. Trasa FCR 2014 nasuwała się więc sama - prowadziła z Gdańska do Berlina. Tym razem nad biegiem, prowadzącym m.in. przez Kościerzynę, Chojnice, Poznań, Gorzów i Kostrzyn, patronat objęli zarówno prezydent RP Bronisław Komorowski, jak symbol wolności na całym świecie, prezydent Lech Wałęsa. Współpatronem biegu był także ojciec polskiej transformacji ekonomicznej prof. Leszek Balcerowicz.

W towarzystwie biegaczy- amatorów, uczniów szkolnych, a często i całych biegających rodzin, przez 10 dni, w słońcu i deszczu, w upale i chłodzie, biegacze mozolnie przemierzali kilometr za kilometrem, 621 kilometrową trasę. „Wybiegali” razem ponad 16 tys. Euro. Całość przekazana została na pomoc dla dzieci na Ukrainie.

Raport z FCR 2014

Symboliczne połączenie trzech państw

W tym roku, w związku z prezydencją Łotwy w UE, polsko - niemiecki team zdecydował się na symboliczne połączenie biegiem aż trzech państw. Startując 3.09.15 spod Zamku Królewskiego w Warszawie, przez Wyszków, Łomżę, Grajewo i Suwałki, litewskie: Mariampol, Kiejdany i Kowno, po równo 700 km planują oni, 12 września dobiec do Rygi. W tym samym dniu, do stolicy Łotwy przybiegną także biegacze z sąsiedniej Estonii. Także i w tym roku patronem biegu został Lech Wałęsa.

Cel charytatywny FCR 2015 w tym roku to po połowie, pomoc łotewskim dzieciom chorym na raka oraz kontynuacja pomocy dla dzieci na Ukrainie. Bieg Freedom Charity Run rządzi się nieco innymi zasadami niż większość biegów. Trzej biegacze-organizatorzy biegnąc czasem razem, a czasem na zmianę „pokrywają” całą trasę wyścigu. Pozostali uczestnicy biegną dowolny dystans, czasem 1, a czasem ponad 20 kilometrów. Biegacze nie ścigają się i nie konkurują ze sobą, lecz wspólnie biegną ramię w ramię, z tą samą prędkością, w tym samym kierunku, we wspólnym celu. Udział we Freedom Charity Run to wyrażenie solidarności z ideami wolności i pomocy dla innych, bo jak mówią Mariusz, Daniel i Ludwig - „nic tak nie zbliża ludzi jak wspólny bieg w tym samym kierunku” dodają przy tym jeszcze 4 słowa „We Run We Serve”.

Organizatorzy zapraszają do dołączenia się w dowolnym miejscu na trasie szczególnie na 10, 5 lub 1 km przed metą lub po starcie. Organizatorzy proszą o dowolne datki charytatywne lub o „wykup kilometrów” (1 km - 100 Euro). Lista sponsorów kilometrów będzie publikowana na www.freedom-charity-run.com oraz w publikacjach pamiątkowych FCR 2015.

Więcej informacji na: http://www.freedom-charity-run.com