New York City Marathon już w niedzielę! [8 dowodów kultowości]

To 45. edycja New York City Marathon. Wszyscy wiedzą, że to kultowa impreza. Ale właściwie co w niej takiego wyjątkowego? Na przykład te 8 rzeczy.

New York City Marathon 2015 już w niedzielę, 1 listopada! JESTEŚMY TAM! Śledź relację na Facebooku i InstagramiePartnerem relacji jest New Balance Polska.

Siła w masie

To największy maraton na świecie. Co roku startuje w nim ok. 55 tysięcy osób! Już w niedzielę biegacze zrobią w Nowy Jorku łącznie ponad 2 mln kilometrów! A pomyśleć, że jeszcze w latach 80-tych organizatorzy NYC Marathon z podziwem patrzyli na Maraton Warszawski i zachodzili w głowę, jak się zrobić u siebie taki klimat i taką frekwencję!

Dziś cały Nowy Jork żyje tą imprezą. Biegaczy wspiera co najmniej drugie tyle kibiców. Atmosfera jest nieziemska! To ona przyciąga rekordową liczbę obcokrajowców. Aż 40% startujących to zagraniczni biegacze. Organizatorzy NYC Marathon zwykli mówić, że są ONZ-etem imprez sportowych.

Organizator-legenda

Facetem, który rozkręcił to szaleństwo był Fred Lebow. Zanim zmarł na raka w 1994 r., zdążył przebiec 69 maratonów w 30 krajach. W 1992 r. zaraz po tam, jak zdiagnozowano u niego raka, po raz ostatni przebiegł NYC Marathon. Statua upamiętniająca jego osobę stoi w Central Parku, w okolicach linii mety Marathonu.

Dziś szefem NYCM jest Peter Ciaccia, którego spotkaliśmy w Central Parku po porannym rozruchu :)

TCS New York City MarathonPo porannym rozruchu z Polska Running Team (największy polski klub biegowy w NYC) dołączył do nas Peter Ciaccia, szef TCS New York City Marathon

Bohaterowie różnego kalibru

Był rok 1987, kiedy Bob Wieland stracił obie nogi w wybuchu miny przeciwpiechotnej. To jednak nie przeszkodziło mu w ukończyć New York City Marathon. Zrobił to w niespełna 100 godzin, idąc całą trasę na rękach.

Są też mniej wyciskające łzy wyczyny. Kika lat temu nagrodziła się specyficzna rywalizacja pt. "5 Boroughs, 5 Beers”. Trasa NYC Marathonu przebiega przez pięć wielkich dzielnic-okręgów (Boroughs) Nowego Jorku. Chodzi o to, żeby przebiec maraton jak najszybciej, wypijając po drodze co najmniej 5 piw, w każdej dzielnicy jedno. Legenda głosi, że rekord w tej dyscyplinie należy do Jesse'ego Williamsa, który w 2007 r. zrobił tow 3 godziny 26 minuty.

Nietuzinkowy rekord należy też do Davida Babcocka, profesora University of Central Missouri. To rekord Guinnessa w zrobieniu na drutach najdłuższego szalika, biegnąc równocześnie maraton. Zrobił to w zeszłym roku, pobił wtedy swój własny jego rekord życiowy o prawie minutę, szalik miał 3 metry 66 centymetrów, a Babock zbierał pieniądze na badania nad chorobą Alzheimera.

Równość i jedność

Równość to cnota NYC Marathonu. Jako jeden z pierwszych i wciąż jeden z nielicznych wśród dużych imprez, gwarantuje taką samą wartość nagród pieniężnych dla zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn. Mary Wittenberg, długoletnia szefowa New York Road Runners (stowarzyszenie organizacja NYC Marathon), była pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora maratonu należącego do Korony Maratonów Świata i jedną z niewielu kobiet organizującą sportowe imprezy tej skali w ogóle.

Zasada równości cenią też sobie wózkarze. Zawody dla niepełnosprawnych na wózkach w ramach NYCM są rozgrywane od 2000 r. Od tego czasu stały się oczywiście największymi i najbardziej prestiżowymi na świecie. "Tutaj nie czujesz się inny. W NY stajesz na starcie z całym światem, na równi” mówi wielokrotna zwyciężczyni wyścigów wózkarzy, Tatyana McFadden.

Innym ważnym wyróżnikiem NYCM jest tutejsza społeczność biegaczy - ich jedność. Kiedy w 2012 roku po przejściu huraganu Sandy, dosłownie w przeddzień startu, organizatorzy zdecydowali się odwołać imprezę. Tysiące ludzi zebrało się w central Parku I w ciszy i skupieniu, przebiegli 42,195 km w intencji ofiar kataklizmu. Zebrali też pieniądze na rzecz ofiar.

