New York City Marathon już w niedzielę! [8 dowodów kultowości]

To 45. edycja New York City Marathon. Wszyscy wiedzą, że to kultowa impreza. Ale właściwie co w niej takiego wyjątkowego? Na przykład te 8 rzeczy.

New York City Marathon 2015 już w niedzielę, 1 listopada! JESTEŚMY TAM! Śledź relację na Facebooku i Instagramie . Partnerem relacji jest New Balance Polska.

Siła w masie

To największy maraton na świecie. Co roku startuje w nim ok. 55 tysięcy osób! Już w niedzielę biegacze zrobią w Nowy Jorku łącznie ponad 2 mln kilometrów! A pomyśleć, że jeszcze w latach 80-tych organizatorzy NYC Marathon z podziwem patrzyli na Maraton Warszawski i zachodzili w głowę, jak się zrobić u siebie taki klimat i taką frekwencję!

Dziś cały Nowy Jork żyje tą imprezą. Biegaczy wspiera co najmniej drugie tyle kibiców. Atmosfera jest nieziemska! To ona przyciąga rekordową liczbę obcokrajowców. Aż 40% startujących to zagraniczni biegacze. Organizatorzy NYC Marathon zwykli mówić, że są ONZ-etem imprez sportowych.

Organizator-legenda

Facetem, który rozkręcił to szaleństwo był Fred Lebow. Zanim zmarł na raka w 1994 r., zdążył przebiec 69 maratonów w 30 krajach. W 1992 r. zaraz po tam, jak zdiagnozowano u niego raka, po raz ostatni przebiegł NYC Marathon. Statua upamiętniająca jego osobę stoi w Central Parku, w okolicach linii mety Marathonu.

Dziś szefem NYCM jest Peter Ciaccia, którego spotkaliśmy w Central Parku po porannym rozruchu :)

TCS New York City MarathonTCS New York City Marathon Po porannym rozruchu z Polska Running Team (największy polski klub biegowy w NYC) dołączył do nas Peter Ciaccia, szef TCS New York City Marathon Po porannym rozruchu z Polska Running Team (największy polski klub biegowy w NYC) dołączył do nas Peter Ciaccia, szef TCS New York City Marathon

Bohaterowie różnego kalibru

Był rok 1987, kiedy Bob Wieland stracił obie nogi w wybuchu miny przeciwpiechotnej. To jednak nie przeszkodziło mu w ukończyć New York City Marathon. Zrobił to w niespełna 100 godzin, idąc całą trasę na rękach.

Są też mniej wyciskające łzy wyczyny. Kika lat temu nagrodziła się specyficzna rywalizacja pt. "5 Boroughs, 5 Beers". Trasa NYC Marathonu przebiega przez pięć wielkich dzielnic-okręgów (Boroughs) Nowego Jorku. Chodzi o to, żeby przebiec maraton jak najszybciej, wypijając po drodze co najmniej 5 piw, w każdej dzielnicy jedno. Legenda głosi, że rekord w tej dyscyplinie należy do Jesse'ego Williamsa, który w 2007 r. zrobił tow 3 godziny 26 minuty.

Nietuzinkowy rekord należy też do Davida Babcocka, profesora University of Central Missouri. To rekord Guinnessa w zrobieniu na drutach najdłuższego szalika, biegnąc równocześnie maraton. Zrobił to w zeszłym roku, pobił wtedy swój własny jego rekord życiowy o prawie minutę, szalik miał 3 metry 66 centymetrów, a Babock zbierał pieniądze na badania nad chorobą Alzheimera.

Równość i jedność

Równość to cnota NYC Marathonu. Jako jeden z pierwszych i wciąż jeden z nielicznych wśród dużych imprez, gwarantuje taką samą wartość nagród pieniężnych dla zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn. Mary Wittenberg, długoletnia szefowa New York Road Runners (stowarzyszenie organizacja NYC Marathon), była pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora maratonu należącego do Korony Maratonów Świata i jedną z niewielu kobiet organizującą sportowe imprezy tej skali w ogóle.

Zasada równości cenią też sobie wózkarze. Zawody dla niepełnosprawnych na wózkach w ramach NYCM są rozgrywane od 2000 r. Od tego czasu stały się oczywiście największymi i najbardziej prestiżowymi na świecie. "Tutaj nie czujesz się inny. W NY stajesz na starcie z całym światem, na równi" mówi wielokrotna zwyciężczyni wyścigów wózkarzy, Tatyana McFadden.

Innym ważnym wyróżnikiem NYCM jest tutejsza społeczność biegaczy - ich jedność. Kiedy w 2012 roku po przejściu huraganu Sandy, dosłownie w przeddzień startu, organizatorzy zdecydowali się odwołać imprezę. Tysiące ludzi zebrało się w central Parku I w ciszy i skupieniu, przebiegli 42,195 km w intencji ofiar kataklizmu. Zebrali też pieniądze na rzecz ofiar.

