Cypryjskie bieganie, prosto w ramiona Afrodyty

Bieganie to nie tylko moda, która opanowała świat. To styl życia i odpowiedź na toczącą się coraz szybszym tempem codzienność. Im lepsze warunki stwarzamy sobie do uprawiania tego sportu, tym lepiej. Każdy, kto przebiegł maraton na Cyprze potwierdzi, że to idealne miejsce na oderwanie się od szarej rzeczywistości. Dzięki doskonałej pogodzie, można tu cieszyć się ruchem o każdej porze roku.

Afrodyta dobrze wiedziała co robi, wyłaniając się z morza w okolicy cypryjskiego Pafos! Piękne plaże i czyste morze to tylko część atrakcji, jakie czekają tu na turystów. Swój charakter Cypr zawdzięcza też antycznym miastom, gajom oliwnym, sławnym na cały świat winnicom i pachnącym pomarańczami sadom. Wszystko razem i każdą z atrakcji z osobna, zobaczyć można biegając po tym pięknym terenie. Bo Cypr to wyspa sportowców - windsurferzy odnajdują tu dobre wiatry i ciepłą wodę, cykliści odpowiednio przygotowane trasy, a offroadowcy i quadowcy szlaki, które wyzwalają odpowiedni poziom adrenaliny. Wszystkich zachęcają do pobytu tutaj piękne krajobrazy, słońce i temperatura, która nigdy nie zawodzi. Jedni pragną po prostu pośród malowniczych krajobrazów podtrzymywać kondycję i cieszyć się ruchem. Inni aktywność sportową traktują jako środek do celu, którym jest poznanie Cypru.

W poszukiwaniu odpowiedniego terenu

Biegaczy można spotkać tu niemal wszędzie, rano i wieczorem, o każdej porze roku. Nie ma się co dziwić, to wspaniała lokalizacja dla osób pragnących oderwać się od niesprzyjającej zimowej aury. Pogoda na Cyprze między październikiem a kwietniem, z temperaturą utrzymującą się w przedziale 15-25 st. C i stosunkowo małymi opadami w porównaniu do innych regionów Europy, sprzyja poprawieniu kondycji przed sezonem. To tu wczesną wiosną trenują polscy sportowcy. Nasi piłkarze i trenerzy nie od dziś upodobali sobie Cypr jako miejsce swojej pracy. Nic więc dziwnego, że niemal w każdym sezonie mamy tu jedną z rodzimych drużyn, jako swojego przedstawiciela. Biegających piłkarzy często spotkać można na plażach w okolicach Ayia Napa, Limassol czy Pafos.

Nie tylko na piłkarzy kusząco działa opiekująca się mieszkańcami Cypru bogini miłości Afrodyta. Największą atrakcją wyspy jest jej różnorodność. Nawet podczas krótkiego biegu krajobraz może zmienić się kilkakrotnie: strome stoki nagle zastępują płaskie równiny, a skaliste podłoże przeplata się z piaskiem i gliną. Górski krajobraz w głębi wyspy stanowi nie lada wyzwanie dla startujących w miejscowych zawodach. Trud rekompensują jednak przepiękne widoki oraz możliwość odpoczynku na piaszczystych plażach.

Ulubione regiony do aktywności sportowej to góry Troodos, półwysep Akamas oraz przylądek Greko. Jednak tak naprawdę biegać na Cyprze można niemal wszędzie. Na szerokich plażach w każdym zakątku wyspy niemal bez przerwy widać aktywnych biegaczy. Każdy przemierza dystans swoim tempem.

Niech nie umknie nikomu wiadomość, iż przez wyspę biegnie najbardziej na wschód wysunięty odcinek europejskiego szlaku E4 - międzynarodowej sieci 11 długodystansowych szlaków, ciągnących się przez tysiące kilometrów. Szlak rozpoczyna się na Gibraltarze i biegnie przez Hiszpanię, Francję, Szwajcarię, Niemcy, Austrię, Węgry, Bułgarię, Grecję, Kretę i Cypr. Tu wiedzie z portu lotniczego w Pafos do portu lotniczego w Larnace przez Cape Greko, wzdłuż niezwykle malowniczych wsi, w Góry Troodos, na półwysep Akamas, biegnąc przez przepiękne obszary, interesujące z punktu widzenia ekologicznego, historycznego, kulturowego i naukowego. Mimo że to szlak pieszy, część trasy z powodzeniem wykorzystywana jest przez osoby biegające.

