Narodowy Spis Biegaczy 2014. Pierwszy w Polsce raport o biegaczach!

Publikujemy pierwszy w Polsce raport o społeczności biegaczy. W Narodowym Spisie Biegaczy 2014 wzięło udział blisko 61 tys. osób. Dowiedz się, kim jest, jak trenuje i jakie podejście do życia ma polski biegacz.

POBIERZ RAPORT POLSKA BIEGA - NARODOWY SPIS BIEGACZY 2014

Statystyczny polski biegacz to wciąż jeszcze zazwyczaj mężczyzna, mieszka w dużym mieście, pracuje, nie ma dzieci, biega 2-3 razy w tygodniu, w jednej parze butów, z włączonymi aplikacjami i z muzyką. Populacja biegaczy jest jednak dużo bardziej złożona, a od roku diametralnie się zmienia.

Wiemy o tym dzięki opublikowanemu właśnie  Raportowi Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014.

W minionym sezonie w Polsce zorganizowano ponad 2 tysiące biegów masowych. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że Polska biega. Wciąż jednak mało wiemy o tych, którzy biegają. A to przecież nie są ofiary mody na zdrowy styl życia. To już grupa społeczna! Wzięliśmy sprawy w swoje ręce.

Pomysł Narodowego Spisu Biegaczy zrodził się w redakcji Polska Biega półtora roku temu. Słysząc dyskusje na temat miliardów, które wart jest polski rynek biegowy, frekwencji na biegach ulicznych i szacunków dotyczących liczby biegających osób w Polsce, postanowiliśmy wszystko to sprawdzić sami i zbadaliśmy populację polskich biegaczy.

Przez ponad cztery miesiące (od końca maja do końca września) prowadziliśmy w internecie badanie pod nazwą Narodowy Spis Biegaczy 2014. Była w tym także misja. Chcieliśmy, żeby ludzie zamanifestowali, że biegają. Aby „policzyli się” i pokazali, jak wielu nas jest. To najlepsza promocja biegania.

Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014 Każdy, kto czuł się biegaczem - niezależnie, czy truchta raz na jakiś czas czy jest maratończykiem trenującym pięć razy w tygodniu - mógł odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących stażu biegowego, sprzętu, częstotliwości biegania, diety, nawyków biegowych, itd.

W badaniu wzięło udział 60 641 osób! I tak powstało największe tego typu badanie w Polsce. Jego wyniki właśnie opublikowaliśmy pod nazwą Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014. [POBIERZ]. Każdy z 11 rozdziałów raportu opatrzony jest komentarzami akademików, psychologów, osób znanych i poważanych w świecie biegowym, które z masowym bieganiem w Polsce związane są od lat.

Szczęśliwy jak biegacz

Statystyczny polski biegacz to wciąż raczej mężczyzna niż kobieta, ale panie szybko nadrabiają dystans. Od dwóch lat odsetek biegających kobiet dynamicznie rośnie. Wśród osób biegających rok lub krócej aż 56 proc. stanowią panie. Wygląda na to, że w nadchodzącym sezonie biegowym parytet stanie się faktem.

Bieganie przestaje też być typowo miejskim trendem. Bo choć cały czas biegają głównie mieszkańcy metropolii (36 proc.), to aktualnie 16 proc. biegaczy mieszka na wsiach, a wśród biegających od roku takich osób jest aż 31 proc.

Jak już bierzemy się za bieganie, to na poważnie. Większość biegaczy (59 proc.) trenuje dwa-trzy razy w tygodniu, przede wszystkim dla zdrowia i kondycji (94 proc.), często też, by się odstresować (62 proc.) i schudnąć (49 proc.). I najwyraźniej to działa. Aż 66 proc. stwierdziło, że bieganie wpłynęło na ich nawyki żywieniowe, a niemal wszyscy (98 proc.) przyznają, że poprawia ich samopoczucie. Biegacze to szczęśliwi ludzie!