Źródło inspiracji

Inspirujący jest na pewno luz tutejszych biegaczy, przejawiający się np. w przebraniach. Na maratonie można spotkać biegaczy w kosmicznych kostiumach. A że tegoroczny wyścig odbędzie się w niedzielę rano, zaraz po Halloween, szanse na spotkanie zombie, czarownic, ludzi-dyń i duchów jeszcze wzrastają.

NYCM inspirujący jest także dla kibiców. To, co się dzieje na ulicach, przez które jest wielkim festiwalem kreatywności i humoru. Jeśli brakuje Ci pomysłu na kibicowanie, przejrzyj zdjęcia z NYC.

Zobacz: Tak się kibicuje! [ZDJĘCIA]

Oprócz kibiców, niesamowici są też wolontariusze, którzy są wręcz komicznie mili. Wszystko razem przeczy stereotypowi, że Nowojorczycy są zimni, niemili i aroganccy.

Maraton inspiruje też oszustów. Ponad 30 lat po słynnym oszustwie Rosie Ruiz na maratonie w Bostonie, która pokonała trasę pól na pól metrem i biegiem, okazuje się że na NYC Marathon co roku kilkadziesiąt osób robi to samo. Oddaje swoje chipy szybkim biegaczom, a sami zaczajają się w Central Parku, by tylko finiszować w wielkim stylu. Swoje "śledztwo" w tej sprawie przeprowadził w zeszłym roku The New York Times.

Kibice stoją na trasie NYC Marathon przez całe 42,195 kmKibice stoją na trasie NYC Marathon przez całe 42,195 km  nyrr.org nyrr.org

Mistrz przyciągania uwagi

Tak, jak u nas z piłką nożną, tu ciężko wygrać baseballem, koszykówką czy hockeyem. New York City Marathon to jeden z tych nielicznych momentów - obok Igrzysk Olimpijskich - kiedy oczy widzów są zwrócone na lekką atletykę. To naprawdę wielka sztuka. Nawet osoby na co dzień kompletnie niezainteresowane bieganiem, biorą kawę i bajgle na wynos i idą kibicować.

Bieganie charytatywne - level hard

Program biegania charytatywnego jest tutaj niesamowicie rozwinięty. Dziesiątki tysięcy osób biegnie maraton w "wyższej sprawie". Idee wspierają też celebryci. W tym roku będzie to np. piosenkarka i aktorka Alicia Keys. Biegnie i zbiera pieniądze na organizację, której jest współtwórcą - Keep a Child Alive, pomagającą afrykańskim dzieciom i rodzinom zdobyć dostęp do leków na HIV. To będzie drugi maraton Keys (pierwszy pobiegła w 2007 roku w Grecji), ale ten będzie dla niej wyjątkowy, bo jest rodowitą mieszkanką Nowego Jorku. "Któregoś razu, jadąc pociągiem przez kolejne dzielnice, pomyślałam, że nigdy przez nie nie przebiegłam. To jest najlepszy moment i sposób, żeby to zrobić" - napisała na swoim blogu na Rafinery29.com.

Jeśli chodzi o celebrytów, całkiem pokaźną sumkę zebrał swego czasu raper Sean "P. Diddy" Combs. W 2003 roku przebiegł NYC Marathon w czasie 4:14:54 i zebrał kosmiczną sumę 2 mln dolarów na cele charytatywne.

Fajnym charytatywnym akcentem jest też tradycja oddawania biegowych ubrań. Na start przyjeżdża się w bluzach i dresach, które chce się oddać. Tuż przed startem zdejmuje się je i wkłada do specjalnych pojemników. Ubrania są potem przekazywane potrzebującym. Ostatnio pojawił się trend, że single przynoszą ubrania swoich ex-partnerów i w ten sposób pozbywają się ich i zrywają z przeszłością. Jakiekolwiek są motywy, wychodzi z tego fajna akcja, gdzie co roku przekazywane jest bezdomnym ok. 90 000 kg ubrań!

Na koniec jeszcze trochę liczb:

4:34:45 - tyle wynosi średni czas finiszera NYC Marathon.

62 000 litrów wody - tyle wypijają co roku maratończycy

121 600 litrów - tyle wypijają Gatorade'a

2 mln - tyle zużywają przy tym papierowych kubków

28 - tyle ogółem zwycięstw w NYC Marathon maja na koncie Amerykanie. Wciąż są tu liderami. Kenijczycy, z 20 zwycięstwami, są na drugim miejscu. Tu jednak trzeba zaznaczyć, że ostatni dwaj amerykańcy zwycięzcy NYCM to Meb Keflezighi (w 2009) i dopiero Atonio Salazar (w 1982 !).

New York City Marathon 2015 już w niedzielę, 1 listopada! JESTEŚMY TAM! Śledź relację na Facebooku Instagramie .

Partnerem relacji jest New Balance Polska.

Tekst na podstawie www.running.competitor.com/2015/10/new-york-city-marathon

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.