Piach, upał i 300 niepokonanych

Czy bieganie po piasku w czterdziestostopniowym upale może sprawiać przyjemność? Blisko 300 uczestników zaplanowanych na 8 sierpnia 2010 roku I Mistrzostw Polski w Biegu Pustynnym zapewnia, że tak!

Sierpniowa impreza będzie kontynuacją biegu pustynnego - Pustynna 10 z ubiegłego roku. Przekształcenie zawodów w I Mistrzostwa wynika z rosnącego zainteresowania imprezą i pozytywnymi recenzjami uczestników poprzedniego biegu. W tym roku ponad 300 zawodników z całej Polski będzie rywalizować w Pustynnym maratonie oraz w biegu na 10 kilometrów. Dodatkowo, podobnie jak rok przy okazji Biegu Pustynnego odbędą się Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych. Zawody odbędą się na Pustyni Siedleckiej w Gminie Janów koło Częstochowy. Wójt gminy Janów jest pełen uznania dla tych. którzy brali udział w ubiegłorocznej rywalizacji i pojawią się na starcie również w tym roku.

- Bieganie w upale po rozgrzanym piachu, to wysiłek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Tym bardziej wielkie słowa podziwu kieruje do tych, którzy byli z nami w zeszłym roku i zgłosili swoją chęć do biegania w tegorocznych I Mistrzostwach Polski w Bieganiu Pustynnym. Z naszych informacji wynika, że są to ludzie z całej Polski. To świadczy o tym, że impreza gwarantuje dodatkowe atrakcje, których szukają miłośnicy biegania - zauważa wójt Adam Markowski.

Trasa biegu przebiega w całości po piaskach Pustyni Siedleckiej i charakteryzuje się ekstremalnymi zbiegami i podbiegami. I chociaż Pustynia Siedlecka jest mniej znana od Pustyni Błędowskiej, zdecydowanie góruje nad swoją imienniczką stopniem atrakcyjności terenu. Połacie piasku zajmują w Siedlcu 25 hektarów, a wydmy osiągają nawet wysokość 30 metrów. Sprawia to, że I Mistrzostwa Polski w Biegu Pustynnym są niejako połączeniem biegania pustynnego z bieganiem po górach.

- Nasza gmina słynie z krajobrazowych przeciwieństw. Z jednej strony piękne lasy, które stanowią ponad połowę powierzchni gminy i czysta jak kryształ woda, a z drugiej wielki piach, który będzie areną zmagań. Jak na każdej rasowej pustyni jest u nas mała oaza. Przy sprzyjających okolicznościach można też zobaczyć fatamorganę. Dodatkowo są małe górki, co na pewno zwiększa atrakcyjność przeprowadzanych tam imprez - zachwala Adam Markowski.

Dzięki temu sierpniowa impreza jest jedyną tego typu w Polsce i w Europie. W założeniu organizatorów trasa biegu będzie wiodła w 99,9 proc. po piasku w 2,5 km pętlach, a przewyższenie osiągnie 400 metrów. To wielkie wyzwanie dla uczestników i nie lada gratka dla widzów. Tuż przed startem zawodnicy będą mogli naładować baterie energetyczną kawą IDEE Kaffee. Już na trasie nie zabraknie oczywiście dużych ilości wody.

I Mistrzostwa Polski w Biegu Pustynnym znalazły uznanie w oczach wielu ekstremalnych biegaczy. Swój udział 8 sierpnia w siedleckiej imprezie zapowiedzieli już m.in były dowódca wojskowej jednostki specjalnej GROM, generał Roman Polko oraz była narciarka alpejska i trenerka Małgorzata Tlałka-Długosz.

- Z każdego uczestnika cieszymy się w takim samym stopniu, ale goszczenie w naszych progach legendy GROMU gen. Polko jest dla nas wydarzeniem szczególnym - dodaje Adam Markowski. Pododbnie jak przed rokiem także i tym razem w biegu wezmą udział najstarsi czynnie biegający zawodnicy: Maria Pawłowska (rocznik 1945) i Mieczysław Tomalski (rocznik 1938).

Informacje o wydarzeniu będzie można zobaczyć i usłyszeć między innymi w telewizji ESPN Classic, Travel Channel i Radiowej Trójce. Rangę zawodów docenili też specjaliści serwisu MaratonyPolskie.pl. Według fachowców ubiegłoroczna odsłona imprezy - "Pustynna 10" zajęła 7. miejsce w rankingu tego typu zawodów w Polsce. Zgłoszenia do I Mistrzostw Polski w Biegu Pustynnym będą przyjmowane do dnia zawodów.

Oficjalna strona biegu

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.