Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 160 miast i ponad 20 tys. biegaczy. "Każdy uczestnik jest zwycięzcą!"

W ciągu kilku lat z małego przedsięwzięcia projekt stał się jednym z kluczowych wydarzeń w Polsce, a nasza impreza wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dodatku, jest to jedna z nielicznych imprez niosących przesłanie ideowo-historyczne. Dla nas każdy uczestnik jest zwycięzcą - mówi Olga Semeniuk, koordynatorka projektu.

28 lutego odbędzie się 4. edycja projektu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ponad 160 miastach w Polsce i zagranicą, biegacze wystartują na trzech dystansach: 5 i 10 km oraz specjalnym: 1963 metrów celem uczczenia pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Na temat idei, jaka przyświeca inicjatywie oraz nowości jakie czekają na biegających patriotów rozmawiamy z Olgą Semeniuk, koordynatorką projektu.

Marcin Pietraszek: Wszystko wskazuje na to, że nadchodząca edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie rekordowa pod względem frekwencji.

Olga Semeniuk: - Już dostajemy zgłoszenia od władz miast, chcących zorganizować biegi w 2017 roku. W ubiegłym roku w projekcie wzięło udział 81. miast, w których pobiegło 20 tys. biegaczy. W tym udało nam się podwoić te statystyki. Miasta, z którymi współpracowaliśmy dalej chcą organizować biegi, a pozytywne komentarze na temat przedsięwzięcia sprawiły, że coraz chętniej kontaktowały się z nami kolejne miejscowości. W tegorocznej edycji na większą skalę pobiegnie Polonia poza granicami kraju, bo aż w siedmiu lokalizacjach.

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Byliście nawet nominowani do plebiscytu Najlepszych Sportowców Warszawy w kategorii impreza roku.

- To dla nas ogromny zaszczyt. W ciągu kilku lat z małego przedsięwzięcia projekt stał się jednym z kluczowych wydarzeń w Polsce, a nasza impreza wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dodatku, jest to jedna z nielicznych imprez niosących przesłanie ideowo-historyczne. Dla nas każdy uczestnik jest zwycięzcą. W pakiecie startowym jest koszulka biegowa z wizerunkami żołnierzy wyklętych, materiały edukacyjne oraz medal. W zeszłym roku biegacze mogli wybrać jedną z pięciu koszulek z wizerunkami z twarzami żołnierzy, w tym roku poszerzyliśmy ofertę do dziesięciu wzorów. Część z nich powtarza się z zeszłorocznej edycji, lecz jest kilka nowych. Podczas tegorocznej edycji chcemy bardziej pokazać kobiety z podziemia antykomunistycznego. Każda edycja przybliża biegaczom życiorysy innych bohaterów. Nasza formuła: łączenie sportu z ideą historyczną się sprawdza. Widać to po stale rosnącej frekwencji na naszym wydarzeniu.

W jaki sposób rozpoczęliście współpracę z ambasadorami Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych m.in. Lilu i Falą, raperkami z projektu Panny Wyklęte?

- W tym roku Panny Wyklęte również obejmą patronatem honorowym projekt Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wystartują w naszych zawodach, a ich piosenki będą towarzyszyć biegaczom oraz całym rodzinom na naszym wydarzeniu.

Panny wyklęte to nie jedyni ambasadorzy biegu. Wśród nich znalazł się aktor - Marcin Kwaśny. Jak doszło do współpracy? Odtwórca głównej roli w filmie "Historia Roja" jest bardzo zaangażowany w tematykę historyczną, dzięki czemu przyjemnie nam się pracuje nad promocją biegów. Jeśli chodzi o początki naszej współpracy nawiązała się w humorystyczny sposób. Przeglądałam materiały dotyczące poprzedniej edycji i przypadkowo dotarłam do wywiadu, którego Marcin udzielił mając na sobie naszą koszulkę z naszego biegu. Pomyślałam, że zapytam się jak mu się biegło i od tamtego czasu biegniemy w jednej drużynie. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że razem wystartujemy na specjalnej trasie 1963 metrów upamiętniającą datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Tropem Wilczym - to nie tylko biegi. Jakie atrakcje będą czekać na pasjonatów historii, oprócz sportowej rywalizacji?

- Po zawodach na dystansach 5, 10 km oraz 1963 metrów będzie serwowany posiłek regeneracyjny tradycyjnej kuchni polowej. Dodatkowymi atrakcjami, towarzyszącymi biegom będą pokazy grup rekonstrukcyjnych, odgrywające sceny z życia naszych bohaterów. Przygotowaliśmy także grę miejską, w której uczestnicy przejdą szlakiem jednego z żołnierzy wyklętych. Ich zadaniem będzie odgadnięcie jego personaliów. Serdecznie zapraszam wszystkich biegaczy oraz miłośników historii do wzięcia udziału w biegach oraz dodatkowych wydarzeniach w całej Polsce, a szczególnie w Warszawie. Podczas imprezy odbędzie się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Widzimy się 28 lutego w Parku Skaryszewskim o godzinie 9.

Rozmawiał Marcin Pietraszek

Skomentuj:
Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 160 miast i ponad 20 tys. biegaczy. "Każdy uczestnik jest zwycięzcą!"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX