Pętlami między celami. Polska Biega też w Zakładzie Karnym w Strzelinie

Za pierwsze trzy miejsca przyznajemy biegaczom dłuższe widzenia i paczki żywnościowe - mówi kpt. Dariusz Zarzycki z Zakładu Karnego w Strzelinie. Za miesiąc osadzeni wystartują w zawodach Polska Biega.

Aneta Augustyn: Będą się ścigać po spacerniaku?

Kpt. Dariusz Zarzycki, oficer prasowy Zakładu Karnego w Strzelinie: Pole spacerowe jest za małe. Są tam ławki, stoliki do szachów, sprzęt do ćwiczeń, ale nie ma przestrzeni wystarczającej do biegania. Zrobiliśmy trasę między budynkami więziennymi, tak żeby nie było "wąskich gardeł", gdzie mógłby się zrobić tłok. Po asfaltowych dróżkach i boisku, w miarę urozmaicone, tak żeby nie biegali w kółko. Wszystko jest oznakowane biało-czerwoną taśmą, na kolejnych etapach stoją funkcjonariusze.

Więźniowie biegali kiedyś, na wolności?

Sporo osadzonych miało kiedyś kontakt z bieganiem amatorskim. Są tacy, co startowali półzawodowo, w różnych profesjonalnych biegach. Tych szczególnie namawiać nie musimy.
Bieg nagłaśniamy też przez radiowęzeł i podczas rozmów wychowawczych. Skazani sami przekazują sobie informacje pocztą pantoflową.
Pamiętam, że jak dwa lata temu zrobiliśmy bieg po raz pierwszy, niektórzy byli przekonani, że są w niezłej formie i bieg był dla nich zaskakującym sprawdzianem. "No, przesadziliście z tym dystansem", mówili na mecie, a to było niespełna 3,5 kilometra. Kilka osób odpadło po drodze.
W takim miejscu jak nasze, mężczyźni stale próbują udowadniać sobie i innym swoją wartość. Biegną bardzo ambicjonalnie, z zaciśniętymi pięściami, czerwoni, niektórzy ze łzami w oczach. Oczywiście wszystkich wcześniej dopuszcza lekarz.

Bieg w Zakładzie Karnym Strzelin w ramach akcji Polska Biega 2012ZK Strzelin

Wszyscy mogą wziąć udział w zawodach Polska Biega?

Generalnie wszyscy. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. W ZK Strzelin jest i zakład karny typu półotwartego, i zamkniętego. Musimy zachować rozdzielność obu typów zakładów, więc biegną osobno. Tego samego dnia robimy więc dwa biegi po tej samej trasie.
Bieg może być poprowadzony tylko na terenie zakładu, więc więźniowie biegną pętle, w 2011 r. było to 10 pętli, każda po 320 metrów, a w ubiegłym roku siedem, każda po 470. Co roku staramy się nieco modyfikować trasę, tak żeby uniknąć monotonii.

A ci, co nie biegną, dopingują?

Oczywiście! Z okien. ZK Strzelin żyje tymi zawodami. Pomysł, żeby włączyć się w akcję "Gazety" powstał, gdy przeglądaliśmy różne strony internetowe związane z kulturą fizyczną. Przed pierwszą edycją mieliśmy mnóstwo wątpliwości: czy więźniowie będą zainteresowani, czy nie będzie kłopotów, czy pogoda dopisze. W dwóch dotychczasowych edycjach Polska Biega wzięło udział 67 osadzonych.

Przybywa biegaczy?

Na tegoroczny majowy bieg zapisało się już aż 90 osób. To może mieć związek z tym, że coraz więcej u nas młodocianych, a oni są aktywni fizycznie. W każdym razie akcja cieszy się zainteresowaniem. Część z tych, którzy startowali, zadeklarowała, że będą biegać również po wyjściu z więzienia.

Bieg w Zakładzie Karnym Strzelin w ramach akcji Polska Biega 2012ZK Strzelin

Uczestnicy mogą wcześniej trenować?

Możliwości do treningu mają, bo do dyspozycji są dwa boiska do siatkówki, jedno do piłki nożnej, jedno do koszykówki, siłownia na wolnym powietrzu. I dwóch wychowawców od sportu, którzy ustalają grafik tak, żeby każdy z ponad 800 osadzonych mógł ćwiczyć. Życzyłbym sobie, żeby we wszystkich polskich szkołach były takie warunki do uprawiania sportu jak u nas. Niektórzy dopiero u nas uczą się kultury fizycznej, bywa że tu pierwszy raz w życiu uczą się zagrywki w siatkówce.

Najszybsi dostają nagrody?

Działamy według kodeksu karnego wykonawczego, który reguluje system kar i nagród w zakładzie karnym. To może być więc dodatkowe lub dłuższe widzenie. Standardowo w zakładzie zamkniętym mają prawo do dwóch godzinnych widzeń w miesiącu.
Mogą też dostać ekstra paczkę żywnościową od rodziny. Normalnie dostają pięciokilogramową paczkę raz na kwartał. Przyznajemy nagrody za trzy pierwsze miejsca, reszta biegaczy dostanie dyplomy za udział w Polska Biega.

 

W ubiegłym roku w weekend Polska Biega zorganizowano biegi w 18 zakładach karnych, m.in. w Uhercach Mineralnych, Warszawie, Tarnowie, Żytkowicach i Rawiczu.

W maju pobiegną m.in. więźniowie z Koszalina, Chojnic i z ZK nr 1 w Strzelcach Opolskich

Przeczytaj również:
Półmaraton na więziennym spacerniaku w Rawiczu.