Henryk Szost najlepszym maratończykiem w Europie w 2012 roku!

Prestiżowy portal All-Althetlics ogłosił najlepszych sportowców 2012 roku w różnych dyscyplinach sportu. Tomasza Majewskiego uznano za najlepszego zawodnika na świecie we wszystkich konkurencjach rzutowych, a Szosta za najlepszego europejskiego maratończyka.

Tekst pochodzi ze Sport.pl/lekkoatletyka

Mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski został uznany przez prestiżowy portal All-Athletics za najlepszego na świecie zawodnika we wszystkich konkurencjach rzutowych w 2012 roku, a Henryk Szost za najlepszego maratończyka w Europie.
31-letni Majewski (AZS AWF Warszawa), który w Londynie powtórzył sukces sprzed czterech lat z Pekinu, wygrał konkurs wynikiem 21,89. Wyprzedził Niemca Davida Storla i Amerykanina Reese Hoffę.

Tomasz Majewski of Poland places second in the shot put event at the Stockholm Samsung Diamond League event in Stockholm, Friday Aug. 17, 2012. (AP Photo/Christine Olsson) SWEDEN OUTFot. Christine Olsson AP

Miano najlepszej na świecie zawodniczki w konkurencjach rzutowych (dysk, kula, młot, oszczep) przypadło reprezentantce Nowej Zelandii Valerii Adams. W londyńskich igrzyskach była druga w pchnięciu kulą. Klasyfikacja uległa zmianie po tym, jak w organizmie triumfatorki Białorusinki Nadieżdy Ostapczuk wykryto niedozwolony środek. Złoty medal Adams otrzymała po... 44 dniach. Jest także trzykrotną mistrzynią świata (2007-2011).

Przeczytaj również rozmowę: Henryk Szost - człowiek z żelaza

Najwyżej sklasyfikowanym Europejczykiem w olimpijskim maratonie (dziewiąta lokata) był Szost (WKS Grunwald Poznań), który 42 km i 195 m pokonał w Londynie w 2:12.28. W grudniowym biegu na tym dystansie zajął w japońskiej Fukuoce trzecie miejsce z wynikiem 2:08.42. Wcześniej, 4 marca, także w tym kraju (Otsu) rezultatem 2:07.39 ustanowił rekord Polski.

Jak podkreślił przewodniczący komisji sportowo-technicznej PZLA Janusz Rozum, prestiżowy i miarodajny portal All-Athletics prowadzony jest przez węgierskich statystyków. Sporządzają oni również m.in. zestawienia dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i European Athletics oraz dla organizatorów najważniejszych imprez.

Dołącz do nas na Facebooku.