Źródło inspiracji

Inspirujący jest na pewno luz tutejszych biegaczy, przejawiający się np. w przebraniach. Na maratonie można spotkać biegaczy w kosmicznych kostiumach. A że tegoroczny wyścig odbędzie się w niedzielę rano, zaraz po Halloween, szanse na spotkanie zombie, czarownic, ludzi-dyń i duchów jeszcze wzrastają.

NYCM inspirujący jest także dla kibiców. To, co się dzieje na ulicach, przez które jest wielkim festiwalem kreatywności i humoru. Jeśli brakuje Ci pomysłu na kibicowanie, przejrzyj zdjęcia z NYC.

Zobacz: Tak się kibicuje! [ZDJĘCIA]

Oprócz kibiców, niesamowici są też wolontariusze, którzy są wręcz komicznie mili. Wszystko razem przeczy stereotypowi, że Nowojorczycy są zimni, niemili i aroganccy.

Maraton inspiruje też oszustów. Ponad 30 lat po słynnym oszustwie Rosie Ruiz na maratonie w Bostonie, która pokonała trasę pól na pól metrem i biegiem, okazuje się że na NYC Marathon co roku kilkadziesiąt osób robi to samo. Oddaje swoje chipy szybkim biegaczom, a sami zaczajają się w Central Parku, by tylko finiszować w wielkim stylu. Swoje "śledztwo” w tej sprawie przeprowadził w zeszłym roku The New York Times.

NYC Marathon nyrr.org

Mistrz przyciągania uwagi

Tak, jak u nas z piłką nożną, tu ciężko wygrać baseballem, koszykówką czy hockeyem. New York City Marathon to jeden z tych nielicznych momentów - obok Igrzysk Olimpijskich - kiedy oczy widzów są zwrócone na lekką atletykę. To naprawdę wielka sztuka. Nawet osoby na co dzień kompletnie niezainteresowane bieganiem, biorą kawę i bajgle na wynos i idą kibicować.

Bieganie charytatywne - level hard

Program biegania charytatywnego jest tutaj niesamowicie rozwinięty. Dziesiątki tysięcy osób biegnie maraton w "wyższej sprawie". Idee wspierają też celebryci. W tym roku będzie to np. piosenkarka i aktorka Alicia Keys. Biegnie i zbiera pieniądze na organizację, której jest współtwórcą - Keep a Child Alive, pomagającą afrykańskim dzieciom i rodzinom zdobyć dostęp do leków na HIV. To będzie drugi maraton Keys (pierwszy pobiegła w 2007 roku w Grecji), ale ten będzie dla niej wyjątkowy, bo jest rodowitą mieszkanką Nowego Jorku. "Któregoś razu, jadąc pociągiem przez kolejne dzielnice, pomyślałam, że nigdy przez nie nie przebiegłam. To jest najlepszy moment i sposób, żeby to zrobić” - napisała na swoim blogu na Rafinery29.com.

Jeśli chodzi o celebrytów, całkiem pokaźną sumkę zebrał swego czasu raper Sean "P. Diddy” Combs. W 2003 roku przebiegł NYC Marathon w czasie 4:14:54 i zebrał kosmiczną sumę 2 mln dolarów na cele charytatywne.

Fajnym charytatywnym akcentem jest też tradycja oddawania biegowych ubrań. Na start przyjeżdża się w bluzach i dresach, które chce się oddać. Tuż przed startem zdejmuje się je i wkłada do specjalnych pojemników. Ubrania są potem przekazywane potrzebującym. Ostatnio pojawił się trend, że single przynoszą ubrania swoich ex-partnerów i w ten sposób pozbywają się ich i zrywają z przeszłością. Jakiekolwiek są motywy, wychodzi z tego fajna akcja, gdzie co roku przekazywane jest bezdomnym ok. 90 000 kg ubrań!

Na koniec jeszcze trochę liczb:

4:34:45 - tyle wynosi średni czas finiszera NYC Marathon.

62 000 litrów wody - tyle wypijają co roku maratończycy

121 600 litrów - tyle wypijają Gatorade'a

2 mln - tyle zużywają przy tym papierowych kubków

28 - tyle ogółem zwycięstw w NYC Marathon maja na koncie Amerykanie. Wciąż są tu liderami. Kenijczycy, z 20 zwycięstwami, są na drugim miejscu. Tu jednak trzeba zaznaczyć, że ostatni dwaj amerykańcy zwycięzcy NYCM to Meb Keflezighi (w 2009) i dopiero Atonio Salazar (w 1982!).

 

New York City Marathon 2015 już w niedzielę, 1 listopada! JESTEŚMY TAM! Śledź relację naFacebooku Instagramie.

Partnerem relacji jest New Balance Polska.

Tekst na podstawie www.running.competitor.com/2015/10/new-york-city-marathon