Nieświadomi gadżeciarze

Biegamy głównie sami - deklaruje tak aż 85 proc. ankietowanych. Tylko 5 proc. regularnie umawia się na bieganie z grupą znajomych. To ciekawe. Mimo że bieganie uszczęśliwia, uwalnia endorfiny, a biegacze uwielbiają startować w masowych biegach (robi to aż 58 proc. ankietowanych!), to na co dzień nie przeżywamy tej radości z innymi. Lubimy biegową niezależność, możliwość biegania o dowolnej porze roku, dnia i nocy. Jesteśmy samotnymi długodystansowcami.

Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014 Biegacze nie mają się za gadżeciarzy - zazwyczaj posiadają jedną parę butów do biegania (47 proc.) i uważają, że nie potrzebują profesjonalnego sprzętu (71 proc.). Nie przeszkadza im to jednak mieć masy akcesoriów biegowych, np. koszulek technicznych (71 proc.), specjalnych słuchawek (50 proc.), biegowych pokrowców na telefon (33 proc.), pulsometrów (29 proc.) czy skarpetek kompresyjnych (23 proc.). Aż 84 proc. spisanych biegaczy uważa, że warto zapłacić więcej za produkty dobrej jakości.

Charakterystyczne dla polskiego biegacza okazało się korzystanie z aplikacji biegowych - robi to aż 70 proc. respondentów. Tyle samo podczas biegania słucha muzyki.

Boom nadchodzi

Jak słusznie zauważa Piotr Pacewicz w swoim komentarzu do wyników Spisu, „bieganie ma gender”. Kobiety różnią się nawykami biegowymi od mężczyzn. Chętniej trenują w towarzystwie drugiej osoby, dużo częściej dla urody, rzadziej natomiast dla wyniku sportowego. Kobiety bardziej doceniają bieganie ze względu na jego dostępność. Wydaje się, że bieganie jest znakomitą odpowiedzią na realia kobiecego życia, przeciążonego pracą zawodową i domową.

Ten szybki, łatwy, zdrowy i relatywnie niedrogi sposób na odreagowanie wybiera coraz więcej kobiet. I chwała im za to!

Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014Jednym z najważniejszych wniosków z Narodowego Spisu Biegaczy 2014 jest to, że prawdziwy biegowy boom dopiero przed nami. Aż 54 proc. osób wieku 15-24 lat i 47 proc. w wieku 25-34 lat biega od roku lub krócej. Biorąc pod uwagę to, jak dużo obecnie dzieje się wokół biegania, biegowa „epidemia” dopiero zaczyna zbierać swoje żniwa. Fajnie, gdybyśmy w ten najzdrowszy z nałogów wciągali też swoich bliskich i częściej biegali razem.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na SpisBiegaczy.pl

Jesteś ciekawy/a, jacy są polscy biegacze? Jak się ma twoje bieganie do naszej ogólnopolskiej biegowej formy?

Przeczytaj cały Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014. Możesz pobrać go za darmo ze strony SpisBiegaczy.pl

Więcej o bieganiu czytaj na PolskaBiega.pl

O pasji biegania i wybitnych biegaczach przeczytaj też w książkach >>

*Magda Sołtys - szefowa serwisu i akcji społecznej Polska Biega, twórca i koordynator Narodowego Spisu Biegaczy 2014

Komentarze (82)
Narodowy Spis Biegaczy 2014. Pierwszy w Polsce raport o biegaczach!
Zaloguj się
 • scotie79

  Oceniono 58 razy 44

  Myslalem ze jestem w miare rozumnie myslacym czlowiekiem. Ale za cholere nie rozumie tego:
  "Bieganie ma gender,"
  Co to znaczy moze mi ktos to wytlumaczyc ?

 • niebieski.k

  Oceniono 104 razy 22

  Bieganie - sport dla pospólstwa, dziczy, hołoty. A panowia szlachta, bogacze, mają golf, jachty, myślistwo!