Cypryjskie maratony

Biegacze na Cyprze mają też możliwość sprawdzenia swoich sił w zawodach. Od lat rosnącą popularnością cieszą się tutejsze maratony, które zdobyły uznanie dzięki przyjaznej atmosferze, dobrej organizacji, różnorodnym udogodnieniom dla biegaczy oraz dodatkowym rozrywkowym, oferowanym dla całych rodzin.

Do najczęściej wybieranych należą wiosenne wyścigi w okolicach Limassol i Pafos. I choć marzec wydaje się nie najlepszy miesiącem (przynajmniej w naszych warunkach atmosferycznych) do startu w maratonie, na Cyprze w tym czasie wiosenna pogoda wręcz zachęca do biegania.

W skład cypryjskich maratonów wchodzą zwykle 3 biegi: maraton, półmaraton i bieg na 10 kilometrów. Każdy może więc dostosować dystans do swoich możliwości.

Do najbardziej cenionych maratonów zaliczany jest organizowany w tym roku 16 marca 2014 roku "Limassol Marathon GSO" z licencją Stowarzyszenia Międzynarodowych Maratonów i Biegów Ulicznych AIMS oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF.

Organizatorzy, ale też uczestnicy są zdania, że to coś więcej niż zwykłe sportowe wydarzenie. To wielka celebracja biegania i czerpania radości z najmniejszego pokonanego kilometra. Cała impreza to ta naprawdę kilka wyścigów. Na czoło wysuwa się maraton, ale jest także półmaraton, bieg na 10 kilometrów, a nawet specjalny wyścig dla dzieci. Wzdłuż pięknego wybrzeża Limassol każdy może zmierzyć się ze swoimi słabościami, albo po prostu czerpać radość z uczestnictwa w zabawie.

Maraton startuje i kończy się na promenadzie Molos w Limassol, drugim co do wielkości mieście na Cyprze. Bieg wiedzie ulicami i malowniczym wybrzeżem, z widokiem na szerokie plaże przyklejone do Morza Śródziemnego. Zawodnicy biegną w kierunku Amathus, jednego z najstarszych starożytnych miast królewskich wyspy, przez Agios Athanasios i Germasogię, zmieniając później kierunek ze wschodu na zachód. Trasa ma niski stopień trudności. W zasadzie wiedzie płaskim terenem i cechuje się długimi i prostymi odcinkami, często bez żadnych różnic wysokości.

Równie cenionym na wyspie maratonem jest "Cyprus Marathon", który w tym roku zaplanowano na niedzielę 9 marca. To kolejne zawody, w których udział może wziąć niemal każdy. Na zawody składają się 3 biegi: maraton, półmaraton i bieg na 10 kilometrów. Biegi rokrocznie rozpoczynają się tuż przy skałach Afrodyty. To wyjątkowe dla wyspy miejsce. Właśnie tu narodziła się patronka Cypru, bogini miłości. Maraton kończy się w średniowiecznym forcie w Pafos. To wyjątkowa trasa, pełna historycznych miejsc i zachwycających widoków. Natomiast półmaraton i bieg na 10 km rozpocznie się i zakończy przy porcie w Pafos. Cała trasa to niemal płaskie odcinki wiodące po asfaltowej drodze.

Z roku na rok zawody cieszą się coraz większą popularnością. W 2013 roku organizatorzy rejestrowali uczestników biegu z 20 różnych krajów z całego świata, również z Polski. W poprzednich latach "Cyprus Marathon" odbywał się m.in. pod patronatem Cyprus Tourism Organisation. Tak też będzie i w tym roku.

Wiosenne maratony nie są jedynymi zawodami, w których mogą brać udział miłośnicy biegania. 23 listopada 2014 roku odbędzie się cykliczna impreza "Aphrodite Half Marathon" organizowana przez Cyprus Health Runners Club i wspomagane przez Cyprus Sport Organisation. Półmaraton i bieg "Fun Run" odbywają się w Pafos, w pobliżu legendarnego miejsca narodzin bogini Afrodyty. Nie brakuje głosów, że to jeden z najlepszych wyścigów na wyspie, przynajmniej jeśli chodzi o zabawę. Wyścig "Fun Run" przewidziany jest dla wszystkich. Dosłownie. Nie ma w nim bowiem limitu wieku.

Więcej informacji dostępnych na stronach: www.kochamcypr.pl, www.visitcyprus.com oraz www.facebook.com/CyprCTO