 • ktosmadrzejszy

  Oceniono 135 razy 21

  Czeka nas epidemia zwyrodnien kregoslupa, stawow kolanowych i biodrowych oraz problemow z organami wewnetrznymi... Lekarze zacieraja lapki i promuja zdrowe' nawyki...

 • xynat

  Oceniono 10 razy 10

  Ten spis obejmuje wyłącznie tych, którzy egzaltują się swoim bieganiem. Zdecydowana większość biegaczy biega wyłącznie dla siebie, dla zdrowia, dla przyjemności. Nie biorą udziału w żadnych zawodach ani w spisach. Jakbyście chcieli się czegoś dowiedzieć o biegaczach np. we Wrocławiu musielibyście stanąć przy Granicznej na wałach Wielkiej Wyspy czy w Parku Grabiszyńskim i wielu innych miejscach. Tam jest przegląd całego biegającego Wrocławia. Wy macie wyłącznie przegląd tych co lubują się w samozachwycaniu swoim bieganiem.

 • adam_nar

  Oceniono 40 razy 10

  Z mojej obserwacji: 90% biega by potem pochwalić się wynikiem z aplikacji na jednym z portali społecznościowych. To taka sama moda jak treningi z niejaką panią Ewą...

  Nie biegam, nie biegałem, nie będę biegał. Nie potrzebuję tego. Nie bronię biegać nikomu, ale nie każdy ma wystarczająco zdrowy organizm właśnie do tego rodzaju sportu. Dlaczego nie ma takiej mody na, podobno dużo mniej obciążające dla stawów i kręgosłupa, pływanie? Bo do basenu nie da się wejść ze smartfonem?

 • ladychapel

  Oceniono 115 razy 9

  Większość zaczyna biegać bo chce schudnąć - później nie przyznaje się do tego i twierdzi, że biegają bo coś tam coś tam - dorabiają jakąś filozofię. Są też tacy, którzy biegają bo jest to modne, bo znajomi z firmy biegają - korporacja biega bo bieganie jest na topie. Modne będzie co innego to i korporacja będzie to robiła.Ja nie biegam. Jem niedużo, zdrowo, nie przepracowuję się, codziennie, 5 x w tygodniu jeżdżę do pracy na rowerze bez względu na porę roku i pogodę. Nie biegam. Pojarało ludzi z tym bieganiem.

 • aeromonas

  Oceniono 24 razy 8

  Odezwali się czepialscy sfrustrowani malkontenci, którym nie chce się ruszyć d... Otóż, kochani, jest tak: bieganie poprawia samopoczucie, w naturalny sposób rozładowuje stres, dotlenia i poprawia kondycję. W czasie biegania wydzielają się endorfiny i potem robi się błogo. To wszystko. Dlatego biegamy. Mówię to z doświadczenia - jestem biegaczką z ponad 30 letnim stażem. Biegam 25-50 km tygodniowo, na luziku, nie przez cały rok (nie biegam zimą, kiedy jest bardzo ślisko i latem, bo wtedy bardzo dużo wyjeżdżam). Kiedy ktoś mówi, że nie ma czasu biegać, odpowiadam - wyrzuć telewizor!

 • areq1971

  Oceniono 16 razy 8

  Bieganie jest świetne dla ludzi szczupłych lub przynajmniej z BMI <30..jesli ktoś ma nadwagę, biega po twardym podłożu ,w słabej jakości butach-nie ma bata- wcześniej czy później albo pójdzie lędźwiowa część kręgosłupa , albo wywalą się stawy, zwłaszcza kolanowy. Przy odrobinie szczęścia dojdzie tylko do naderwania mięśnia brzuchatego łydki... Nie polemizuję z "maniakami" biegania, sam gram w piłę dwa-trzy razy w tygodniu po półtora godziny.Tylko ludziska- nie róbcie tego " bo w korporacji wszyscy biegają".. ja polecam jednak pływanie bądź rowerek i trasy >40km ,mniej nudne, a przy dobrym tempie wysiłek porównywalny z bieganiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX